انواع صفحات پیش ساخته بتنی در بنایی ساختمان

صفحات بتنی در بنایی ساختمان
خرداد ۲۱, ۱۳۹۸
پنجره در بازسازی ساختمان
خرداد ۲۴, ۱۳۹۸

انواع صفحات پیش ساخته بتنی در بنایی ساختمان

صفحات پیش ساخته بتنی در بنایی ساختمان 

الف- صفحات پیش ساخته بتنی برای اتصال به اسکلت ساختمانها

همانطور که قبلا ذکر گردید با توجه به طرح معماری و نقش نما و تزیین آن بر اساس نقشه های تهیه شده اجرایی و مشخصات ذکر شده در آنها بر اساس ساخت اتصالات و بهره گیری از امکانات موجود و اتصال اسکلت ساختمان و نصب صحیح این قطعات می تواند به زیبایی نما دو چندان بیافزاید بنابراین این قطعات و اعضاء را می توان به سه طریق به اجرا درآورد.

الف – ۱- نصب با اتصال جانبی

ب – ۲- نصب با اتکای تحتانی

الف- ۳- نصب با اتکای طره ای

که شرح هر کدام از سه مورد فوق قبلاً توزیع داده شد.

ب – صفحات پیش ساخته بتنی برای نماسازی دیوارهای جانبی استفاده در بنایی ساختمان می شود . در محاسبه صفحات پوشش بتنی میلگردها ضخامت قالب نباید به حساب آید فشار وارد بر قالب هنگام لرزاندن بتن باید معادل فشار مایعات یعنی ۲۴ کیلو نیوتن در متر مکعب (۴/۲ تن در متر مکعب ) محاسبه شود. درزهای قالب باید با طناب ، کاغذ بندکشی ، نوار نمدی و ماستیک قیری یا نوارهای مخصوص از داخل درزبندی شود. دانه بندی بتن باید چنان اختیار شده باشد که شیره بتن به خارج نشت نکند و نما را خدشه دار ننماید.

قالب سمت داخل باید از ایستادگی و استحکام لازم برای تحمل بار کل مجموعه برخوردار باشد.

 

 

نماسازی با قطعات پیش ساخته بتنی در بنایی ساختمان

قطعات پیش ساخته بتنی ممکن است نقش تزیینی و در پاره ای موارد نقش تزئینی و سازه ای را تواماً ایفا نمایند. همچنین اینگونه قطعات ممکن است در بردارنده اجرایی برای جلوگیری از انتقال حرارت و صدا نیز باشد. در این موارد معمولاً( بنای ساختمان  )قطعات پیش ساخته بتنی را به صورت چند لایه می سازند لایه خارجی که معمولاً ۵ تا ۸ سانتی متر ضخامت دارد نقش معماری و تزئینی داشته و برای مقابله با تغییر شکل های حرارتی دارای شبکه ای از فولاد خواهد بود. لایه میانی به ضخامت ۳ تا ۱۰ سانتیمتر از مواد و مصالح عایق حرارت و صدا تشکیل می شود . لایه داخلی علاوه بر نقش تزئینی باید ضمن هماهنگی با شرایط اقلیمی و نوع استفاده از ساختمان بتواند بخش ها ، درونی قطعه را در مقابل فرسایش دراز مدت حفظ نماید. هنگام نصب این قطعات بر روی شالوده یا دیوار باربر باید مراقبت کافی بعمل اید تا لایه نماسازی بر روی شالوده یا دیوار زیرین تکیه نکند و بر ان باری وارد نگردد در غیر این صورت تاجی ها سوزنی ها که از فولاد زنگ نزن می باشند و وزن لایه خارجی نما را به دیوار باربر داخلی منتقل می سازند دچار آسیب خواهند گردید . باید توجه داشت که ارتفاع این قطعات معادل ارتفاع طبقه و طول آنها تا ۶ متر نیز بالغ می گردد.

توضیحات

  • اگر ضخامت از ۱۰ سانتیمتر بیشتر باشد باید بجای یک شبکه میلگرد در کل مقطع دو شبکه میلگرد در مقطع تعبیه گردد.
  • اگر ضخامت از ۵/۱۱ سانتیمتر بیشتر شود بهتر است صفحات به شکل تیر و ال اجرا شوند و در آن ضخامت دال بین ۵ تا ۷۵/۸ سانتیمتر باشد.
  • اگر ضخامت از ۲۵/۶ سانتیمتر کمتر باشد باید فولاد مورد مصرف از نوع گالوانیزه بوده حداقل پوشش بتنی روی میلگرد ها ۵/۲ سانتیمتر باشد.
  • اگر صفحات دارای رویه تزیینی باشند ، ضخامت پوششی بتنی روی میلگرد معادل ضخامت رویه کاهش می یابد ولی در هر صورت حداقل آن ۲۵/۱ سانتیمتر خواهد بود.

صفحات پیش ساخته برای نصب روی دیوارهای ساخته شده از مصالح بنایی نحوه اجرای اینگونه نماها مانند نصب سنگهای  و کاشی ها توسط کاشی کار پلاک و لوحه های سنگی است . برای نصب این صفحات ممکن است از تکیه گاه های طره ای مهار شده در مصالح بنایی استفاده شود. همچنین می توان با پیش بینی رنده هایی در پشت قطعات و مهار آن در مصالح بنایی که حداقل در ارتفاع هر طبقه تکرار می شوند نسبت به نصب قطعات اقدام نمود. ب هر حال مهار های فلزی مورد استفاده برای نصب باید دارای مشخصات ذکر شده در مورد سنگهای پلاک باشند. فضای خالی بین صفحات و دیوار نباید از ۲ سانتیمتر کمتر باشد در این فاصله باید برای فرار آب و رطوبت پیش بینی های لازم مانند تعبیه آبچکان صورت پذیرد. در خدمات بنایی ساختمان حتی المقدور باید از پر کردن فضای خالی بین قطعات نما و دیوار پرهیز شود چنانچه این فاصله با ملات پر شود نباید حفره یا فضای خالی در آن باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.