بنایی ساختمان و امور اولیه آن

ابزار رنگ آمیزی در بازسازی ساختمان
آبان ۶, ۱۳۹۸
بازسازی ساختمان و اهمیت مدیریت فنی
آبان ۱۲, ۱۳۹۸

بنایی ساختمان و امور اولیه آن

نیاز به سرپناه یکی از نیازهای اولیه و اساسی انسان محسوب میشود.گسترش روزافزون شهرها و رشد جمعیت موجب احداث ساختمانهای متعددی شده است.ساختمانهایی با  کاربری های مسکونی ،تجاری، اداری و… وامروزه ساخت ساختمانها به یک مهارت و تکنیک تبدیل شده است.برای احداث ساختمانی کارآمد و مقاوم بیش از هرچیزی آشنایی با نکات اجرایی و فنی هریک از بخش های آن بسیار مهم می باشد.

ازسوی دیگر به منظور اجرای صحیح و استاندارد ساختمان علاوه بر نقشه هایی مانند پلان، برش و نما، نیاز به نقشه های دیگر نیز می باشد که به آنها ((نقشه هایی با جزییات اجرایی)) گفته می شود.جزییات اجرایی با دیتیل ها نقشه هایی هستند که دارای سه ویژگی مهم بوده که در سایر نقشه ها وجود ندارد.

این ویژگی ها عبارتند از :

۱-معرفی نوع و جنس مصالح مصرفی

۲-مشخص نمودن ابعاد و اندازه دقیق لایه های مختلف و مصالح مصرفی

۳-نحوه اجرا و نوع اتصال اجزای مختلف به یکدیگر

در نقشه های پلان، برش و ونما، مصالح مصرفی در بخش ها و اجزای مختلف ساختمان مانند دیوارها و …مشخص و معرفی نمی شوند ولی در جزییات کلیه مشخصات و نوع مصالح ونحوه اتصالات اجزا به یکدیگر دقیقا ترسیم و نشان داده می شوند.در این صورت است که اجزا قابل اجرا می شوند و سازنده (بنای ساختمان) می تواند برای ساخت دقیق آن ها برنامه ریزی نماید.

به عبارت دیگر نقشه ها اجرایی بوده و توسط بنای ساختمان قایلیت ساخت می یابند.بنابراین جزییات عبارتست از مشخص کردن نوع مصالح مصرفی (رنگ)،اندازه و ابعاد و نحوه اتصال مصالح و اجزای ساختمان به یکدیگر.

بدیهی است در صورت نداشتن دیتیل  و جزییات  و مشخصات اجرایی ، هیچ نقشه ای قابلیت اجرایی شدن نخواهد داشت.همچنین روش های ساخت و  فنون عملیات اجرایی با آشنایی کامل به جزییات ساختمانی است که منجر به کارآیی، استحکام و زیبایی ساختمان شده است و نهایتاً عمر آن را افزایش  می دهد.

هدف در اینجا معرفی اجزا ساختمان و به کارگیری جزییات آن برای اجرا و احداث مناسب و اصولی وبنایی ساختمان هاست.رعایت جزییات اجرایی و ترتیب مراحل اجرای ساختمان کمک شایانی به عملیات اجرایی آن می نماید.می توان گفت که هیچیک از موارد اجرایی و جزییات ساخت سلیقه ای نبوده و برای آن از ضوابط مربوطه و استانداردهای فنی موجود استفاده نمود.

در اینصورت عمر ساختمان افزایش یافته و در برابر حوادث طبیعی  نیز مقاوم خواهد بود .در اینجا هر یک از اجزای ساختمان مانند پی ، سقف، دیوارچینی و … (به جز اسکلت به دلیل گستردگی در انواع و جزییات آن ها ) معرفی و نحوه اجرای آن ها تشریح و توضیح داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.