دودکش آجری در سنگ کاری و بنایی ساختمان

دودکش ها در بنایی ساختمان
تیر ۵, ۱۳۹۸
رعایت اصول ایمنی حفر چاه در بنایی ساختمان
تیر ۱۹, ۱۳۹۸

دودکش آجری در سنگ کاری و بنایی ساختمان

دودکش آجری در سنگ کاری ساختمان

معمولا در بعضی ساختمانها در هنگام ساخت و سنگ کاری ساختمان از دودکش آجری استفاده می نمایند ، این دودکش ها بر حسب نیاز (تعداد طبقات ساختمان و تعداد واحد مسکونی ) به دودکشهای آجری تک حفره ای ، دو حفره ای ، سه حفره ای و غیر تقسیم بندی می گردند.

داخل دودکشهای آجری باید صاف و صیقل شده باشد و نباید از تکه آجرهای کوچک در ساختمان آن استفاده شود و بنا و یا سنگ کار ساختمان باید به آن دقت کند . چون امکان دارد در اثر ترک و شکست قسمتهای داخلی دودکش تکه آجرها به داخل دودکش سقوط کرده و باعث جلوگیری از عبور دود گردد و این امر بسیار خطرناک میباشد.

 

در سنگ کاری در محاسبه سازه ای دودکشهای مرتفع و مستقل از ساختمان باید مسئله فشار باد و واژگونی و زلزله مدنظر قرار گیرد. در مورد زمان تناوب اصلی نوسان دودکشها ، استاندارد شماره ۲۸۰۰ موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ملاک عمل خواهد بود.

محاسبه قطر دودکشها در بنایی یا سنگ کاری ساختمان :

قطر دودکش ها را در دستگاه متریک می توان طبق فرمول به دست آورد :

محاسبه نمود که در آن D قطر دودکش بر حسب سانتیمتر و G میزان عبور دود از دودکش بر حسب کیلوگرم بر ثانیه و T دمای متوسط دود بر حسب درجه کلوین ، P فشار هوا بر حسب سانتیمتر جیوه ، و V سرعت دود بر حسب متر در ثانیه می باشد.

در سیستم واحدهای انگلیسی

D قطر دودکش بر حسب اینچ ، C میزان عبور دود از دودکش بر حسب پوند بر ثانیه و T دمای متوسط دود بر حسب فارنهایت مطلق و P فشار هوا بر حسب اینچ جیوه و V سرعت بر حسب فوت در ثانیه می باشد.

در بنایی و یا سنگ کاری ساختمان یکی از عوامل بسیار مهمی که باید بنا و یا سنگ کار به آن دقت کند دودکش ساختمان می باشد زیرا بسیار حساس و ایمنی آن مهم میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.