سنگ کار و کاربرد اندازه های متفاوت سنگ ها

کاشی کار و انواع کاشی ها بر اساس مقاومت
آذر ۲۰, ۱۴۰۱
کاشی کار و عوامل موثر بر درجه بندی کاشی ها
آذر ۲۷, ۱۴۰۱

سنگ کار و کاربرد اندازه های متفاوت سنگ ها

 سنگ کار و کاربرد اندازه های متفاوت سنگ ها

بنای ساختمان باید در سنگ کاری ساختمان از سنگ هایی استفاده نماید که از نظر مواد تشکیل دهنده و ظاهر بصورت یکنواخت و زیبا و چشم نواز باشند و رگه های توخالی یا ترکیباتی سولفاتی سولفید نداشته باشند.همچنین عاری از هرگونه موادی که ممکن است سنگ پس از نصب تخریب و یا از زیبایی ان کاسته می شود باشد.همچین وجود هریک از این مواد در سنگها باعث می شود که سنگ ها عمر کمتری داشته باشند و مسبب هزینه بیشتری برای مصرف کننده گردد.

توانایی تحمل فشار سنگ هایی که توسط سنگ کار ساختمان در کر سنگ کاری ساختمان استفاده می شود نباید از حدود ۱۰ مگا پاسکال کمتر باشد.همچنین رعایت این نکته نیز حائز اهمیت است که سنگ هایی که در مناطق سردسیر توسط سنگ کار نصب می شود باید در برابر سرمای هوا مقاوم بوده و جزو سنگ هایی باشد که استاندارد استفاده در مناطق یخبندان را داشته باشد.

به طوریکه پس از نصب یخ نزده و بتواند به ملات بسبد و یخبندان باعث نشود قدرت چسبندگی سنگ ها کاهش پیدا کند تا علاوه بر نداشتن دوام مناسب برای صاحبکار، باعث بروز حادثه نیز گردد.

 

سنگ کار ماهر باید به این نکته توجه داشته باشد که هرگاه سنگی دارای رگه های طبیعی است ، به نحو استاندارد آن را چینش نماید.نحوه درست قرار گیری این سنگ ها طوری است که رگه های سنگ به صورت افقی قرار بگیرد و حالت نصب به طوری که رگه ها عمود باشند کاملا اشتباه است.

باید در نظر داشت سنگ هایی که در سنگ کاری ساختمان استفاده  می شوند باید به نحوی باشند که میزان همخوانی انها در مکان مورد استفاده مورد سنجش قرار گیرد.میزان مقاومت سنگ ها در برابر هوازدگی و یا تخلخل ( میزان نفوذ آب در سنگ) و میزان حل شوندگی در اب از جمله این موارد هستند.

سنگ هایی که توسط سنگ کار بیشتر برای مکان های پر رفت و آمد نصب می شوند باید به نحوی انتخاب شوند که در مقابل ضربه و فرسایش بسیار مقاوم تر از گونه های دیگر خود باشند و بهبهترین شکل ممکن صیقلی یا تیشه های و فرم گرفته شده باشند.همچنین نصب توسط سنگ کار باید به گونه ای باشد که رگه های طبیعی سنگ حفظ شود و به زیبایی ان لطمه ای وارد نشود.

آشنایی با ابزار سنگ کاری ساختمان

ابزار دستی : وسایلی که عموما مستقیما بنای سنگ کار با استفاده از ان می تواند به کار سنگ کاری بپردازد.مثل ماله – الک – شمشه – بیل – اسلامبولی و…

وسایل کنترل و اندازه گیری : این نوع از ابزار ها مانند متر و انواع متر جیبی – نایلونی – فلزی که در پست های قبلی کاملا توضیح داده شده اند باعث می شود تا جزییات داخل نقشه هرچه بهتر و بیشتر رعایت شود و اندازه ها به صورت دقیق توسط سنگ کار کنترل می گردد.

امید است بتوانیم در پست های بعدی به توضیحات کوناهی در مورد ابزار های دستی سنگ کار ساختمان مثل بیل – الک  و رعایت نکات امنی که در حین کار با هرکدام باید رعایت شوند را بیان نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.