بازسازی ساختمان و اصول تخریب

بنایی ساختمان و مراحل تخریب
آذر ۹, ۱۳۹۸
بازسازی ساختمان و اهمیت گودبرداری
آذر ۱۰, ۱۳۹۸

بازسازی ساختمان و اصول تخریب

مراحل تخریب در بازسازی ساختمان عملیات ۲

۱۴-تخریب ساختمان های و بازسازی ساختمان بلند مستلزم رعایت مقررا ویزه ای  است مثلا در تخریب دودکش یا سایر ساختمان های بلند و باریک باید محوطه به شعاع ۱٫۵ برابر ارتفاع بنا محصور و در صورت نیاز به تخلیه و پاکسازی محوطه به مقامات مسئول اطلاع داده شود.

۱۵- راه های موقتی که برای عبور افراد و وسایل نقلیه در بازسازی ساختمان در نظر گرفته می شود باید با استفاده از علائم ویژه و روشنایی کافی از ایمنی لازم برخوردار باشند.به علاوه باید با استفاده از نرده های محافظتی محافظ مناسب دیگر از ریختن ضایعات  و نخاله ها جلوگیری به عمل آید.

۱۶- وقتی دو یا چند پیمانکار در محل حضور دارند هماهنگی لازم بین پیمانکاران ضروری است.

۱۷- کارکنان (کاشی کار ، سنگ کار و ….)باید به طور کامل آموزش دیده وبه کارآن ها نظارت گردد.

۱۸- مصالح تلف شده از کاشی کار و سنگ کار و نخاله ها نباید پرتاب شوند مگر اینکه پرتاب از داخل کانال هایی چوبی یا فلزی انجام گیرد.جایی که کنترل پایین افتادن مصالح عملا میسر نباشد باید  با استفاده از نرده  و با نصب علائم  هشدار دهنده و گذاشتن نگهبان احتیاط های لازم  صورت پذیرد.

۱۹- چوب، تیر و یا مصالحی که جابجایی آن ها مخاطره آمیز است باید یا ایمنی کامل و افراد مجرب انجام گیرد.

۲۰- شیشه های موجود در ساختمان باید قبل از تخریب از قاب خود جدا شوند و در جای مناسبی انبار شوند  و مصالح مفیدی که از تخریب حاصل می شود باید به طور مرتب تفکیک و جدا از یکدیگر قرار گیرند.درها و پنجره های فلزی و یا چوبی نیز باید با دقت از جای خود خارج و انبار شوند.

۲۱- تخریب باید از بالاترین طبقه شروع و به سمت پایین طوری ادامه یابد که قبل از تخریب هر طبقه تمامی مصالح از تخریب طبقه بالاتر برداشته و در محل مناسب انبار شوند.به طوری که کف ها اضافه بار نداشته باشند و فشار افقی نیز به دیوارها وارد نشود.حتی الامکان باید مصالح در سطح زمین ریخته شوند.

۲۲- ماشین ها وسایل نقلیه مربوط به کار باید به وسیله افراد آموزش دیده و ماهر هدایت شوند . این افراد باید ۱۸ سال و یا بیشتر سن داشته باشند و کار آنان مورد نظارت قرار گیرد.

۲۳- هنگام تخریب باید امکان نهویه محل وجود داشته باشد به طوری که افراد برای تنفس دچار مشکل نشوند و اگر در فضا گرد و غبار و گازهای حاصل از تخریب جمع گردد باید از رسپیراتور( نوعی ماسک حفاظتی ) و یا وسایل مشابه استفاده نمود .

۲۴- تضعیف سازه برای تخریب اصولا از پیش رنامه ریزی شده ای است که باید آثار احتمالی آن روی سازه مورد نظر تجزیه و تحلیل واقع شده باشند تا بدین وسیله اطمینان حاصل شود که  اعضا و قطعات باقی مانده استحکام لازم برای مقابله با باد و یا بارهای ضربه ای را تا زمان واژگون شدن داشته باشد.برشو تضعیف اعضای سازه باید از قسمت های حساب شده ای آغاز گردد.

تسطیح محوطه و گود برداری و زهکشی (پس از تخریب):

پس از اتمام عملیات تخریب در بازسازی ساختمان و چنانچه محوطه کارگاه دارای پستی و بلندی های زیادی باشد به نحوی که مانع از شروع اجرای عملیات گردد، پیمانکار باید بانظر دستگاه نظارت( مهندس ناظر) نسبت به تسطیح محوطه تا تراز مورد نظر  و پاک کردن آن اقدام نماید. گود برداری محل سازه ها باید با توجه به نکات ایمنی و حفظ ساختمان های موجود همجوار و دستور العمل های شهرداری ها و وزارت مسکن صورت گیرد و تدابیر لازم هنگام گود برداری های عملیات ساختمانی در مورد حفاظت ساختمان های همجوار اتخاذ گردد.چنانچه محل اجرای پروژه در شهرها و در محدوه نقاط مسکونی باشد پیمانکار باید نسبت به دیوارهای موقت جداکننده محل کارگاه در سواره روها اقدام نموده و شرایط ایمن سازی محوطه را برای عبور عابرین وساطی نقلیه کاملا آماده نماید.

کنترل و هدایت آب های سطحی به داخل گودها و محل حفاری ها باید با نظر دستگاه نظارت و براساس ضئابط و مندرجات قرارداد و سایر ضوایط قانونی در پروژه های شهری صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.