اصول بندکشی توسط سنگ کار حرفه ای

زمان شروع کاشی کاری در ساختمان
اردیبهشت ۹, ۱۳۹۸
رویه کشی و نماسازی در بنایی ساختمان
اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۸

اصول بندکشی توسط سنگ کار حرفه ای

عیار ملات و اندازه سنگدانه ها در بندکشی سنگ کار

سنگ کار باید در تهیه ملات برای بندکشی سنگ کاری نفوذپذیری ملات را چنان انجام دهد که کاملاً در خلل و فرج بندها نفوذ کند و در عین حال از تراکم کافی برخوردار باشد تا مانع نفوذ آب به قشر داخل دیوار گردد. لذا سنگ کار باید ملات بندکشی را در سنگ کاری و کاشی کاری پرمایه درست کند . عیار سیمان ملات بندکشی ، باید از نوع ملاتی باشد که در ساختمان بکار رفته ، حداقل عیار سیمان ۴۰۰ کیلوگرم در مترمکعب ملات و حداکثر قطر سنگدانه ها ۱ میلیمتر خواهد بود. در صورت اختلاط حجمی آن نسبت باید ۱ به ۴ باشد. میزان خاک و مواد مضر و جنس سنگدانه ها طبق مقررات مشروح در فصل مصالح خواهد بود.

تهیه رنگ بندکشی توسط سنگ کار

رنگ بندکشی در سنگ کاری و کاشی کاری بستگی به مصالح بکار رفته در نما دارد که در نقشه های اجرایی و معماری طبق دستور نظارت می توان به ملات بندکشی اضافه و یا از سیمانهای رنگی استفاده نمود.

انواع پودر رنگهای معمول و متداول برای مصرف سنگ کار و کاشی کار در ملاتها رنگی سیمانی و آهکی عبارتند از :

الف – پودرهای سیاه : دوده ، گرافیت ، زغال استخوان ، دی اکسید منیزیم

ب – پودرهای قرمز : گل اخری ، خاک از ترکیبات سرب و کرم ، مومیا

پ – پودرهای زرد: گل زرد ، خاک از ترکیبات اکسیدهای آهن و منگنز

ت – پودرهای آبی : لاجورد و خاک از ترکیبات کبالت و آلومینا

ث – پودرهای قهوه ای : خاک از اکسیدهای آهن و منگنز

ج – پودرهای سبز : خاک اکسید کرم

چ – پودرهای سفید : گل سفید ، سیمان سفید ، مرمر سفید

 

 

 

در سنگ کاری ساختمان پودر رنگ باید در مقابل قلیا مقاوم بوده و در برابر نور تغییر رنگ ندهد آزمایش باید بر اساس استاندارد B31014 صورت گیرد. برای آزمایش مقدماتی در کارگاه میتوان ۲ تا ۳ گرم پودر رنگ را به هر یک از دو لیوان ، یکی محتوی دوغاب و دیگر محتوی دوغاب گل سفید (سنگ آهک ) اضافه نمود و هم زد. پس از ۳ تا ۴ روز که عمل ته نشینی صورت می پذیرد رنگ آنها در مقایسه با هم نباید متفاوت باشد. تفاوت رنگ نشان می دهد که پودر رنگ در مقابل آهک و قلیا تاثیر پذیر است.

پودر رنگ در آب حل نمی شود بلکه به صورت ذرات معلق در می آید (سوسپانسیون ) از آن جا که در سنگ کاری ساختمان مصرف پودر رنگ به میزانی بیش از ۱۰ درصد وزنی مواد چسباننده موجب کاهش مقاومت ملات خواهد شد قابلیت پودر رنگ باید چنان باشد که با درصدهای کمتر از آنچه ذکر شد، رنگ مطلوب حاصل آید. برای انجام آزمایش کارگاهی سنگ کار باید ۱۰ گرم گل سفید را با ۱۰ گرم پودر رنگ و آب مخلوط و دوغاب کرم گونه ای ساخت و با آن روی کاغذ رنگ آمیزی نمود. با افزودن ۱۰ گرم د یگر گل سفید به دوغاب قبلی ملاحظه می شود که نمونه رنگ بر روی کاغذ کمرنگ تر از حالت اول می شود . با تکرار این عمل پودر با کیفیت مناسب در نوبت سی و یکم و بیشتر کاملاً بی رنگ می شود در حالی که پودرهای نامناسب در نوبت پانزدهم بی رنگ می شوند.

بندکشی کارهای سنگی

تمام سطوح روی کار سازه های سنگی اعم از قسمتهای نمایان یا قسمتهای غیر نمایان (در زیر تراز خاکریزی یا زمین طبیعی ) باید با ملات ماسه سیمان بندکشی شود. عیار ملات کشی برابر عیار ملات کار گرفته شده در عملیات بنایی می باشد. عملیات بندکشی حتی الامکان باید ظرف مدت یک تا چهار روز پس از عملیات بنایی صورت گیرد. قبل از عملیات بندکشی درزها باید به عمق ۵/۱ سانتیمتر خالی شده و پس از مرطوب کردن با ملات مورد نظر پرو با قلم بندکشی صاف و صیقل داده شود. قبل از سفت شدن ملات باید تماس و ضربه زدن به محل بندکشی خودداری شود. سطوح بندکشی شده باید به تایید دستگاه نظارت و سنگ کار ماهر برسند و در مدت مشخص شده بسته به شرایط محیطی محل پروژه آب پاشی شوند. این مدت نباید از ۵ روز متوالی در شرایط متعارف در سنگ کاری کمتر باشد.

زمان بند کشی در سنگ کاری ساختمان و کاشی کاری ساختمان

مناسب ترین زمان برای بندکشی  سنگ کار قبل از سخت شدن ملات دیوارهاست . در هر حال از بندکشی در هوای بسیار سرد، بسیار گرم و بارندگی باید خودداری نمود. چنانچه اجرای بندکشی در هوای بسیار سرد یا گرم الزامی باشد، اتخاذ تدابیر مخصوص بتن ریزی در هوای بسیار گرم یا سرد الزامی است. در هوای گرم ، بندکشی باید از تابش مستقیم خورشید مصون باشد  ، دائماً آبپاشی شود و با وسایل پوششی مناسب مرطوب نگه داشته شود. در هوای سرد، بندکشی باید در روزهای آفتابی بین سا عات ۱۰ الی ۱۴ صورت گیرد ، سنگ کار از ماسه و آب گرم استفاده میکند و نمای بندکشی شده با وسایل مناسب پوشانده و گرم نگه داشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.