بازسازی ساختمان و اهمیت گودبرداری

بازسازی ساختمان و اصول تخریب
آذر ۹, ۱۳۹۸
بازسازی ساختمان و انواع گودبرداری
آذر ۱۶, ۱۳۹۸

بازسازی ساختمان و اهمیت گودبرداری

بازسازی ساختمان واهمیت گودبرداری

پر کردن چاه ها و قنوات و قطع اشجار

پر کردن چاه های آب و فاضلاب و قنوات متروکه که در محوطه عملیاتی در بازسازی ساختمان پروژه واقع شده اند ضروری است.لذا باید با نظر دستگاه نظارت پر و ساخته شوند.نحوه اجرای عملیات زیر نظر دستگاه نظارت صورت خواهد گرفت.پاک کرن محوطه از ریشه درختان باید با نظر دستگاه نظارت صورت گیرد.به طور کلی لزوم قطع اشجار باید قبلا به تصویب کارفرما رسیده باشد.جمع آوری درختان و ریشه ها و برداشت خاک زراعی (خاک نباتی)تا عمق های خواسته شده و تخلیه آن ها به نقاط مشخص طبق دستور دستگاه نظارت خواهد بود.

گود برداری و سازه نگهبان

اهمیت مطالغات گود برداری  در طراحی ساختمان ها

در سالهای اخیر با توجه به توسعه و گسترش شهرها و افزایش سرعت ساخت و سازهای شهری و همچنین نیاز به بازسازی ساختمان به دلیل انجام گود برداری های غیر اصولی در موارد متعددی شاهد فروریختن دیوارهای گود و یا ساختمان های جانبی بوده ایم که باعث جان باختن انسانهای بی گناهی گردیده است.

موضوع گودبرداری و طراحی واجرای سازه های نگهبان دارای گستره وسیعی است و نیاز به بررسی ها و مطالعات و ملاحظات ژئوتکنیکی سازه ای مواد و مصالح و تکنولوژیکی . اجرایی و اقتصادی دارد.در نتیجه می توان گفت که انتخاب روش مناسب بستگی به جمیع رایط موثر داردو می تواند در شرایط مختلف سازه نگهبان تغییر نماید.

از سویی دیگر تئوری ها و روش های اجرای گودبرداری و سازه های نگهبان هم مبتنی بر اصول تئوریک و هم متاثر از ملاحظات اجرایی و تجربی است.

تعریف گودبرداری

به هرگونه حفاری و خاک برداری در تراز پایین تر از سطح طبیعی زمین یا در تراز پایین تر از زیر پی ساختمان مجاور گودبرداری گفته می شود.دراین راستا ملاک ارتفاع حفاری نقشه ها و وضعیت زمین است.

هدف از گودبرداری رسیدن به زمین مقاوم در بازسازی ساختمان است زیرا نیروهای انتقال یافته از قسمتهای مختلف ساختمان باید به پی و از آنجا به زمین وارد شوند.گودبرداری در زمین هایی انجام می شود که باید تمام یا قسمتی از ساختمان پایین تر از سطح طبیعی زمین احداث شود.گاهی ممکن است عمق گودبرداری بنابر جنس زمین به چندین متربرسد.گودبرداری معمولا با وسایلی مانند بیل مکانیکی یا لودر صورت میگیرد و در صورت محدودیت زمین با در دسترس نبودن ماشین آلات این کار با وسایل دستی مانند بیل و کلنگ و فرغون و توسط کاشی کار و سنگ کار و کارگرو… انجام می شود.

گودبرداری در زمین های نامحدود

زمین نامحدود زمین نسبتا وسیعی است که اطراف آن هیچگونه ساختمانی جهت بازسازی ساختمان نباشد.برای گودبرداری اینگونه زمین ها از ماشین آلاتی مانند بیل مکانیکی،لودر و… در هنگام کاشی کاری ساختمان از کاشی کار و … استفاده می شود و خاک به شیب مناسبی برداشت و با کامیون به خارج از محوطه حمل می گردد.چنانچه نیاز به گودبرداری در عمق نسبتا زیاد باشد این کاردر لایه های مختلف و به تدریج انجام می گیردتا کف گود به عمق پیش بینی شده برسد.

شیب دیواره های محل گودبرداری

برای جلوگیری از ریزش دیواره های محل گودبرداری به داخل معمولا خاک برداری طوری صورت می گیرد که دیواره های کناری گود دارای شیب ملایمی باشد که با خط عمود زاویه ای به اندازه  a بسازد.

اندازه این زاویه بستگی به نوع خاک محل دارد.هر قدر خاک سست تر و قابل ریزش تر باشد اندازه این زاویه بزرگتر خواهد شد.

در جدول زیر اندازه این زاویه و خاک های مختلف نشان داده شده است:

نوع خاک

اندازه زاویه به درجه

شیب برحسب نسبت شیب برحسب درصد

زمین های دج

۵درجه حدود ۱/۱۱ حدود۱۰

زمین های سفت

۱۰درجه

حدود۱/۶ حدود۲۰

زمین های متوسط

۳۰درجه

حدود۲/۳ حدود۷۰
زمین های ماسه ای ۴۵درجه

حدود۱/۱

۱۰۰

زمین های سست و خاک دستی بیشتر از ۴۵درجه

 

برای جلوگیری از هرینه اضافی می توان با قالب بندی دیواره های محل گودبرداری از زاویه شیب کوچکتری استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.