رعایت اصول ایمنی حفر چاه در بنایی ساختمان

دودکش آجری در سنگ کاری و بنایی ساختمان
تیر ۱۲, ۱۳۹۸
بنایی ساختمان و پوشش های کف، سقف و بدنه ۱
مهر ۲۰, ۱۳۹۸

رعایت اصول ایمنی حفر چاه در بنایی ساختمان

در بنایی ساختمان باید توجه داشت که از پاشیدگی آب به بدنه چاه خصوصاً پای طوقه جلوگیری بعمل آید روی دهانه چاه گلدانی نسبتاً بزرگی که ته آن را برداشته اند قرار می دهند.

اگر فاضلاب چاه به پای طوقه بریزد بعد از مدتی خاک اطراف میله را شسته و زیر طوقه را خالی نموده و در نتیجه طوقه نشست کرده چاه دهان باز می کند که بنای ساختمان باید به آن دقت داشته باشد . برابر آمار منتشر هشتاد درصد علت نشست طوقه چاه فقط به دلیل عدم نصب گلدان بر روی طوقه می باشد. آب تمام لوله های چدنی یا P.V.C باید به داخل گلدان انشعاب یافته و از آنجا به چاه سرازی گردد.

در بنایی ساختمان برای جلوگیری از خطرات جانی در موقع نشست طوقه چاه بهتر است پس از نصب گلدانی و اتمام کارهای لوله کشی فاضلاب دال بتنی به ابعاد تقریبی ۵/۱ X 5/1 متر و به ضخامت تقریبی ۱۰ سانتیمتر روی چاه قرار دهند.

دال بتونی می بایستی با میلگردهایی به ضخامت ۱۰ یا ۸ میلیمتر و در حدود ۷ الی ۸ عدد در هر متر سطح باشد که به صورت آماده به فروش می رسد.

رعایت اصول ایمنی در حین اجرا در بنایی و بازسازی ساختمان

هر روز پس از اتمام عملیات چاه کنی، باید کلیه لوازم مورد استفاده از داخل چاه جمع آوری شود.

بنای ساختمان پس از خاتمه کار روزانه باید دهانه چاه برای رعایت ایمنی با وسیله ای  بپوشاند.

در صورتی که برای روشنایی داخل چاه از برق استفاده می شود باید با انتخاب کابل مناسب و سالم و نیز چراغ بی خطر ، اصول ایمنی را رعایت نمود.

استفاده از چراغ های نفتی و گازی هنگام حفاری مجاز نیست. مگر اینکه چاه کاملاً خشک و بدون خطر باشد

باید از ریختن آب و خیس کردن اطراف چاه جلوگیری بعمل آید و رعایت کلیه موارد ایمنی و حفاظتی حفر چاههای دستی رعایت گردد.

 

مقدمات حفر چاه در بنایی ساختمان

پیمانکار موظف است افرادی را که برای حفر چاه بکار گیرد که از تجارب حرفه ای لازم برخوردار باشند قبل از شروع عملیات چاه کنی باید وسایل کمکهای اولیه مناسب فراهم گردد. کارگران مسئول حفر چاه باید به وسایل حفاظتی از قبیل کفش ایمنی ، طناب ، کمربند ایمنی ، دستکش و لباس کار و در صورت لزوم عینک حفاظتی مجهز باشند . قبل از شروع حفاری باید از مناسب بودن شرایط مته ها ، چکشها و وسایل مربوط اطمینان حاصل شود در صورت مشاهده هر نوع نقص در وسایل برقی و سایر دستگاههای مورد استفاده باید مراتب به مسئول کارگاه گزارش شود، قبل از بکار انداختن دستگاه حفاری ، باید اطمینان حاصل شود که دستگاه از محل صحیح قرار گرفته و موتورهای الکتریکی و سایر وسایل بطور ایمن بر روی زمین مستقر شده اند، در صورت استفاده از ابزار دستی برای چاه کنی ، باید وسایل نظیر کلنگ ، چرخ چاه ، دلو ، طناب و قلاب مورد بازدید قرار گرفته و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل شود.

چنانچه محل حفر چاه در معابر عمومی یا نقاطی باشد که احتمال رفت و آمد افراد مختلف وجود دارد باید به وسله ایجاد حصار های لازم در فاصله مناسب نصب علائم هشدار دهنه و چراغ های احتیاط از ورود افراد به نزدیکی منطقه عملیات جلوگیری بعمل آید.

رعایت نکات ایمنی در عملیات حفر چاه در بازسازی ساختمان

در عملیات چاه کنی تا عمق ۵ متر ، وجود حداقل دو نفر و با افزایش عمق چاه حداقل وجود ۳ نفر برای ادامه عملیات الزامیست ، با شروع حفر انباری چاه یک نفر کمک کلنگ دار به افراد گروه اضافه می شود.

برای حفاظت کارگران از خطر ریزش اطراف چاه باید در محل ایستادن کارگران تخته یا الوار های زیرپایی با مقاومت و پهنای کافی گذاشته شود. برای جلوگیری از سقوط خاک و سنگ به داخل چاه ، دور دهانه باید آستانه ای به عرض حداقل ۱۵ سانتیمتر با مصالح مقاوم تعبیه شود.

 

در بنایی ساختمان باید دقت داشت که مقنی قبل از ورود به چاه برای عملیات چاه کنی ، باید طناب نجات را به کمک کمربند ایمنی مخصوص به خود بسته باشد.

در مواردی که نوع صالح استخراج شده از حفاری چاه به صورتی است که کلاه و سپر حفاظتی تکافو نمی کند باید در فواصل مناسب از دیواره میله چاه پناه گاهایی تعبیه شود که در صورت لزوم مقنی در آنها مستقر شود.

خاک حاصل از کندن چاه نباید به فاصله کمتر از ۲ متر از کناره های چاه ریخته شود به نحوی که احتمال ریزش آن به داخل چاه وچود داشته باشد

در صورتیکه احتمال کمبود اکسیژن در اعماق چاه وجود داشته باشد باید نسبت به تعبیه وسایل مناسب برای هوادهی به داخل چاه اقدام شود، این وسایل باید به تجهیزات ایمنی لازم برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی مجهز شده باشند. وجود علائم قراردادی بین مقنی و فردی ه در بالای چاه مستقر است ضروری بوده و باید فرد مستقر در بالای چاه همواره از وضعیت مقنی آگاه باشد.

کلیه کارگرانی که در نزدیک چاه بکار مشغول هستند باید به کمربند ایمنی و طناب مجهز باشند سرطناب باید به محل مناسبی محکم شده باشد تا از سقوط احتمالی آنها به داخل چاه جلوگیری شود با پیشرفت کار چاه کنی بخصوص در موقع بارندگی ، باید دیواره های چاه به وسیله مقنی مورد بازدید قرار گرفته و از ریزشی نبودن دیواره چاه اطمینان حاصل شود ، چنانچه رطوبت بیش از حد مشاهده گردد باید بررسیهای لازم انجام گیرد و در صورت لزوم عملیات متوقف شود. سپس پیش بینی های لازم طوری صورت پذیرد که برای مقنی و کارگران خطری وجود نداشته باشد.

در تامین روشنایی داخل چاههایی که وجود گازهای قابل اشتعال در آنها محتمل باشد باید بنای ساختمان از چراغ های قوه ای با حداکثر ولتاژ ۱۲ ولت استفاده کند.

هنگام حفاری چاه در عمق بیش از ۲ متر، باید وسیله ای به عنوان سپر در پایین مورد استفاده قرار گیرد که هنگام سقوط احتمالی اشیا مانع برخورد آن با مقنی باشد.

بعد از خاتمه کار روزانه علاوه بر پیش بینی ها احتیاطی لازم برای جلوگیری از سقوط افراد و حیوانات به داخل چاه دهانه چاه باید به نحوی مطمئن با صفحات مقاوم و مناسب پوشیده شود.

در بنایی ساختمان و یا بازسازی ساختمان رعایت مقررات حفاظتی حفر چاههای دستی مصوب شورای عالی حفاظت فنی الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.