انواع در و طریقه نصب آن در بازسازی ساختمان

پنجره در بازسازی ساختمان
خرداد ۲۴, ۱۳۹۸
شیشه و نصب آن در بازسازی ساختمان
خرداد ۲۹, ۱۳۹۸

انواع در و طریقه نصب آن در بازسازی ساختمان

انواع در و طریقه نصب آن در بازسازی ساختمان

درها بر حسب نوع کارکرد و موارد مورد نیاز در انواع زیر و شرایط به شرح زیر می باشند:

  • محل قرارگیری و موقعیت
  • تعداد لنگه
  • جهت بازشو
  • مصالح مورد استفاده در آنها
  • طریقه باز و بسته شدن
  • نحوه ساخت و مشخصات ظاهری
  • ابعاد و اندازه
  • مشخصات ویژه

محل قرار گرفتن و موقعیت در در بازسازی ساختمان

بر حسب محل و موقعیت قرارگیری باید خصوصیات متفاوتی را برای درها قائل شد. در این گروه بندی درها را به چند دسته زیر تقسیم می نمایند و در نقشه های اجرای نحوه باز و بسته شدن آنها مشخص می شود.

در های داخلی

این درها ارتباط بین فضاهای مختلف ساختمان را تامین می نمایند که در بنایی ساختمان بسیار مهم است در مورد آن گروه از درهای داخلی که در جوار فضاهای سرویس و یا به هر صورت مرطوب قرار دارند بهتر است پیش بینی های لازم به منظور جلوگیری از پوسیدگی و فرسوده شدن زودرس آنها به عمل آید.

از جمله درهای داخلی در بنایی ساختمان  می توان از در کمدها نام برد که از سادگی بیشتری برخوردارند.

درهای خارجی در بازسازی ساختمان

مانند درهای ورودی ساختمان ها که از نظر مقاومت در برابر شرایط جوی و حفظ امنیت داخلی باید از استحکام لازم برخوردار باشد.

درهای جهت بازشو در بازسازی ساختمان

درهای یک لنگه همانند تصاویر زیر از نظر محل قرار گرفتن لولا به «درهای راست » (با دست راست به خارج باز می شوند ) و درهای چپ ( با دست به خارج باز می شوند ) تقسیم میگردند معمولاً بازشوها درهایی مانند تصاویر به طرف داخل است به جز محل هایی که از ۲۰ نفر بیشتر جمعیت داشته باشد، که در این صورت به طرف خارج باز می شوند.

درهای کشویی در بازسازی ساختمان

به منظور جلوگیری از هدر رفتن فضاهایی که برای باز و بسته شدن در مورد نیاز است . درهای کشویی پیشنهاد می شوند . این نوع درها را به علت سختی استفاده خصوصاً در مواقع اضطراری در مکانهای عمومی مورد استفاده قرار نمی دهند . در کارگاههای صنعتی و کارخانه و در جدید مغازه ها و سالنها که بطور اتوماتیک باز و بسته می شود از آن استفاده می شود و با درب گاراژها و تعمیرگاهها که طول و عرض در زیاد بوده و به علت سنگینی وزن باز و بسته شدن آن به صورت برقی و اتومات انجام می گیرد.

درهای گردان در بازسازی ساختمان

درهای گردان در مکانهای پر رفت و آمد مانند هتلها و وبرای جلوگیری از تلفات حرارتی پیش بینی می گردد.

در های آکاردئونی در بازسازی ساختمان

این نوع درها که باز هم به منظور جلوگیری از به هدر رفتن فضاها خصوصاً در مورد بازشوها بزرگ در بنایی ساختمان پیش بینی می شوند این درها در مکانهای صنعتی و گاراژها مورد استفاده قرار می گیرند و با لولای کناری و میانی طراحی می گردند.

درها با لولاهای دوطرفه در بازسازی ساختمان

به منظور سهولت در خارج و داخل شدن در فضاهایی که از رفت و آمد بالایی برخوردارند از لولای فنری دو طرفه استفاده می شود.

در های با آستانه و بدون آستانه

چهارچوب درهای با آستانه دارای کلاف افقی زیرین بوده و این کلاف زیرین کاملاً از سطح کفپوش برجسته تر بوده که در این حالت در این نوع چهارچوب پاگیر می باشد . از این نوع چهارچوب در مکانهایی که امکان نفوذ آب از خارج به داخل وجود دارد استفاده می نمایند. مثل در ورودی مرتبط با تراس ، در ورودی مرتبط با حیاط و نیز در سرویسهای بهداشتی شستشو کف انجام می شود.

 

چهارچوب درهای بدون آستانه

در چهارچوب بدون آستانه کلاف افقی زیرین وجود نداشته و کلاف چهارچوب از ۳ بدنه تشکیل می شود برای آنکه سه بدنه از ناحیه پایین به یکدیگر کلاف شوند بوسیله تسمه نازک با میلگرد کلاف شده که این تسمه حدوداً ۵/۲ سانتیمتر می باشد و از باز شدن کلاف تا موقع نصب جلوگیری می نماید. این نوع چهارچوب بیشتر در فضاهای داخلی ساختمان مثل «در » اتاق خوابها و پذیرایی استفاده می شود.

ابعاد و اندازه های استاندارد در

عرض درهای ورودی داخل معمولاً ۹۰ سانتیمتر و طول آن ۲۰۵ سانتیمتر باشد و گاه ممکن است تا ۲۴۰ سانتیمتر برسد . عرض درهای ورودی اصلی که به صورت دو نیمه هستند معمولاً ۲/۱ متر است و آشپزخانه ۸۰ سانتیمتر و در سرویسهای بهداشتی ۷۰ سانتیمتر می باشد . نصب چهارچوب های فلزی به کمک شاخ های فلزی قابل تنظیم خود در داخل دیوار توسط بنای ساختمان کار گذاشته می شوند از این چهار چوبها می توان برای درهای داخلی یا خارجی استفاده کرد. بنای ساختمان چهارچوب ها را با ملات کار گذاشته و پر میکند . برای حفظ فاصله وادارها همراه با قید های فلزی عرضه می شوند . در مورد درهای داخل بهتر است ضخامت چهارچوب با دیوار تمام شده یکسان باشد تا ضرورتی به وجود روکوب ها جهت پوشاندن درز میان چهار چوب و اندود نباشد.

 

نصب چهارچوب در و پنجره ها در بازسازی و بنایی ساختمان

پس از آجر چینی و پوشش سقف ها نوبت به نصب چهارچوب در و پنجره خواهد رسید

خط تراز: بعد از سفت کاری دیوارها در تمام قسمت های ساختمان در داخل بنای ساختمان یک خط تراز بر روی دیوارها می کشد که این خط تراز برای اجرای درست نصب چهارچوب در و پنجره نعل درگاهها ، فرش کف ، پوشش سقف ها می تواند موثر باشد. نصب چهارچوب از روی خط تراز می توان اندازه کف را بدست آورده و چهارچوب را از کف محاسبه و سپس نصب کرده و یا اینکه از زیر نعل درگاه اندازه گرفته و نصب چهارچوب را انجام داد.

نصب چهارچوب در بازسازی ساختمان : همانطور که در قسمتهای قبل گفته شد برای نصب چهارچوب می توان به سه حالت اصولی و مناسب آن را انجام داد.

حالت اول : شمشه گیری همرو می باشد . اگر چهارچوب (فلزی یا چوبی) با شمشه گیری همرو باشد چهار چوب دارای شاخه هایی دردو طرف (بالا و پایین ) بوده که می بایست ابتدا محل شاخه ها را در دیوار کنده (خالی) و سپس چهارچوب را در محل خود مستقر کرد و ریسمان کاری در طول دیوار در بالا و پایین چهارچوب (حدوداً ۳۰ الی ۵۰ سانتیمتر ) با محاسبه اندود گچ کاری که ضخامت آن معمولاً یک سانتیمتر می باشد محکم نمود. و سپس دو بائوی چهار چوب را با ریسمان کار مماس کرده و کار شاقول کاری را انجام داد.

حالت دوم : اگر چهارچوب گودتر از بر دیوار باشد فاصله دو بائو را با ریسمان کار برابر نموده شاقول کاری را انجام میدهیم

حالت سوم : اگر چهارچوب برجسته از بر دیوار باشد به همان مقدار برجسته مقدار ریسمان کار از روی شمشه گیری برجسته بسته تا کار شاقول کار هر چه بهتر انجام گیرد.

 

 

شاقول و تراز کردن چهارچوب در یا پنجره در بازسازی ساختمان

در چهار چوبها اعم از فلزی و یا چوبی در هنگام ساخت در چهار طرف محل اتصال عمودی و افقی چهارچوب ها شاخه هایی نصب می کنند تا برای ثابت نمودن در دیوار از این شاخه ها استفاده کنند و با گچ و یا سیمان شاخ ها را در داخل دیوار محکم نموده و چهارچوب را در محل خود ثابت می کنند در چهارچوبهای فلزی ممکن است به دلیل نازک بودن پروفیل چهارچوب در وسط اتصال عمودی دو شاخه اضافه هنگام ساخت چهارچوب جهت جلوگیری پیچیدگی جوشکاری می شود

 

 

برای این که بتوان یک چهارچوب را صحیح به دیوار نصب کرد، ابتدا باید جای بائوها را که در دیوار قرار می گیرد خالی نموده تا در هنگام نصب یا جابجایی چهارچوب به راحتی بتوان عمل شاقول و تراز کردن چهارچوب را به انجام رساند. به همین منظور ریسمان کار را به موازات طول دیوار روی دیوار در بالا یا پایین محل نصب چهارچوب ثابت کنیم . بعداً چهارچوب را طوری در جای خود قرار دهیم که فاصله دو طرف آن (دوبائو ) از ریسمان تا دیوار به یک اندازه باشد. یک طرف آن را با شاقول و یا با تراز، شاقول نموده و شاخ بالا و پایین آن را در محل خود ثابت و محکم می کنیم (شاقول باید به طریقی انجام گیرد که چهارچوب هم از طرف بیرون شاقول بوده و هم از طرف داخل شاقول باشد) پس از اینکه دو شاخه دول در بالا و پایین ثابت شد در مورد دو شاخ دیگر اقدام می نماییم به این ترتیب که اگر اول طرف راست را محکم نموده بودیم اکنون طرف چپ را مانند طرف راست محکم میکنیم و یا برعکس ، جهت اطمینان از اینکه آیا شاقول کاری درست انجام گردیده یا نه ، باید یک ریسمانکار را به طریق چپ و راست روی چهارچوب قرار دهیم . چنانچه شاقول بودن صحیح باشد چهارچوب در محل خود نصب شده پیچیدگی در آن مشاهده نمی شود و دو ریسمان در محل تقاطع می بایستی با یکدیگر مماس شوند و روی هم قرار گیرند. در صورتی که پیچیدگی در چهارچوب مشاهده شود، دو ریسمان را عوض می کنیم تا فاصله ای بین دو ریسمان ایجاد شده پیچیدگی در آن کاملاً محسوس شود. بنابراین یا شاقول کاری درست نبوده است و یا اگر شاقول کاری با شاقول تراز انجا شده شیشه استوانه ای تراز نیست . برای درست نصب کردن چهارچوب و شاقول بودن می توان از شاقول وزنه ای استفاده نمود و ترکی شاقول را در بالای چهار چوب قرار داده و وزنه شاقول را رها کرد تا پایین چهارچوب قرار گیرد. اگر ترکی شاقول را در بالا به چهارچوب بچسباند وزنه در پایین باید مماس باشد. گاهی اتفاق می افتد که چهارچوب پیچیدگی و یا ناصافی دارد چون شاقول در تمام طول چهارچوب کار می کند بهتر می تواند شاقولی بودن را نشان بدهد. برای اطمینان خاطر می توان یک شمشه به جلوی بائوی چهار چوب روی آن قرار داده و عمل شاقول را روی شمشه انجام داد. همانطور که در مبحث بالا به آن اشاره گردید در بعضی از چهار چوب ها به دلیل نازکی ورق از شش عدد شاخ در دو طرف استفاده می گردد. برای جلوگیری از صدا و همچنین محکم تر شدن چهارچوب ، در موقع باز و بستن در اطراف چهارچوب را قالب بندی نموده و داخل قوطی فلزی و فاصله بین دیوار و چهار چوب را با ملات ماسه و سیمان (دوغاب عسلی پر می کنند )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.