اطلاعاتی درباره طراحی استخر و کاشی کار

بنایی ساختمان و نکات آن
اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۱
اطلاعاتی درباره انواع اسکلت ساختمان و سنگ کاری ساختمان
اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۱

اطلاعاتی درباره طراحی استخر و کاشی کار

اطلاعاتی درباره طراحی استخر و کاشی کار

یکی از اصول بنیادی و اساسی در حوزه بنایی ساختمان می توان به طراحی استخر اشاره کرد. ایده ها و خلاقیت های زیادی برای ایجاد یک استخر با ظاهری زیبا و دلنشین وجود دارد. این ایده های جذاب در هر محیطی از جمله خانه های ویلایی، ویلاهایی که در شمال کشور واقع هستند و یا حتی باغ ها می توانند به اجرا در بیایند. استخر ها معمولا در محیط های باز همچون فضای باز باغ ها، محوطه باز ویلاها و … ساخته و طراحی می شوند. یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشت این است که در محیط های گوناگون، استخر هایی که ساخته می شوند از نظر ابعاد، حجم، شکل و عمق با یکدیگر متفاوت هستند. پس باید دقت داشته باشید که کاشی کار  استخری متناسب با محیط مورد نظر خود طراحی کند و اینطور نیست که هر استخری مناسب با هر مکانی باشد.

طراحی استخر

 

جهت طراحی استخر برای ساختمان های گوناگون چه اصولی باید رعایت شود؟

طراحی استخر مانند پروژه های ساختمانی دیگر احتیاج به نقشه کشی و برنامه ریزی طراحی دارد. بازرسی ساختمان پیش از ساخت استخر نکته بسیار مهمی می باشد؛ چرا که استخر باید از نظر لوکیشن و همچنین ظرفیت ساخت مورد ارزیابی قرار بگیرد. گفتنی است که در برخی از پروژه های ساختمانی اعم از ویلا، خانه های ویلایی و … مکانی را در همان ابتدا برای طراحی استخر اختصاص می دهند. بعضی از ساختمان ها نیز هستند که مکانی مناسب برای استخر ندارند ولی می توان یک استخر خوب در محیط هایی از آن طراحی کنند. محیط هایی مانند حیاط، محوطه های سبز همچون باغ و … مناسب ترین مکان ها جهت راه اندازی یک استخر هستند.

یکی از نکاتی که باید در طراحی استخر در نظر داشت این است که این عملیات کاملا سلیقه ای بوده و نوع استخر و ویژگی های آن کاملا بستگی به نظر مالک ساختمان دارد. برخی از صاحب خانه ها هستند که دوست دارند در مکان مورد نظرشان استخر روباز وجود داشته باشد. در مقابل عده ای دیگر هستند که علاقه مند به استخر سرپوشیده می باشند. همچنین افراد می توانند با مراجعه به طراحان متخصص، زیباترین و بروزترین طرح های مخصوص ساخت و ساز استخر را در منازل و ساختمان های مورد نظرشان پیاده کنند. کمک گرفتن از طراحان خلاق سبب می شود که هم در هزینه ها صرفه جویی شود و هم نمای استخر در ساختمان به زیباترین شکل ممکن تبدیل شود.

طراحی استخر

 

جالب است بدانید که پیشرفت علم و تکنولوژی در ساخت و طراحی استخر هم موثر بوده است. به گونه ای که امروزه متخصصان این امر در بنایی ساختمان  (کاشی کار-سنگ کار)به کمک نرم افزارها و نقشه های سه بعدی می توانند نمای استخر و به طور کلی نمای ساختمانی را قبل از ساخت پیش بینی کنند و با این کار بهترین و مناسب ترین بنای ساختمانی که همان استخر می باشد را طراحی نمایند.

 

نکاتی جهت ساخت و طراحی استخر

یکی از نکات بسیار مهم در طراحی استخر توسط کاشی کار و سنگ کار توجه به ابعاد و اندازه های آن است. تمامی موارد مربوط به ابعاد استخر اعم از درازا، پهنا و عمق آن اهمیت زیادی در شکل و زیبایی فضای محیط دارند. البته باید توجه داشته باشید که تمامی اندازه ها باید طبق استانداردهای موجود باشند. در رابطه با استاندارد بودن طول استخر باید بگوییم که طول یا همان درازای استخر باید ۳ برابر اندازه یک انسان بزرگسال باشد. عمق آن نیز به طور استاندارد می تواند حداقل یک متر باشد. البته نکته مهم در رابطه با عمق استخر این است که می تواند با توجه به نوع استفاده هایی که قرار است از آن شود متفاوت باشد. معمولا در طراحی استخر، فضاهایی را با عمق کم در نظر می گیرند تا افراد بتوانند به راحتی حرکت کنند. این فضا به طور استاندارد تقریبا ۵ متر مربع می باشد. این نکات نیز از جمله مواردی هستند که در عملیات بازسازی ساختمان هم باید رعایت شوند.

طراحی استخر

طرح ها و مدل های مختلف در ساخت استخر

شناخت انواع مدل ها و طرح های مختلف استخر مهمترین گام برای طراحی یک استخر خوب و مدرن می باشد. بهره برداری از ایده های خلاق در ساخت و طراحی استخر کار بسیاری از شرکت های پیشرفته معماری و طراحی است. این شرکت ها معمولا از ایده هایی ترکیبی استفاده می کنند. ایده های ترکیبی معمولا ترکیب خطوط منحنی و چند ضلعی ها هستند. به طور کلی وقتی یک استخر را از نماهای مختلف تماشا کنیم به این پی می بریم که از شکلی مستطیلی برخوردار است. ولی اگر خوب نظاره گر باشیم متوجه می شویم که گوشه های آن تیز نیستند و حالتی منحنی شکل دارند.

نکته جالب دیگر که در طراحی استخر می توانیم به آن اشاره کنیم شکل دایره ای و بیضی شکل برخی از استخر هاست. استخرهایی نیز هستند که بسیار شبیه به دانه های لوبیا و یا ترکیبی از مستطیل و دایره هستند. اینگونه طرح ها بیشتر در ویلاها و ساختمان های لوکس دیده می شوند. به طور کلی هر طرحی را می توان در مکان های مورد نظر شما پیاده سازی کرد ولی اصولا باید طرح متناسب با محیط و امکانات آن در نظر گرفته شود.

از دیگر نکاتی که در طراحی استخر و زیبا سازی و بنایی ساختمان آن می توان به آن اشاره کرد استفاده از نورپردازی، دکوراتیو و تزئینات محیطی می باشد. جالب است بدانید که این موارد تا حد زیادی در زیباسازی محیط نقش دارند. اگر به پارک های آبی یا استخرهای سرپوشیده تفریحی رفته باشید حتما به زیبایی آنها پی برده اید. اگر خوب دقت کرده باشید متوجه می شوید که بیشترین جلوه گری آنها نورپردازی ها و دکورهای اطراف آن ها می باشد. سنگ های اطراف استخر نیز تاثیر به سزایی در زیبایی استخر دارند. ترکیب سنگ های زیبا و نورپردازی با رنگ های گوناگون می تواند نمایی بسیار زیبا به استخر مورد نظرتان ببخشد.

طراحی استخر

 

سخن آخر

وجود استخر در مکان های مختلف سبب شادی و نشاط و سرگرمی خواهد شد. خصوصا در باغ ها و ویلاها که بیانگر یک زندگی لاکچری هستند. طراحی استخر توسط کاشی کار و سنگ کار

باید متناسب با محیط صورت بگیرد که در واقع طرح های زیبایی برای تحقق این امر وجود دارند. به طور کلی استفاده از نورپردازی و دکوراسیون شکیل در کنار ابعاد مناسب استخر کمک شایانی به زیباسازی آن و محیط اطرافش خواهد کرد. در صورت تمایل به طراحی یک استخر زیبا و منحصر به فرد می توانید با کارشناسان فعال ما در این حوزه ارتباط برقرار نمایید. استفاده از کاشی کاری ها و سنگ کاری های مدرن و زیبا تاثیر زیادی در زیبایی استخر شما خواهد داشت. شما می توانید از خدمات کاشی کار و سنگ کار مجموعه ما استفاده کنید و فضای دلنشینی را برای استخر مورد نظرتان رقم بزنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.