سنگ کاری ساختمان در ایران

تخریب ساختمان توسط نیروی ساخت و سنگ کار چیست؟
اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۱
فونداسیون در بنایی ساختمان چیست؟
اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۱

سنگ کاری ساختمان در ایران

خدمات سنگ کاری ساختمان

خدمات مربوط به سنگ کاری ساختمان از جمله خدماتی مهم و اساسی در انجام پروژه های ساختمانی تلقی می شود. اما منظور از سنگ کاری یک ساختمان چیست؟ اگر بخواهیم تعریفی ساده از آن ارائه دهیم باید بگوییم که استفاده از مجموعه سنگ های طبیعی و مصنوعی برای تزیینات ساختمان می باشد. پوشش دهی ساختمان با انواع سنگ های تزیینی جلوه های بسیار زیبایی را به آن می بخشد. استفاده از این سنگ های طبیعی و مصنوعی در سنگ کاری ساختمان می تواند در دیوارها، راه پله ها، کف ساختمان و سقف آن انجام گیرد. عملیات سنگ کاری ساختمان شامل مرحله های گوناگونی می شود. این پروژه ها به دسته های مختلفی نیز تقسیم می شوند و دلیل اصلی آن نیز متفاوت بودن قسمت های مختلف یک ساختمان است. در هر قسمت از یک ساختمان عملیات سنگ کاری به شیوه های گوناگون اجرا می گردد.

سنگ کاری ساختمان

تنوع عملیات سنگ کار ساختمان

شیوه سنگ کاری ساختمان، انواع مختلفی دارد. به دلیل متفاوت بودن قسمت های مختلف یک بنا طبیعتا سنگ کاری ساختمان نیز در هر بخش با بخش دیگر متفاوت است. در هر بخش باید سنگ های مخصوصی را به کار گرفت و اینطور نیست که هر سنگ برای هر مکانی مناسب باشد. به طور کلی عملیات سنگ کاری ساختمان به دو دسته تقسیم می شود. منظور از این دو دسته، سنگ کاری در نمای داخلی و خارجی ساختمان است. و اما منظور از سنگ کاری ساختمان و کاشی کار و سنگ کار در نمای داخلی و نمای خارجی چیست؟ اجرای عملیات سنگ کار در نمای داخلی یعنی به کارگیری سنگ های تزیینی در قسمت های داخلی ساختمان نظیر دیوارها، پله ها، کف و سقف ساختمان. همچنین درباره سنگ کاری نمای خارجی می توانیم به قسمت هایی همچون دیوار های بیرونی ساختمان، محوطه و به طور کلی تمامی نماها در قسمت خارجی دیوار اشاره کنیم. شیوه انجام کار در هر کدام از این محیط ها متفاوت است.

 

سنگ کار ساختمان- مراحل سنگ کاری داخلی

عملیات سنگ کاری ساختمان توسط سنگ کار داخلی ساختمان به منظور ایجاد استحکام و البته زیبایی نمای داخلی انجام می شود. انجام این عملیات در قسمت های داخلی نظیر دیواره های اتاق ها، سقف و کف اتاق ها، دیواره ها و سقف و کف سرویس های بهداشتی و حمام، آشپزخانه و … صورت می گیرد. مراحلی که در عملیات سنگ کاری ساختمان توسط سنگ کار و کاشی کار داخلی انجام می شود به ترتیب عبارتند از زیرسازی، اجرای سنگ، برش و در آخر دوغاب ریزی؛ که در ادامه به توضیح هر کدام از آن ها می پردازیم.

سنگ کاری ساختمان

ویزا نیو | مرکز تخصصی امور مهاجرتی و خرید ملک خارجی

مرحله ۱- زیرسازی سنگ کار ساختمان

انجام زیرسازی هایی قبل از سنگ کاری ساختمان سبب می شود که عملیات سنگ کاری بهتر انجام شود. در حقیقت مرحله زیرسازی یک مرحله بسیار مهم در اجرای سنگ کاری بنا قلمداد می شود. اجرای عایق های رطوبتی، حرارتی و برودتی در کف یا دیوارهای مکان مورد نظر قبل از اجرای سنگ کاری باید به درستی انجام شود. باید توجه داشته باشید که اگر می خواهید سرامیک ها و موزاییک ها را حذف کنید باید در همین مرحله نسبت به حذف آن ها اقدام نمایید. بعد از انجام این کارها باید عملیات تاسیسات مکانیکی نظیر اجرای سیستم گرمایش از کف، رادیاتور و … صورت گیرد و در آخر عملیات سیمان کاری انجام پذیرد.

 

مرحله ۲- اجرای سنگ و برش

پس از اتمام مرحله زیرسازی نوبت استفاده از ملات سنگ کاری در سنگ کاری ساختمان توسط سنگ کار و کاشی کار است. در این مرحله ملات سنگ کاری بر روی محل مورد نظر ریخته می شود. در واقع در این مرحله سنگ کاری ساختمان آغاز می شود. سپس شروع به محکم کردن سنگ ها به وسیله چکش های پلاستیکی مخصوص می نمایند. در برخی از مناطق خانه همچون حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه اصولاً باید یک شیب بندی متناسب با وضعیت و موقعیت مکانی در نظر بگیرند. در صورت بزرگ بودن ابعاد سنگ در برخی از

ناطق باید حتما سنگ ها را برش بزنند. بعد از آن سنگ کار و کاشی کار باید سنگ های برش خورده را در محل مناسب و مورد نظر قرار داده و به وسیله همان چکش پلاستیکی مخصوص محکم نمایند.

 

 

مرحله ۳- سنگ کار ساختمان- دوغاب ریزی

مرحله دوغاب ریزی آخرین مرحله از اجرای سنگ کار ساختمان است. علت انجام این مرحله در حقیقت زیبا کردن کار است. در این مرحله تمامی درزها و فاصله ها میان قطعه سنگ ها از بین می روند. مواد تشکیل دهنده دوغاب به این صورت است که سیمان سفید، پودر سنگ و آب را با هم مخلوط می کنند. از این مواد با کمک تی برای استفاده روی قسمت مورد نظر استفاده می کنند. پس از خشک شدن دوغاب با استفاده از اسفنج یا دستمال نرم روی سنگ ها می کشند و آن ها را تمیز می کنند. توجه داشته باشید در صورتی که دوغاب کاری در سنگ کاری ساختمان در محیطی با هوای سرد انجام شود بعد از اینکه دوغاب خشک شد باعث ترک خوردگی می شود. همچنین در صورت استفاده از دوغاب بی کیفیت سبب لق شدن سنگ ها و نفوذ رطوبت به زیر آن ها می شود.

سنگ کاری ساختمان

 

استفاده از سنگ در نمای خارجی ساختمان

سنگ کاری نمای خارجی ساختمان نیز سبب زیباتر شدن آن می شود. خرید سنگ از انبار های مخصوص سنگبری بهترین گزینه برای شروع عملیات سنگ کاری نمای خارجی ساختمان می باشد. از بهترین سنگ ها که مناسب نمای خارجی ساختمان هستند می توان به سنگ های مرمریت و گرانیت اشاره کرد. این سنگ ها به دلیل تراکم بالایی که دارند باید حتما توسط پیچ محکم شوند. نمونه های دیگری از سنگ ها هستند مانند سنگ های تراورتن که دارای تخلخل بالا و قدرت نفوذ مواد، دیگر نیازی به محکم کردن آن ها توسط پیچ و رولپلاک نیست.

 

قیمت اجرای سنگ در ساختمان

هزینه عملیات سنگ کاری در ساختمان مانند بسیاری از موارد ساختمانی به صورت متراژی حساب می شود. تمامی هزینه های سنگ کاری مرتبط با ساختمان از جمله دیوار ها، سطوح کف پارکینگ و محوطه ساختمان به شکل متراژی محاسبه می شوند و یکسان هستند. باید توجه داشته باشید که ابعاد سنگ در محاسبه بهای تمام شده سنگ کاری بسیار موثر خواهد بود. در صورتی که می خواهید یک سنگ کاری نوین با بهترین کیفیت و خدمات برای ساختمان مورد نظر خود انجام دهید توصیه می کنیم که حتما با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید. بدون شک پس از دریافت مشاوره و مشاهده نمونه کارها انگیزه تان جهت استفاده از خدمات ما دو چندان خواهد شد. خدمات کاشی کار، سنگ کار، خدمات بازسازی ساختمان و به طور کلی تمامی خدمات ساختمانی را می توانید با خیالی آسوده از ما بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.