صفحات بتنی در بنایی ساختمان

اجرای درزهای حرکتی در بنایی ساختمان
خرداد ۱۳, ۱۳۹۸
انواع صفحات پیش ساخته بتنی در بنایی ساختمان
خرداد ۲۲, ۱۳۹۸

صفحات بتنی در بنایی ساختمان

صفحات پیش ساخته بتنی در بنایی ساختمان

الف : ضخامت پیش ساخته بتنی برای اتصال به اسکلت ساختمانها در خدمات بنایی ساختمان

این قطعات که تنها نقش معماری و تزیینی دارند بر پایه نقشه های اجرایی و مشخصات مربوطه ساخته و با بهره گیری از اتصالات مناسب و خاص به اسکلت ساختمان متصل می گردند ، نصب و اتصال این قطعات معمولاً به سه طریق توسط بنای ساختمان انجام می شود.

  • نصب با اتصال جانبی

در این حالت از بنایی ساختمان صفحات بر روی دو پایه فلزی از پشت تکیه می کنند ، میله مهارهای قیر اندو یا گالوانیزه به قطعات گالوانیزه تعبیه شده بر روی پایه ها پیچ و مهره می شوند .

فاصله پایه ها باید برابر دهانه صفحات پیش ساخته باشد ( میله مهار در قسمت فوقانی صفحه نصب می شود ) ، در این طریقه امکان مختصر جابجایی بین صفحات و اسکلت به وجود خواهد آمد، بی آنکه به قابلیت درزها صدمه وارد آید.درزهای افقی با ملات یا درز پوش طناب شکل درز بندی می شوند

  • نصب با اتکای تحتانی در بنایی ساختمان

تیرچه نبشی شکل بتن آرمه که در تراز کف هر طبقه به طور یکسره در طول نمای ساختمان و بین ستونها ادامه دارد، تکیه گاه آب بند یو تراز شده ای را فراهم میسازد که صفحات پیش ساخته باید با جرثقیل بر روی آن نصب و با دست در محل تثبیت شوند، به نحوی که صفحات بین دو تیرچه تحتانی و فوقانی به صورت کشویی جابه جا و تثبیت شوند قسمت فوقانی تیرچه باید با رنگ قیری و لاستیکی پوشش شود و مجاری خروج آب در آن نصب شوند و لبه فوقانی صفحات با نمد آغشته به دوغاب سیمانی به زیر تیرچه فوقانی محکم شود.

۳- نصب با اتکای طره ای در بنایی ساختمان

برای نصب صفحات پیش ساخته بتنی در دیوارهای جانب ساختمانهای بلند ، وزن صفحات باید به برآمدگی های طره ای اسکلت ساختمان ها منتقل شود.

 

ب – صفحات پیش ساخته به منزله قالب دائمی در بنایی ساختمان

از صفحات پیش ساخته بتنی به جای سنگ کاری برای نماسازی دیوارهای جانبی استفاده می شود . در محاسبه صفحات پوششی بتنی میلگردها ضخامت قالب نباید به حساب آید فشار وارد به قالب هنگام لرزاندن بتن، باید معادل فشار معادل فشار مایعات یعنی ۲۴ کیلو نیوتن در متر مکعب ( ۲۴ تن در متر مکعب ) محاسبه شو . درزهای قالب باید با طناب ، کاغذ بندکشی ، نوار نمدی و ماستیک قیری با نوارهای مخصوص از داخل درزبندی شود. دانه بندی بتن باید چنان اختیار شده باشد که شیره بتن به خارج نشت نکند و نما را خوشه دار ننماید.

قالب سمت داخل باید از ایستایی و استحکام لازم برای تحمل بار کار مجموعه برخوردار باشد و بنای ساختمان باید به آن توجه داشته باشد.

درز قطعات

فاصله درزها باید به اندازه ای باشد که انبساط ناشی از اختلاف درجه حرارت بین فصول و همچنین اختلاف درجه حرارت رو به بتن با جسم بتن و خستگی ترکیبی ناشی از آنها موجب خرابی نشود. از این نظر درزها به دو دسته متمایز افقی و قائم تقسیم می شوند.

  • درزهای حفره دار

حفره ای نیم استوانه یا مشابه در وسط و سرتاسر طول لبه ایجاد می شود که وقتی دو صفحه بهم نزدیک شود، حفره لوله ای شکل ایجاد می شود ، این فضای خالی باید در مقاطع کوچک با ماستیک پر شود . ضخامت ماستیک باید ۱۰ برابر طول انبساط در عرض صفحات پیش ساخته باشد، علاوه بر آن ماستیک باید در مقابل فشار مقاومت  کند و در عین حال دارای چسبندگی کششی مناسبی باشد ( پلی سولفیدها و موارد مشابه ) برای مقاطع بزرگ که سطح مقطع آن از ۱۲۰ سانتیمتر مربع کمتر نباشد، باید از بتن ریزدانه استفاده شود. در درزهای خارجی (دو طرف حفره )باید از ماستیک پلی سولفید یا بوتیل برای مقابله با نفوذ رطوبت استفاده شود.

  • درز با درز پوش فلزی

نوار فلزی درز پوش متصل به گیره فلزی که داخل درز محکم می شود و سطح درز را می پوشاند، درز داخلی باید با درز پوش از ماستیک (پلی سولفید یا بوتیل یا مشابه ) پر شود.

  • درزهای لبه دار

دو لبه مشابه درزهای قابلمه ای در مقابل هم قرار می گیرند . در این موارد باید نواری قابل انعطاف بین دو لبه بکار برد که دارای چهار شرط باشد:

  • قابل انقباض تا ۳/۲ ضخامت ، در اثر فشاری کمتر از ۰۷/۰ مگاپاسکال
  • ساختمان تخلخلی بسته داشته باشد تا مانع جاذبه مویی گردد.
  • الاستیک باقی بماند
  • عمری معادل عمر ساختمان داشته باشد.

بدین منظور معمولاً از درز پوش پلی سولفید یا بوتیل پیش ساخته با وزنی معادل ۱۷۶/۰ تن در متر مکعب استفاده می شو . این درز پوشها به صورت نواری ، قبل از نصب قطعات پیش ساخته نما به لبه یکی از صفحات چسبانده می شوند.

  • درز باز

در این حالت شکل هندسی درز باید به نحوی باشد که رطوبت را خارج کرده و عمل زهکشی را انجام دهد و در وسط آن باچکان های فلزی برای چکاندن قطرات آب نصب شود تا مانع عبور رطوبت قسمت داخل شود ، در این نوع درز ، ضخامت درز باید از ۸/۳ اینچ و یا یک سانتیمتر کمتر باشد.

برای اتصال لایه نمای خارجی به دیوار باربر باید از فولاد زنگ نزن با مقاومت زیاد استفاده شود در غیر اینصورت فولاد معمولی در فاصله بین دو لایه و در داخل قشر عایق دچار زنگ زدگی خواهد شد.

انواع رویه

رویه ها در صفحات پیش ساخته بتنی دارای تنوع گسترده ای از نظر رنگ بافت و شکل می باشند . جزئیات مربوط به این نوع رویه ها در مشخصات فنی خصوصی قید خواهد شد، رویه ها متداول عبارتند از :

رویه هی پروفیله موجدار ، ابزار کاری شده ، رویه ها با سنگدانه ای نمایان ، موزاییک ، سرامیک ، شیشه ، مرمر ، کاشی و کاشی کاری ، آجر لعابدار ، سرامیک بزرگ ، سنگ پلاک طبیعی ، کاشی بتنی ، رویه های ماسه پاشی شده و …

 

رواداری ها

همانطور که قبلاً اشاره شد ارتفاع صفحات پیش ساخته مورد مصرف در نمای ساختمان ها ممکنست معادل ارتفاع طبقه و طول آن تا ۶ متر نیز بالغ گردد. رواداری کاهش ابعاد این قطعات بسته به اندازه ان مطابق جدول زیر خواهد بود . لازم به توضیح است که در تمامی این قطعات عرض درز بر اساس ملاحظات بند درزپوش ها محاسبه می شود:

طول قطعه (سانتیمتر ) رواداری در جهت (سانتیمتر)
تا ۱۸۰ ۳/۰
از ۱۸۰ تا ۳۰۰ ۶/۰
از ۳۰۰ تا ۴۵۰ ۹/۰
از ۴۵۰ تا ۶۰۰ ۲/۱

میزان اعوجاج مجاز در قطعات دارای عرض کمتر از ۶۰ سانتی متر و طول کمتر از ۶ متر کمتر از ۶/۰ سانتیمتر است . برای صفحات با عرض بیشتر از ۶۰ سانتی متر یا طول بیشتر از ۶ متر میزان اعوجاج نباید از ۲/۱ سانتیمتر تجاوز کند.

مسلح سازی قطعات

چنانچه در نقشه ها در مورد تسلیح قطعات نما صحبتی نشده باشد می توان از جدول زیر به عنوان راهنما استفاده نمود

مساحت قطعات(متر مربع) ضخامت قطعات(سانتیمتر) حداکثر اندازه مصالح سنگی (میلیمتر) وزن واحد سطح(کیلوگرم) میزان فولاد در متر مربع (کیلوگرم)
تا ۹/۰ ۵ ۹ ۱۲۲ ۳۵/۲
۹/۰ تا ۳/۱ ۲۵/۶ ۱۹ ۱۵۳ ۳۵/۲
۳/۱ تا ۸/۱ ۷۵/۸ ۳۸ ۲۲۰ ۳۵/۲
۸/۱ تا ۷/۲ ۱۰ ۵۰ ۲۲۴ ۳۵/۲+۱۰/۲ عرضی
۷/۲ تا ۵/۵ ۲۵/۶ دال+۱۵ قاب ۱۹ ۱۷۶ ۳۵/۲+۱۰/۱ در اطراف قاب
۵/۵ تا ۴/۷ ۷۵/۸ دال+۲۰ قاب ۳۸ ۲۳۵ ۳۵/۲+۱۸/۱ در اطراف قاب

 

نماسازی های صنعتی

پیامد صنعتی شدن در صنعت ساختمان با استفاده از قطعات و اعضا پیش ساخته صنعتی در نمای ساختمان ها ( سنگ کاری و کاشی کاری )کاربرد وسیعی پیدا کرده است .در این نوع نماسازی ها ممکن است از قطعات پیش ساخته بتنی ، تیشه ای ، فلزی ، گچی و نظایر آن استفاده نمود. هنگامی که از قطعات پیش ساخته و موارد مشابه آن در نماسازی ساختمان ها استفاده می شود باید به نکات اجرایی کارخانه سازنده قطعات و اعضا دقیقاً مورد توجه قرار گیرد. و مواردی که در آنها از جمله طریقه نصب و روشهای اجرایی مدنظر قرار گیرد تا در اتمام نا همانگونه که انتظار می رود برابر نقشه های معماری به پایان برسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.