بازسازی ساختمان و سقف های ساختمانی

بازسازی ساختمان و انواع سقف
دی ۳, ۱۳۹۸
آشنایی با ویژگی های کاشی کار حرفه ای
اسفند ۲۴, ۱۳۹۸

بازسازی ساختمان و سقف های ساختمانی

بازسازی ساختمان و سقف های ساختمانی

بازسازی ساختمان و انواع سقف

سقف و تیرچه بلوک در بازسازی ساختمان

نوع دیگری از سقف ها سقف تیرچه و بلوک است .این نوع از سقف ها که در حال حاضر از آن ها بیشتر استفاده شده  ورایج می باشد.نسبتاً سبک است و از قسمت ها و اجزای مختلفی تشکیل شده است.

اجزای سقف تیرچه و بلوک در بازسازی ساختمان ( توسط نیروی ماهر سنگ کار ، کاشی کار و بنای ساختمان)

این نوع از سقف ها دارای بخش های ذیل است:

  • تیرچه
  • بلوک
  • میلگرد حرارتی
  • میلگرد ممان منفی
  • بتن
  • تیر فرعی(ژوئن)

در بازسازی ساختمان هریک از اجزای فوق دارای مشخصاتی هستند که به آن ها اشاره می گردد.

تیرچه:تیرچه ها تشکیل شده اند از :میلگرد فوقانی(فشاری)، میلگردهای تحتانی (کششی)، میلگرد ضربدری یا برشی، و فوندوله(قسمت تحتانی تیرچه).فوندوله می تواند بتنی یا سفالی باشد که میلگردهای تحتانی داخل آن قرار می گیرند.تیرچه ها باربر بوده و وزن سقف را به تیرهای کناری انتقال می دهند.

بلوک: از بلوک برای پر کردن فاصله بین تیرچه ها و تنظیم فاصله بین آن ها استفاده می شود.بلوک ها در ۳ نوع سفالی و سیمانی و پلی قابل استفاده می باشند.برای ایجاد چسبندگی لازم سفال به بتن و نازک کاری سطوح خارجی آن ، سطح شیار دار است.استفاده از بلوک سفالی و پلی استایرن در مقایسه با بلوک های بتنی منجر به سبک تر شدن سقف از حدود ۷۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم در هر متر مربع می شود.

بتن:بتن ریزی روی سقف به عنوان پوشش . قسمت فشاری مقطع در این نوع سقف ها عمل می نماید.حداقل ضخامت آن ۵ سانتی متر و عیار سیمان مصرفی ۳۵۰ کیلوگرم در متر مکعب خواهد بود. که اجرا کننده آن ( بنا ، سنگ کار ، کاشی کار ) باید بدان دقت داشته باشد.

میلگرد ممان منفی:در صورتی که تیرچه به تیرآهن منتهی گردد می بایست با استفاده از میلگرد ممان منفی تیرچه به تیرآهن مهار شود تا در زمان زلزله دچار گسیختگی نگردد.این میلگرد موجب می شود تا سقف به صورت یکپارچه عمل کرده و ایمنی آن بیشتر شود.هر تیرچه باید توسط این میلگردها به تیرآهن بار بر خود متصل گردد.در محل هایی که دو تیرچه در امتداد هم به یک تیرآهن متصل می گردند باید به وسیله میلگردهای ممان منفی تیرچه ها را به تیرآهن متصل نمائیم اجرا کننده نظیر جوشکار ، سنگ کار و کاشی کار باید مهارت لازم را داشته باشد.

میلگرد حرارتی در بازسازی ساختمان :این نوع از میلگردها بر روی سقف باید به صورت شبکه ای با ابعاد ۲۵ سانتی متر اجرا گردد.این میلگردها تا حدودی به یکپارچگی سقف کمک می کند.

نحوه اجرای سقف تیرچه و بلوک در بازسازی ساختمان

ابتدا سنگ کار باید تیرچه ها روی تیر اصلی در ترازهای مورد نظر کار گذاشته شوند.فاصله بین تیرچه ها با بلوک های مجوف پر شده و پس از نصب میلگردهای حرارتی و میلگردهای تکمیلی بر اساس نقشه های اجرایی، بتن دال سقف ریخته شود.پیش از آنکه بتن سقف ریخته شود باید سنگ کار یا کاشی کار فضای بین بلوک ها و تیرچه کاملاً تمیز کرده و هرگونه نخاله، سفال شکسته یا اجسام اضافی دیگر که روی سقف و در میان شیارها افتاده است برداشته شود.سپس سنگ کار باید سقف را به طور کامل مرطوب کند . بتن ریزی گردد.در صورتیک ه ارتفاع بتن ها ۲۵ سانتی متر و یا بیشتر باشد لازم است بتن ریخته شده ویبره شود.البته در مورد بتن های کوتاهتر نیزانجام این امر بهتر است.آرماتورهای اصلی تیرچه باید به طول ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر با تیرهای اصلی درگیر شوند و به هیچ وجه نباید این آرماتورها به تیرچه های فلزی جوش بخورد.نظر به اینکه تیرچه ها قبل از یکپارچه شدن سقف قادر به تحمل بار سقف نیستند باید توسط تعدادی چارتراش و پایه (جک یا شمع)به نحو مناسب و مطمئنی نگهداری شوند. سنگ کار و یا کاشی کار باید بدان دقت فراوانی کند.

در بازسازی ساختمان و یا اجرای اولیه ساختمان سنگ کار در موقع اجرا باید خیز مناسبی به طرف بالا به تیرچه ها بدهد تا پس از اجرا و یکپارچه شدن سقف و وارد شدن این خیز حذف شود.مقدار خیز معمولاً به ازای هر متر طول دهانه ۲ میلی متر در نظر گرفته می شود.بتن باید به مدت حداقل ۴ روز پس از ریخته شدن توسط سنگ کار مرطوب نگه داشته شود.تخته های زیر سری و پایه های چوبی زیر سقف را می توان ۷ تا ۱۵ روز – با توجه به شرایط جوی و بزرگی دهانه ها- پس از بتن ریزی برداشت و سقف مورد استفاده قرار گیرد.بتن ریزی در هوای سرد- کمتر از ۵ درجه- باید با تمهیدات خاصی صورت گیرد. که مهندسین و سنگ کاران وبناهای ساختمان باید مراقب باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.