اصول سنگ کاری قرنیز

نازک کاری سطح نما با گچ در بنایی ساختمان
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸
سنگ کف پنجره و آبچکان در سنگ کاری ساختمان
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸

اصول سنگ کاری قرنیز

اصول سنگ کاری قرنیز :

قرنیز ازاره : برجستگی تخت روی دیوار در داخل یا تیغه در ناحیه کف که درز کف و دیوار را می پوشاند و مانع پا خوردن دیوار یا لک شدن آن در هنگام (t ) کشیدن کف می شود . ممکن است ساده یا ابزار خورده باشد قرنیز به شکلهای مختلف به شرح زیر به دست سنگ کار ابزار زده می شوند .

ابزار روی قرنیز در سنگ کاری : ابزاری که لبه بالایی قرنیز داخلی را با آن می آرایند

ابزارهای قرنیز در سنگ کاری : ابزاری که روی قرنیز داخلی در مجاورت کف زده می شود.

ابزار گوشه قرنیز در سنگ کاری : ابزار یا بلوکی که در کنج اتاق، برای برطرف کردن نیاز به فارسی کردن ابزار پای قرنیز بکار می رود.

نصب سنگ قرنیز در سنگ کاری ساختمان : سنگ کار قرنیز سنگ را پس از ریسمان بندی پای دیوار ( در امتداد دیوار ) همرو با گچ کار نصب می کند یعنی عمل شاقول کاری که انجام گرفت پشت قرنیز را با دوغاب ماسه و سیمان محکم می کنند و درز های آن را با ملاتی مشابه یا همرنگ بندکشی می نمایند.

اصول سنگ کاری قرنیز چفت دار صاف که سنگ کار ساختمان باید آن را رعایت کند :

در اکثر ساختمانها فضاهای داخلی ساختمان را با گچ سفید می کنند و گچ در مقابل آب ضعیف و حساس می باشد و به علت تمیز کردن پله ها با (t) نمودار و در نتیجه کف راه پله ها مرطوب می گردد و در اثر این رطوبت ممکن است دیوارهای گچی آسیب ببیند لذا در محل برخورد دیوار با کف پله ها یک ردیف سنگ به پهنای ۸ تا ۱۰ سانتیمتر قرار می دهند ، که هم از نفوذ رطوبت به قسمت های گچی جلوگیری نماید و هم قسمت مقاومتی در مقابل ضربه های احتمالی که بر اثر جارو کردن با پای دیوار وارد می شود نگردد. سنگ قرنیز را با ملات سیمان کار می گذارند و ضخامت آن معمولاً یک سانتیمتر است . که بهتر است این سنگ را کاملاً هم باد سفید کاری دیوار نصب شود. زیرا اگر چند میلیمتر جلوتر نصب گردد محلی برای نشستن گرد و خاک ایجاد می گردد و اگر چند میلیمتر عقب نصب شود لبه تیز گچ در اثر عقب رفتگی ایجاد می گردد آسیب پذیر می باشد اغلب مهندسین معمار سنگ قرنیز را هم باد گچ کاری نصب کرده و با یک فرورفتگی در گچ که به آن جفت می گویند قسمت سنگ را از قسمت گچ جدا می کنند .

 

 

 

اصول سنگ کاری قرنیز هم سطح گچ کاری در سنگ کاری ساختمان :

با توجه به اینکه گچ در مقابل رطوبت مقاوم نبوده و به سرعت فاسد می شود برای جلوگیری از رسیدن رطوبت به دیوار گچ کاری در موقع شستن کف ، دور اتاقها را به ارتفاع ۱۰ سانتی متر یک رج سنگ پلاک کار می گذارند که به آن اصطلاحاً قرنیز می گویند .

در بعضی ساختمانها قرنیز را هم سطح گچ نصب می نمایند طریقه نصب قرنیز بدین ترتیب می باشد که قرنیز را طوری سنگ کار نصب می نماید که هم سطح گچ و با سطح گچ دیوار تراز و یکسان باشد.

البته قبل از گچ کاری در سنگ کاری قرنیز نصب و پس از دوغاب ریزی پایان یافتن پله ها بدنه باقی مانده دیواره راه پله گچ خاک و بر روی آن گچ کشته کشیده شده و هم تراز با قرنیز می شود.

اصول تراز کردن قرنیز در سنگ کاری :

پس از اینکه سنگ کاری در نمای سطوح قائم به زیر پنجره رسید می بایستی سنگ کار در کف پنجره سنگ و قرنیز کار گذاشت سنگ قرنیز را پس از ریسمان بندی پای دیوار ( در امتداد دیوار ) همرو با نما نصب می کنند یعنی عمل شاقول کاری که انجام گرفت پشت قرنیز را با دوغاب ماسه و سیمان محکم می کنند و درز های آن را با ملاتی مشابه یا هم رنگ بندکشی می نمایند . قرنیزهای سنگی معمولاً یکطرفه بوده و به سمتی تراز و شیب قرنیز داده می شود که آب بتواند به راحتی عبور نموده و پای دیوار جمع نشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.