روکارهای سیمانی و بلوک ها در خدمات بنایی ساختمان

شکل دادن به بندکشی در سنگ کاری ساختمان
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۸
رفع عیوب در لعاب کاشی و انواع کاشی در کاشی کاری
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۸

روکارهای سیمانی و بلوک ها در خدمات بنایی ساختمان

در خدمات بنایی ساختمان  نماکاری سیمانی موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرد: سیمانکاری نما باید بتواند ساختمان را در مقابل عوامل جوی محافظت نموده و عمر مفید ساختمان را افزایش داده و در مقابل آب ، گاز و اشعه x مقاوم باشد. در بنایی ساختمان نما ساختمان باید در برابر صدا و حرارت بطور نسبی عایق باشد. همچنین در برابر آتش سوزی مقاوم بوده و از نظر زیبایی نمایی جذاب و هماهنگی با نماهای همجوار را بنماید.

بلوکهای بتنی در خدمات بنایی ساختمان :

این بلوکها بیشتر برای استفاده از دیوارهای باربر و غیر باربر داخلی و خارجی به وسیله بنای ساختمان  مورد استفاده قرار می گیرند. یک دیوار بلوک بتنی را می توان با زمانی کمتر و هزینه ای معادل نصف هزینه یک دیوار آجری در بنایی ساختمان بنا کرد. بلوکهای بتنی ساخته شده از سنگدانه های سبک از خصوصیات دیوارهای دوجداره با جداره خارجی آجری یا بتنی مورد استفاده قرار می گیرند.

نقطه ضعف بلوکهای بتنی به عنوان واحد دیوار چینی آن است که در اثر جابجایی رطوبت ممکن است نازک کاریایی همچون اندود دچار ترک خوردگی شوند برای به حداقل رساندن ترک خوردگی ناشی از جمع شدگی بتن در اثر از ست دادن آب ، در دیوارهای طویل باید در فواصل معادل حداکثر دو برابر ارتفاع دیوار درزهای عمودی پیوسته پر از ماستیک باشند یا در پیوند بلوک چینی به دست بنای ساختمان شکل داده شوند.

 

 

چون واحدهای بلوک نسبتاً بزرگ هستند هر حرکت نشستی در دیوار ترک خوردگی مشهود تری را نسبت به واحدهای کوچک آجرچینی در محل درزهای ملاتی به نمایش می گذارد.

تعداد زیادی بلوک بتنی از بلوکهای خوش نما دقیق گرفته تا بلوک هایی با سنگدانه های نمایان برجسته به عنوان مصالح نماسازی در بنایی ساختمان تولید می شوند.

بلوکهای بتنی از سیمان و سنگدانه های سبک شن و ماسه طبیعی که از رودخانه ها یا حاشیه دریا حاصل می شود و یا شن شکسته است که توسط ماشین های سنگ شکن بدست می آید. این مواد را با سیمان و آب مخلوط می کنند مقدار سیمان مصرفی در بلوکهای سیمانی بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم در متر مکعب است که می توان مخلوط را با دست تهیه کرد یعنی شن و ماسه و سیمان برای سه تا چهار بار برگردان می کنند و یا بوسیله ماشینها مخلوط کن (میکسر) آماده می سازد و سپس ملات آماده را در قالبهای مخصوص می ریزند و پس از ویبره کردن و پرس کردن از قالب به حالت نیمه خشک یا دو نم خارج می کنند و در خدمات بنایی ساختمان استفاده می شود.

وزن بلوک ها ممکن است متفاوت باشد. چنانچه لانه های مورد مصرف در بلوک از سنگ گرد رودخانه یا از شن و ماسه شکسته باشد در این صورت وزن بلوک پس از کسر جاهای خالی آن معمولاً در حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم در متر مکعب می شود ، این نوع بلوکها را با وزن طبیعی می نامند بعضی اوقات برای بدست آوردن بلوک سبک که برای دیوارهای تیغه ای مورد استفاده قرار می گیرد در ساخت آن از سنگدانه های مصنوعی یا پوکه های معدنی و یا سنگهای متخلخل که خلل و فرج آن زیاد است . مانند سنگ پا و نظایر آن استفاده می کنند در اصطلاح بلوک سازان سه نوع بلوک به بازار عرضه می شود بلوک سبک ، نیمه سبک و سنگین که همان بلوک معمولی است.

قالب بلوک در ایران ۴۰×۲۰ x20 یا ۴۰ x10x20 سانتیمتر است. بلوکها را معمولاً دو حفره می سازند و چون در موقع کار حفره ها روی هم قرار می گیرند می توان در وسط حفره ها میلگرد قرار داد و اطراف آن را بتن پر کرد تا استحکام بیشتری حاصل شود. در دیوارهایی که از بلوک ساخته می شوند می توان از نیمه بلوک که نصف بلوک است و یا ۴/۳ که سه قداست استفاده کرد. در بلوکهای سیمانی که برای روکار مصرف می شود معمولاً اندازه و شکل ظاهری آن را در کارخانه میسازند و به کارگاه منتقل می کنند.

بلوکها پس از اینکه از قالب خارج می شوند نباید مستقیم در برابر نور آفتاب و بادهای ۱۲۵ درجه سانتیگراد قرار گیرند چون آب موجود در بتن سریعاً بخار شده بلوک را پوک می کند.

 

 

نماسازی با شیشه

الف – بلوکهای شیشه ای در بنایی ساختمان :

بلوکهای شیشه ای به ضخامت رسمی ۱۰ و به ابعاد ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر تولید می شوند و به صورت مایع یا مستطیل برگهای مختلف در سطح نما ظاهر می گردند . این بلوکها در واقع دارای ابعادی حدود ۶ سانتی متر کوچکتر از اندازه رسمی هستند و با استفاده از ملات سیمان به ضخامت ۶ میلیمتر چیده می شوند. استحکام این ملات بیشتر از استحکام ملات بکار رفته در نمای آجر است. درزهای افقی باید با توری گالوانیزه با چشمه های ۵ سانتی متری مسلح شوند ( دو سیم طولی سرتاسری به فاصله ۵۰ سانتی متر که سیمهای عرضی با آنها جوش الکتریکی شده) کاربرد این بلوکها برای تامین نور بدون رویت در مکان های نظیر حمام ، نورگیر ، راهروهای طویل و ورودی هاست. چنانچه از این مصالح در دیوارهای جداکننده داخلی غیر باربر استفاده می شود مساحت دیوار نباید از ۲/۲۳ متر مربع تجاوز نماید. حداکثر این دیوارها ۵/۷ متر خواهد بود.

ب-۲ – صفحات پیش ساخته از بلوکهای شیشه ای در بنایی ساختمان :

مساحت صفحات پیش ساخته از بلوکهای شیشه ای رنگی برای نمای خارجی ساختمان ها نباید از ۵/۱۳ متر مربع تجاوز نماید. حداکثر بعد این صفحات ۵/۴ متر خواهد بود.

پ – دیوارپوش از سرامیک شیشه در بنایی ساختمان :

این دیوار پوش ها عیناً مانند رویه های سرامیکی در بخش نماسازی های صنعتی اجرا می شوند.

ت – صفحات پیش ساخته بتنی با نمای شیشه ای

در این صفحات با بهره گیری از قطعات شیشه ای و چسبانیدن آنها روی کاغذهای مخصوص طرح های هنری گوناگون شکل می گیرد. قطعات شیشه ای بهم پیوسته در ته یا روی قالب قرار گرفته و روی آنها با بتن پرمایه ای که از مصالح سنگی بادوام بنای ساختمان ساخته است پوشیده می شود. نصب این صفحات پیش ساخته مانند صفحات پیش ساخته بتنی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.