اطلاعاتی درباره انواع اسکلت ساختمان و سنگ کاری ساختمان

اطلاعاتی درباره طراحی استخر و کاشی کار
اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۱
تخریب ساختمان توسط نیروی ساخت و سنگ کار چیست؟
اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۱

اطلاعاتی درباره انواع اسکلت ساختمان و سنگ کاری ساختمان

اطلاعاتی درباره انواع اسکلت ساختمان و سنگ کاری ساختمان

اسکلت ساختمان یکی از مهمترین اجزای هر بنای ساختمانی و سنگ کاری ساختمان قلمداد می شود. اسکلت بندی ساختمان در واقع جایگاه ویژه ای در خدمات ساختمانی دارد و کسانی که اجرای آن را بر عهده می گیرند باید از دانش و مهارت بالایی برخوردار باشند. اسکلت های ساختمانی انواع مختلفی دارند. انتخاب نوع اسکلت همیشه یکی از چالش هایی است که استادکاران و مجریان ساختمانی با آن روبرو هستند. در اجرای ساخت یک ساختمان سه نوع اسکلت بندی وجود دارد. اسکلت های فلزی، چوبی و بتنی از انواع این اسکلت ها می باشند. استفاده از اسکلت های فلزی و بتنی در ساخت بناهای شهری رایج است.

اسکلت ساختمان در بنایی ساختمان سبب دوام و استحکام سازه می شود. باید توجه داشته باشید که نوع اسکلت در قیمت تمام شده ساختمان موثر است. اسکلت های ساختمانی

 

در تصمیم گیری های بعدی ساختمان توسط کاشی کار و سنگ کار نیز نقش به سزایی دارند. مثلا ممکن است که کارفرما در آینده قصد استفاده از خدمات بازسازی ساختمان را داشته باشد. در این صورت است که بازسازی ساختمان طبق اسکلت بندی سازه اجرا می گردد.

اسکلت ساختمان

 

اسکلت ساختمان چیست؟

اسکلت ساختمان یکی از مهمترین قسمت های یک بنای ساختمانی تلقی می شود. اسکلت بندی ساختمان نقش ویژه ای در استحکام و ساختار سازه ها ایفا می کند. در حقیقت چنانچه اسکلت ساختمان وجود نداشته باشد ساختمان در ثانیه هایی اندک فرو می ریزد و به کوهی از خاک و گل تبدیل خواهد شد. اگر بخواهیم به انواع اسکلت اشاره کنیم باید بگوییم که سه نوع مختلف دارد و همه آن ها در انواع ساختمان به کار می روند. این سه نوع اسکلت سازه عبارتند از چوبی، فلزی و بتنی.

به طور کلی اسکلت بندی ساختمانی شامل دو دسته سبک و سنگین است. مبنای این تقسیم بندی استحکام و جرم(وزن) اسکلت می باشد. اما منظور از اسکلت بندی سبک و سنگین چیست؟ اسکلت بندی سبک به اسکلت فلزی و چوبی با وزن کم و اسکلت بندی سنگین به اسکلت چوبی، بتنی و فلزی با وزن زیاد اطلاق می شود. تمامی این اسکلت ها دارای یک سری کاربردها، مزایا و معایب هستند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

اسکلت ساختمان

 

اسکلت چوبی ساختمان

استفاده از هر نوع اسکلت ساختمان به شرایط آب و هوایی و جغرافیایی منطقه وابسته است. در بسیاری از کشور های آمریکایی و اروپایی از نوع چوبی اسکلت برای بناهای ساختمانی شان استفاده می کنند. درون اسکلت ها پنل های سخت کامپوزیت قرار گرفته است. به همین دلیل است که از استحکام و استقامت بالایی برخوردار هستند. این پنل های سخت، داخل یا بخشی از دیوار ساختمان را پوشش می دهند. از پنل های چوبی در کشورهایی که گفته شد اصولا در مواردی مانند اصطبل ها، گاراژ کامیون ها، ساختمان های تفریحی، ساختمان های کشاورزی و … استفاده می شود.

به طور کلی موارد استفاده از اسکلت چوبی  وسنگ کاری و کاشی کاری ساختمان در ساختمان های کوچک می باشد. دلیل آن این است که چوب سبک و حمل آن آسان است. برای جا به جایی آن نیازی به استفاده از ماشین های سنگین نیست. اما این اسکلت های چوبی دارای معایبی نیز هستند. این اسکلت ها از مقاومت پایین در برابر حوادثی مانند طوفان، آتش سوزی و … برخوردار هستند. استفاده از این نوع اسکلت در گذشته بیشتر بود و در حال حاضر کمتر از آن استفاده می شود. امروزه بیشترین موارد استفاده از اسکلت چوبی در ساختمان های ویلایی یا در خانه های یک طبقه دیده می شود.

نوع فلزی اسکلت ساختمان

یکی از انواع اسکلت ساختمان و بنایی ساختمان که در کشور ما در انواع پروژه های مربوط به خدمات ساختمانی استفاده می شود اسکلت فلزی می باشد. استفاده از این نوع اسکلت مناسب برای ساختمان های شهری است و در جهان هم از مهمترین اسکلت های ساختمان تلقی می شود. همان طور که قبلا هم گفته شد تصمیم گیری در خصوص انتخاب نوع اسکلت سازه با توجه به شرایط آب و هوایی صورت می گیرد. در واقع مهندسین مربوطه شرایط آب و هوایی و جغرافیایی منطقه را می سنجند و در این باره تصمیم می گیرند. البته مواردی دیگر مانند عوامل اقتصادی، شرایط و کیفیت اجرا، شرایط فنی و همچنین درخواست ها و انتظارات کارفرما در تصمیم گیری دخیل هستند.

اسکلت فلزی از ورق های فلزی تشکیل شده است. این ورق ها توسط اتصالات به یکدیگر وصل شده اند. نام دیگر اسکلت فلزی، اسکلت فولادی یا سازه فلزی می باشد. اتصالاتی که در این نوع اسکلت بندی انجام می شوند عبارتند از اتصالات جوشی، اتصالات پیچ و مهره ای و اتصالات پرچی. امروزه از نوع سوم این اتصالات کمتر استفاده می شود و تقریبا در حال منسوخ شدن است.

اسکلت ساختمان

 

اسکلت ساختمان؛ اسکلت فولادی، مزایا و معایب آن

جالب است بدانید که امروزه به کارگیری فولاد در بنایی ساختمان و سنگ کاری ساختمان و کاشی کاری ساختمان اسکلت های فلزی امری رایج تلقی می شود؛ به همین خاطر به این نوع اسکلت بندی اسکلت فولادی نیز گفته می شود. از مزیت های این نوع اسکلت ساختمان می توان به بالا رفتن کیفیت ساخت در ساختمان اشاره کرد. همچنین از هدر رفتن و اسراف در استفاده از مصالح جلوگیری می کند. استفاده از پیچ و مهره در اتصالات اسکلت فلزی بهترین روش می باشد.

در کشورهایی مانند کشور های اروپایی در بیشتر موارد بنایی ساختمان و سنگ کاری ساختمان از پیچ و مهره برای اتصالات اسکلت فولادی استفاده می شود. این در حالی است که به ندرت از جوشکاری و کاشی کاری ساختمان در این امر استفاده می کنند. دلیلش آن است که اتصالات جوشکاری مقاومت خیلی کمتری در مقایسه با پیچ و مهره دارد. همچنین در برابر حوادثی مانند زلزله مقاومت چندانی از خود نشان نمی دهد. علاوه بر مزایایی که این نوع اسکلت بندی دارد معایبی را نیز شامل می شود. از جمله شایع ترین معایب آن می توان به ضعیف بودن در برابر حرارت و آتش سوزی اشاره کرد. هزینه اولیه بالا، خوردگی در برابر عوامل جوی، شکستگی های جوشکاری  و کاشی کاری ساختمان و … از دیگر معایب این نوع اسکلت می باشند.

اسکلت ساختمان

اسکلت بتنی

اسکلت بتنی از انواع دیگر اسکلت ساختمان در کشور ما می باشد. در ساختمان هایی که این نوع اسکلت بندی را دارا هستند بتن یا بتن آرمه به کار رفته است. منظور از بتن آرمه سیمان، ماسه، شن و فولاد به شکل میلگرد می باشد. در هر ساختمانی که اسکلت آن ها بتنی است تمامی تیرها و دیوارها از بتن تشکیل شده اند. در حقیقت تیرهای اصلی، تیرهای فرعی، پی و فونداسیون(شالوده)، پله، دیوار برشی، سقف و ستون و … همگی از بتن شکل گرفته اند. از جمله مزایای بتن می توان به قیمت پایین، انعطاف پذیری بالا، مقاومت بالا در برابر آتش سوزی و رطوبت، افزایش استحکام و مقاومت در اثر گذشت زمان و … اشاره کرد. همچنین مواردی مانند انتقال گرما و سرما به داخل ساختمان، وزن بالا و مقاومت کششی پایین از جمله معایب آن می باشند.

 

سخن آخر

اسکلت بندی ساختمان یک امر مهم در خدمات ساختمانی و حتی امور مربوط به بازسازی ساختمان قلمداد می شود. به همین دلیل اجرا و به کارگیری آن باید توسط افراد ماهر و متخصص انجام شود. اگر قصد ساخت یک بنای ساختمانی را دارید و می خواهید فرایند کارتان به بهترین شیوه ممکن صورت بگیرد کافی است با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید. شرکت ما انواع خدمات ساختمانی، بازسازی ساختمان، خدمات کاشی کار و سنگ کار، خدمات معماری، خدمات محوطه سازی و … را متناسب با سلیقه شما و تکنولوژی های روز ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.