شیشه و نصب آن در بازسازی ساختمان

انواع در و طریقه نصب آن در بازسازی ساختمان
خرداد ۲۵, ۱۳۹۸
کاشی های شیشه ای و انواع آن در بازسازی ساختمان
تیر ۲, ۱۳۹۸

شیشه و نصب آن در بازسازی ساختمان

شیشه و نصب آن در بازسازی ساختمان 

شیشه یکی از تزیینات بر روی کلیه سطوح جدا کننده ای است که در بازسازی و بنایی ساختمان از آن بطور گسترده ای چه بر روی نمای خارجی و چه بر روی نمای داخلی از آن استفاده می شود .

در بازسازی ساختمان نوع و ضخامت شیشه مصرفی بر اساس نقشه های اجرایی و مشخصات فنی که بر روی در و پنجره و فواصل بین دیوارها و … استفاده می شود بکار می رود که مصالح مصرفی باید در کار با نمونه کاملاً مطابقت داشته باشد.

کار گذاشتن شیشه در بازسازی ساختمان

در شیشه ساختمانهایی که نمای خارجی شان که به صورت کلی سطح کل نما خارجی و یا قسمتهایی از آن را در بر می گیرد. که در نمای خارجی با استفاده از چهارچوب هایی که برای هر جام شیشه در نظر گرفته شده انجام می گردد. در و پنجره ها درز بین قاب و شیشه باید ۲ تا ۳ میلیمتر در نظر گرفته شود و قبل از کار گذاشتن شیشه باید رنگ استری زیر زهواره ها و کل قاب خشک شده باشد.. در هنگام کارگزاری شیشه قاب ها باید از مواد و مصالح بنایی ساختمان و گرد و غبار و چربیها پاک سازی شود و بنای ساختمان باید به آن دقت داشته باشد . با توجه به ابعاد شیشه در محل اندازه گیری و از جام اصلی بریده میشود تا به راحتی در قاب در و پنجره جا گیرد. قبل از کار گذاشتن شیشه در قابهای چوبی و یا فلزی مقداری بتونه شیشه در قسمتهای مختلف قاب قرار می دهند تا در هنگام نصب فاصله ای بین زه واره ها و قاب ایجاد نماید. در قابهای آلومینیومی با استفاده از نوارهای لاستیکی شیشه کار گذاشته می شود . باید هنگام برش شیشه به ضخامت نوارها توجه شود.

 

 

برش شیشه به وسیله الماس انجام می گردد. در دو مورد گفته شده در بالا در مورد نصب شیشه باید موارد زیر را رعایت نمود:

  • در چهارچوب های فلزی و چوبی که دارای زهوار می باشند، باید زهوارها طور تعبیه شده باشند قابل برداشتن و گذاشتن باشند تا در صورتی که شیشه در اثر عوامل مختلف شکسته می شود بتوان براحتی با باز کردن و یا برداشتن آنها مجدداً شیشه جدید را نصب نمود. فاصله پیچ های خودکار مصرفی برای زهوارها حدود ۲۰ سانتیمتر می باشد. در هنگام نصب شیشه همانطور که در بالا ذکر گردید فاله شیشه از چهارچوب و یا پنجره باید حدود ۲ تا ۳ میلیمتر کوچکتر بریده شده و دورتادور قاب از داخل جایی که شیشه بر روی قاب جا می افتد به مقدار ۲ تا ۳ میلیمتر بتونه قرار داده شود تا با فشار جزیی شیشه در محل خود قرار گیرد.
  • در قاب در و پنجره های فلزی و یا چوبی که داراب زهوار نمی باشند باید به اندازه کافی دور تا دور شیشه را با بتونه پر کرد.
  • در هنگام نصب شیشه های مشجر باید دقت شود تا رو نقش دار شیشه در خارج از ساختمان قرار گیرد تا در هنگام تمیز کردن شیشه از داخل ، به راحتی آلودگی در اثر گردو غبار ویا بخار هوا به وجود آمده تمیز شود.

شیشه های نشکن (ایمنی ) سکوریت در بازسازی ساختمان

  • شیشه های نشکن ایمنی در هنگام نصب آنها باید از یراق آلات مخصوصی که به همین منظور برای آنها در نظر گرفته شده استفاده شود. اتصال شیشه ها به وسیله زهواره های استیل و یا آلومینیومی و بابست هایی که اتصال شیشه به دیوار و بالاخره از انواع لولاهای مخصوص این قبیل شیشه ها و سایر متعلقات طبق نقشه های مربوطه استفاده شده و رعایت نکات ایمنی در نصب آنها رعایت گردد.
  • در صورتی که ابعاد شیشه بزرگ و بر روی چهارچوب های فلزی ویترین مغازه ها و سایر محله نصب میگردد از ارتعاش گیر با ابعاد مناسب استفاده تا شیشه به راحتی در مقابل وزن آن استقامت نماید.
  • در بازسازی ساختمان در مورد نصب شیشه هایی که به صورت کتیبه بزرگتر از حد معمول در سقفهای کاذب و یا آشپزخانه نصب می شود باید با پروفیلهای تزیینی و مقاوم استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.