اصول گچبری طرح ها روی سطوح دیوار در بنایی ساختمان

هنر بنای ساختمان در نقاشی و رنگ آمیزی در گچبری
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸
سقف کاذب در بنایی ساختمان
اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۸

اصول گچبری طرح ها روی سطوح دیوار در بنایی ساختمان

گچبری طرح ها روی سطوح دیوار در بنایی ساختمان :

در بنایی ساختمان برای اینکه طرح ها را بر روی سطوح دیوار پیاده کنیم ابتدا می بایستی قاب مورد نظر را به توجه به ابعاد بر روی دیوار پیاده نمود و سپس با توجه به طرح چیدمان طرحی که می بایستی پیاده شود را به اجرا درآورده و همچنین دور تا دور دیوار را با ابزار زنی قبل از اینکه طرح پیاده شود آماده و سپس اقدام به راه حل بعدی طرح بر روی سطح دیوار می نماییم.

 

 

 

برای اتصال سر لولها که قبلاً اورلپ شده و اتصال یکپارچه بوجود آید، بنای ساختمان قیر ذوب شده را با قلم مو در محل اتصال می مالد و با کاردک دو سر عایق را به هم می چسبانند و چنانچه سرد شده باشد، با حرارت سرپیک آن را گرم می کنند تا عمل چسباندن پایان بگیرد.

در قدیم در خدمات بنایی ساختمان جهت نصب عایق پیش ساخته از چراغ کوره ای استفاده می شد ولی پس از آمدن کپسول گاز استفاده از گاز دیگر نیاز به استفاده از چراغ کوره ای نمی باشد. در نتیجه با تنظیم شعله سرپیک و تنظیم شعله بوسیله شیر پیک می توان اطمینان نمود که عایقکاری بخوبی انجام می رسد.

ضمناً مهارت کارگران و بنای ساختمان در این زمینه راهگشای عایق کاری درست می باشد

پس از اتمام هر ردیف عایقکاری نایلونی که بر روی عایق کاری قرار دارد را کنده و سطحی صاف و یکپارچه بوجود می آید.

عایق رطوبتی پیش ساخته ( ایزوگام)

عایقهای رطوبتی پیش ساخته به دو صورت زیر در بازار ساختمانی ایران مورد مصرف قرار می گیرد.

  • عایقهای رطوبتی پیش ساخته که از یک لایه الیاف مصنوعی و یک لایه قیر بوده که در کارخانه تهیه و به صورت رولهایی بطول ۱۲ متر و به عرض گونی(چتایی) ۱۰۵ تا ۱۱۵ سانتیمتر تهیه و به مصرف می رسند.
  • عایقهای رطوبتی پیش ساخته که از یک لایه الیاف مصنوعی و یک لایه قیر بوده و بر روی آن فویل (آلومینیوم ) پوشش داده شده است.

طریقه نصب عایق های رطوبتی پیش ساخته در خدمات بنایی ساختمان :

این نوع عایق های رطوبتی بیشتر در پشت بامها و تراسهایی که رفت و آمد در آنها کم و نیاز به پارو کردن برف در زمستان نمی باشد باجرا در می آید، زیرا در صورتی که پس از بارش برف، برفهای روی آن پارو شود در اثر برخورد پارو با سطح عایق شده ممکن است آسیب دیده و باعث پاره شدن و نفوذ آب و ایجاد رطوبت در سقف نماید.

عایقکاری پشت بام با عایق های پیش ساخته (ایزوگام) در بنایی ساختمان :

  • پس از آماده سازی کف و تراز و شیب بندی و نصب کف شوها و پوشش بام با ملات نرمه سیمان و پس از خشک شدن ملات، اقدام به عایقکاری می نمایند.
  • قبل از نصب عایق ها بر روی سطح مورد نظر رولهای عایق باید به اندازه معین به وسیله قیچی مخصوص این کار نظر گرفته شده بریده و ارولپ شود، تا در هنگام نصب دو سر رولها به راحتی به یکدیگر متصل شده و فاصله ای بین دو رول بوجود نیاید.

حرارت دادن با شعله و نصب عایق ها توسط بنای ساختمان :

حرارت دادن و کنترل آن از مواردی است که در هنگام چسباندن عایق ها به سطوح (بام و موارد دیگر) به اجرا درآید اگر حرارت بیش از حد لازم باشد و فاصله شعله تا عایق کم باشد در اثر ذوب شدن قیر و شره کردن عایق به سطح بام خوب نچسبیده و ایجاد اشکال در یکپارچه بودن سطح می نماید.

پس از بریدن و آماده کردن رولهای عایق و اور لپها همانطور که در این فصل گفته شد ابتدا از محل نصب کفشور و ناودان ها شروع به عایق نمودن می نمائیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.