سنگ کار و اصطلاحات ساختمان سازی

کاشی کار و نقشه های ساختمانی
آبان ۲۱, ۱۴۰۱
کاشی کار و توانایی حمل مصالح و کاشی
آبان ۲۵, ۱۴۰۱

سنگ کار و اصطلاحات ساختمان سازی

سنگ کار واصطلاحات ساختمان سازی

آشنایی با اجزای مختلف ساختمان

سه جز اصلی ساختمان ها عبارتند از قسمت اول به نازک کاری ساختمان معروف است.که وظیفه این امور را کاشی کار ، سنگ کار و گچ کار و … به عهده دارد و می توان گفت سنگ کاری و کاشی کاری ساختمان نقش بسزایی در زیباسازی ساختمان دارد.برای پوشش قسمت سفت کاری ساختمان سنگ کار و کاشی کار از سنگ و چوب و پلاستیک و کاشی در کاشی کاری ساختمان برای زیباسازی استفاده می کنند.

یکی از پرکاربردترین مصالح در این قسمت سنگ است که توسط سنگ کار ماهر نصب می گردد.سنگ جز مصالحی است که در تمام قسمتهای عمودی و افقی قابلیت استفاده دارد.

قسمت دوم دیوارها هستند که مجزا کننده اجزای ساختمانند.

قسمت سوم که وظیفه تحمل وزن ساختمان را به عهده دارد و محکم بودن ساختمان به عهده ان است.اسکلت ساختمان این وظیفه را دارد.هر اسکلت شامل پی یا فونداسیون تیرهای اهنی و ستونها و سقف هاست.

فونداسیون: نام دیگرش “پی ” است.ساختمان باید بر روی یک مکان و جایگاه محکم و با ایمنی بالا جاگیری شود و زمین این ناحیه باید سخت باشد.

بتن سبک یا مگر

لایه ای عریض تر و پهن تر از فونداسیون است که بر روی قسمت مسطح خاک بتن ریزی می کنند.ضخامت این بتن ۱۰ سانتی متر است .همچنین این بتن برای نظم بیشتر زیر فنداسیون ساختمان کشیده می شود و مانع از نفوذ اب  زیر زمین می شود.

انواع فونداسیون ساختمانی

فونداسیون تکی یا منفرد : به تنهایی عهده دار انتقال نیرو به زمین و استحکام ساختمان است.

فونداسیون کلافی : مجموعه از فونداسیون های منفرد نصب شده که به همدیگر وصل شده اند تا در مواقعی مثل زلزله از هم گسسته نشوند و مانند زنجیر به هم وصل هستند.(همان شناژ ساختمان که به زبان فرانسوی است.)

فونداسیون نواری : برخی زمین ها خطر رانش دارند همچنین روی گسل هستند و خطر زمین لرزه وجود دارد.برای چندین برابر شدن مقاومت استحکامات بیشتر از این نوع پی استفاده می شود.معمولا ساختمانهای فلزی و بلند از این نوع پی دارند.

فونداسیون یا پی مشترک: در ساختمان قسمتهایی وجود دارد که دو ستون که دارای فونداسیون جداگانه هستند به همدیگر بسیار نزدیک می شوند، مثل ستونهای راه پله ها.برای این منظور در قسمت پی از فونداسیون مشترک و عریض و طوبل برای هر دو ستون مجرا استفاده می کردد که به فونداسیون دوبل هم شهرت دارد.اینکه طول و عرض هر پی چقدر باشد بستگی به کاربری ساختمان و جنس خال و محل قرارگیری ان دارد.

اسکلت ساختمان: شامل تیراهن ها و ستونهایی که وزن ساختمان را تحمل میکنند.اسکلت هر کدام از ساختمان ها متفاوت است و ممکن است فولادی تیراهن و قوطی نبشی و ورق و یا در برخی از ساختمان ها از بتن ارمه استفاده کرد.

سقف : دارای دو بخش است که نقش پوشانندگی و مجزا کننده دو طبقه را دارد و نوع سقف هم به نوع اسکلت ساختمان بستگی دارد.

دیوار : مجزا کننده دو فضا از هم هستند و جنس دیوارها می تواند از اجر تیرچه بلوک و بلوک سفالی ویا سیمانی یا بلوکهای گچی و دیوارهای کاذب و … باشد.

یک سنگ کار و کاشی کار در کاشی کاری  و سنگ کاری ساختمان باید بتواند نقشه ها را بخواند و بداند کدام قسمت ها احتیاج به سنگ دارد که ان را به بهترین شکل انجام دهد.

آشنایی یک سنگ کار و کاشی کار در سنگ کاری ساختمان یکی از مهارتهای عمومی فنی است که  به منظور هرچه بهتر کردن جزییات و زیبایی بخشیدن به ساختمان ضروری است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.