اهمیت کاشی کاری و سنگ کاری در ساختمان ها

تاریخچه کاشی کاری ، سنگ کاری و سرامیک کاری
آبان ۱۳, ۱۳۹۶
کاشی کاری و سنگ کاری در تاریخ اسلام
آذر ۸, ۱۳۹۶

اهمیت کاشی کاری و سنگ کاری در ساختمان ها

یکی از پر کاربردترین مصالح در ساختمان سازی سنگ و کاشی ها هستند. سنگ ها به علت مقاومت بالا در برابر رطوبت و فرسایش، عدم تغییر رنگ با گذشت زمان، تنوع در رنگ و جنس، عایق حرارتی بودن و بسیاری ویژگی دیگر مورد توجه معماران بوده است. همچنین سنگ در اکثر مناطق به وفور در دسترس است و حتی بر اساس نوع سنگ یک منطقه نوع معماری آن منطقه هم مشخص می شود. به علت بافت قابل انعطاف و تراش پذیر سنگ می توان سنگ ها را به هر شکلی در آورده و هنر و معماری را به زیبایی هر چه تمام تر با یکدیگر تلفیق کرد. سنگ به علت عمر و دوام بالا هزینه ی تعمیر و نگهداری زیادی نداشته و از این رو سنگ کاری کف و نمای ساختمان ها بسیار مقرون به صرفه است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی استخراج و حمل و نقل سنگ ها سهل تر شده و سنگ کاری های ساختمانی گسترش بیشتری یافته است.

 

کاشی و سرامیک از دیگر مصالح فوق العاده پرکاربرد در صنعت ساختمان هستند. اینها بر خلاف سنگ، ساخته دست بشر هستند. به طور کلی به کاشی هایی که با لایه ای از سرامیک پوشیده شده باشند سرامیک گفته می شود. کاشی و سرامیک معمولا در فضای داخلی ساختمان به کار می روند و با طرح های بسیار متنوع در زیبایی هر چه بیشتر آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی و دیگر فضاهای به کار رفته تاثیر به سزایی دارند. یکی دیگر از مزایای کاشی و سرامیک به خصوص برای کف نسبت دیگر کف پوش ها دوام و مقاومت در برابر سایش و رطوبت و همچنین سهولت در نظافت است. البته باید به این نکته توجه داشت که کاشی یا سرامیکی که برای کف به کار برده می شود لعاب برق شیشه ای که معمولا از مواد معدنی و سیلیسی هستند نداشته باشد چرا که باعث سر خوردن افراد می شود.

 

کاشی کار - سنگ کار - پرسلان

 

یکی از مواردی که سنگ کار و کاشی کار باید حتما به آن توجه داشته باشند این است که با توجه به اندازه ی کاشی ها و سنگ ها و اندازه ی فضایی که قرار است کاشی کاری یا سنگ کاری شود، اندازه گیری را با دقت بسیار زیاد انجام دهند تا در نهایت کار زیبا و یکنواخت و با ظرافتی تحویل دهند. کاشی کار و سنگ کار با بند کشی و درزگیری درست هنر خود را به تکمیل می کنند. البته بهتر است کاشی یا سرامیک کف در ابعاد بزرگتری انتخاب شوند تا حداقل بند کشی انجام شود چرا که از نظر بهداشتی درزهای کاشی و سرامیک ها به مرور محل تجمع آلودگی ها می شوند. البته پودرهای ضد باکتری هم وجود دارند که می توان از آنها برای بند کشی استفاده کرد.

 

آخرین تکنولوژی صنعت سرامیک سازی محصولی به نام پرسلان است که از مواد موجود در طبیعت و تحت فشار و دمای بالا تهیه می شوند. پرسلان ها رنگ سفید و متراکمی داشته و از سرامیک های معمولی ضخیم تر هستند. در ساختار آنها از آکریلیک استفاده می شود در نتیجه کمترین ضریب نفوذ آب را داشته و از این رو مناسب ترین گزینه برای کفپوش ساختمان ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.