بازسازی ساختمان و نکات مربوط به پی ساختمان

بازسازی ساختمان و پی کنی در انواع زمین
آذر ۲۳, ۱۳۹۸
بازسازی ساختمان و درزهای ساختمانی
آذر ۲۷, ۱۳۹۸

بازسازی ساختمان و نکات مربوط به پی ساختمان

اندازه و ابعاد پی در بازسازی ساختمان

ابعاد و اندازه (طول عرض ارتفاع) پی ها در بازسازی ساختمان، به عوامل زیر بستگی دارد:

الف-بارهای وارده از سازه

ب -مقاومت خاک زیر پی

ج-مصالح تشکیل دهنده پی

د- سطح آب های زیرزمینی

ابعاد دقیق پی ها برای سازه های فلزی یا بتنی در بازسازی ساختمان باید بر اساس محاسبات فنی تعیین نشود.اما:

طول پی :به اندازه طول دیواری است که روی آن قرار می گیرد.

عرض پی:قدری بزرگتر از عرض دیواری است که روی آن ساخته می شود.زیرا هرچه سطح پی بزرگتر باشد فشار وارده بر آن کمتر است.همچنین فرض بر این است که بار وارده به وسیله دیوار بر روی پی با زاویه ۴۵ درجه منتقل می شودوبه منظور صرفه جویی در مصالح می توان پی را به صورت پله ای یا شیب دار ساخت.

ارتفاع پی:

در پی های سنگی ، بار دیوارها با زاویه حدود ۴۵ درجه بر پی وارد می شود.پس با معلوم بودن عرض پی ، می توان ارتفاع آن را محاسبه کرد.مثلا ارتفاع یک پی به عرض ۶۰ سانتی متر که قرار است روی دیواری به عرض ۳۰ سانتی متر قرار گیرد، باید حداقل ۱۵ سانتی متر باشد.وبا توجه به حدود ۵ سانتی متر حاشیه ایمنی برای آن ، ارتفاع پی ۲۰ سانتی متر خواهد بود.

البته این مقادیر تقریبی است و ابعاد دقیق پی باید بر اساس بار وارده و مقاومت زمین محاسبه و تعیین شود.

عمق پی کنی

به منظور مصون ماندن پی از آسیب پذیری در برابر فشار و ضربه به هنگام بازسازی ساختمان و نیز عوامل طبیعی همچون یخ زدگی، روی پی باید مقداری پایین تر از کف تمام شده ساختمان و کف های مجاور باشد.به طور کلی عمق پی کنی بستگی به شرایط و موقعیت ساختمان و نیز شرایط اقلیمی دارد.بدین معنی که در ساختمان های بزرگ یا موسسات صنعتی که رفت و آمد وسایل نقلیه و ماشین آلات کارگاهی مانند جرثقیل  لیفتراک و … در آن ها وجود دارد،چون نیروی ضربه ناشی از این ماشین آلات روی پی به مراتب بیشتر از نیروی وارد بر ساختمان های معمولی است،لازم است عمق پی کنی بیشتر باشد.همچنین در مناطق پر برف و باران خیز و کوهستانی به دلیل طولنی بودن دوره یخبندان باید عمق پی بیشتر باشد.تا از خطر یخ زدگی مصون بماند.

در این مناطق عمق پی کنی تا ۱۲۰ سانتی متر است.در مناطق معتدل یا گرمسیر و برای ساختمان های معمولی ،می توان عمق پی کنی را تا ۵۰ سانتی متر تقلیل داد.به غیر ازعوامل مذکور ، عوامل دیگری در تعیین عمق پی کنی موثرند که از آن جمله بالا و پایین بودن سطح آب های زیرزمینی و جنس خاک زیر پی است.

پی سازی در زمین شیب دار

در برخی موارد زمین ها به طو طبیعی، (کم یا زیاد) شیب دارند.بنابراین قبل از شروع عملیات  ساختمانی در بازسازی ساختمان باید محل ساختمان و خصوصا محل پی را تسطیح کرد.در زمین های کم شیب فرم پی را باید به صورت مسطح در نظر گرفت، اما در زمین های با شیب زیاد معمولا پی را به  صورت پله ای می سازند.

در ساختن پی های پله ای باید توجه داشت که ارتفاع پله های پی نباید بیشتر از ضخامت بتن پی باشد.و این ارتفاع ها یکنواخت ساخته شوند.

انواع پی از نظر باربری

از آنجا که یکی از بخش های بسیار مهم در انتقال نیرو در هر سازه ای ، پی یا فونداسیون می باشد،باید دانست که شکل و فرم پی ها نیز مهم هستند که بستگی به عوامل زیر دارد:

الف-نیروهای وارده بر پی

ب-جنس و مواد تشکیل دهنده پی

ج-مقاومت خاک زیر پی

بدیهی است هر قدر نیروهای وارده بر فونداسیون بیشتر و مقاومت مجاز خاک کمتر باشد، ابعاد پی ها بزرگتر گردیده و به شکل خاص در خواهد آمد.انواع پی ها از نظر باربری و بارهای وارده و میزان مقاومت مجاز خاک بستر و مواد تشکیل دهنده آن عبارتند از:

پی تکی (نقطه ای- منفرد):

همانگونه که اشاره شد ابعاد و اندازه پی تابعی از عوامل سه گانه فوق می باشد.در حالی که نیروهای وارده بر پی ها کم و مقاومت خاک بستر زیر پی ها زیاد (مناسب) باشد، ابعاد پی ها کوچک شده و به صورت تکی یا منفرد طراحی میشوند.

پی های تکی را باید با عناصری به نام” شناژ” به یکدیگر متصب نمود تا از استحکام بیشتری برخوردار شوند.همچنین شناژ ها می توانند بخشی از نیروی برشی را تحمل نمایند.در این حالت هریک از پی ها فقط نیروی بخش های خاصی از ساختمان را تحمل می کنند.در صورتی که در اطراف زمین محل احداث ساختمان ، همسایه وجود داشته باشد، ستون ها در محل آکس (محور) یا وسط پی قرار نگرفته و ستون با فاصله مناسب از دیوار همسایه (در صورت وجود درز انقطاع) اجرا می شود.

این گونه پی ها را اصطلاحا پی باسکولی می نامند.

پی نواری

در صورتیکه خاک زیر پی نسبتا سست بوده و دارای مقاومت کافی نباشد و از سوی دیگر نیروهای وارده بر پی زیاد باشد ابعاد و اندازه پی ها بزرگتر شده، به گونه ای در یکدیگر تداخل نموده و تشکیل نوارهایی در طول و عرض ساختمان را خواهند داد.بدیهی است مقدار مصرف میلگرد و بتن در این پی ها از پی منفرد بیشتر می باشد.

پی گسترده(رادیه جنرال یا صفحه ای)

در برخی موادر به علت بالا بودن سطح آب های زیزمینی و افزایش نیروهای وارده بر پی ها و مقاوم نبودن خاک، ابعاد و اندازه پی ها به شدت بزرگ شده، به گونه ای که از حالت پی نواری خارج شده و کل سطح زیر ساختمان را در بر می گیرند.در این حالت بایستی از پی ها گسترده یا رادیه جنرال استفاده نمود.

معمولا بتن و میلگرد مصرفی در اینگونه پی ها  و همچنین ضخامت اینگونه پی ها بیش از پی های نواری و نقطه ای خواهد بود.پی ها در ساختمان های اسکلت فلزی و اسکلت بتنی ، از نوع بتن مسلح بوده و در صورتی که سازه ، اسکلت فلزی داشته باشد ستون ها و تیرهای فلزی بوده که به وسیله صفحه ستون به فونداسیون متصل می شود.ودر صورتی که سازه، اسکلت بتنی داشته باشد ، ستون ها  و تیر های بتنی بوده و ستون ها به وسیله میلگردهای ریشه یا انتظار  به فونداسیون در بازسازی ساختمان متصل می گردد. سایر امور ساختمانی در قسمت نازک کاری(کاشی کاریسنگ کاری و…) یم بایست توسط افراد ماهر صورت پذیرد.گروه ساختمانی سون در قسمت کاشی کاری – سنگ کاری و کلیه امور مربوط به بازسازی ساختمان و بنایی ساختمان در خدمت مشتریان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.