اصول گچبری بنای ساختمان در نازک کاری

دیوار گچی در بنایی ساختمان
اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۸
کارهای کشته بری در بنایی ساختمان
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸

اصول گچبری بنای ساختمان در نازک کاری

اصول گچبری بنای ساختمان در نازک کاری

طراحی

در طراحی گچبری در بنایی ساختمان  رابطه ای متقابل بین دیدن ، تجسم بخشیدن و بیان کردن وجود دارد نتیجه کار با نظم یافتن که با درک فرایند طراحی و اهدافی که برای آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد آغاز می شود.

ما ( بنای ساختمان )در طراحی تحقیقی و یا کاوشی که با دید جستجوگرانه دست به آن می زنیم قادر هستیم از نقاط دید مختلف و متنوعی ببینم یا به ذهن آوریم . این نقاط دید انتخابی ما را در ارائه و عرضه ی اندیشه ها و تصورات بصریمان انعطاف پذیر می کند. در عین حال ، هر یک از این نقاط در توانایی خود برای سهولت بخشیدن به پیشرفت ایده ، با دیگری متفاوت است ما با دید تصاویر ، دریافت و کشف آنها نسبت به گسترش و تجسم تصاویر میتوانیم آنچه را که می بینیم درک نمائیم تصاویری را که «طراحی » می کنیم این توانایی را به ما می دهد تا اندیشه ها و تصورات خود را بیان کرده و به ایجاد نوعی ارتباط دست یابیم. در طراحی می بایستی رعایت برخی نقشهای گچبری را نمود که کاملاً گرد و در واقع سه بعدی است و باید به صورت لایه لایه در سه تا شش لایه و گاه بیشتر و هر یک جداگانه ساخته شود.

در گچبری و نازک کاری اصل تغییر در طراحی یکی از موارد ذهنی است که بنای ساختمان باید به آن دقت کند . ذهن انسان با تواناییهای خاص خود و با بهره گیری از قوانین حاکم بر ذهنیت و عینیت می تواند تغییرات مناسب را ایجاد کند. تغییرات حاصل در الفبایی تصویر صورت گرفته و می تواند کیفیت عناصر را در طراحی دگرگون نماید. دگرگونی در حالتهای تصویر که با تغییر دادن خطوط ، نور و بافت و ترکیب بندی و تغییر دادن رنگ زمینه انجام می شود ، می تواند یک طرح را بصورت های مختلف نمایان نماید.

مشخصات فنی گچبری در خدمات بنایی ساختمان :

عبارت است از اطلاعات جسم مورد نظر که شامل اندازه ها ، نماها و برشها و فایل ها و رعایت استاندارد علائم اقتصادی و خطوط قراردادی باشد ضمناً کادر نقشه ولی آت (تعیین محل تصاویر) نقشه و جدول مشخصات نقشه شامل عنوان نقشه ، مشخصات رسم کننده و سایر مشخصات آن باید کامل باشد.

طرح زدن و گلها باید برهم منطبق نباشد در موقع ساخت نمیتوان آن را به صورت سالم در آورد چون تمام گلها کنار هم نیستند ، مثلاً اگر نیمی از طرح با نیمه دیگر ۵ میلیمتر فاصله داشته باشد در این طرح بسیار زشت و ناهماهنگ است و قابل ساخت و ساز نیست و باید طرح را پاک کرد و دو مرتبه آن را گرته نمود در موقع برش ها بنای ساختمان باید دقت لازم را به عمل آورد.

در گچبری ساخت و ساز باید با علاقه و دقت خاص  به دست بنای ساختمان انجام پذیرد زیرا اگر دقت نشود امکان اینکه ساقه ها از جای خود کنده شوند وجود دارد. پس از تمام کار با انگشت شصت بر روی سطح کار بکشید و دقت کنید که سطح کار صاف و یکنواخت باشد.

بعد از کنده شدن ساقه باید با علاقه و دقت خاص انجام پذیرد زیرا اگر دقت نشود امکان اینکه ساقه ها از جای خود کنده شوند وجود دارد. پس از اتمام کار با انگشت شصت بر روی سطح کار بکشید و دقت کنید که سطح کار صاف و یکنواخت باشد.

بعد از کنده شدن ساقه و یک برگ بلافاصله کمی کشته را با قلم مو برداشته و در گچ فرو برده و با کف دست خود بهم بزنید. و بلافاصله در محل ریخته شده بگذارید این مرحله را کشته زنده می گویند ( لازم به ذکر است که قبل از کشته زنده گذاشتن، آب زدن محل الزامی است) سعی کنید که کار پیچیده نشود. در بنایی ساختمان گونیا کردن کار و دقت در تمام مراحل گچبری می بایست رعایت شود. در پایان با فوت کردن به سطح کار و زدودن براده گچ های اضافی سطح کار را پاک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.