مصالح مصرفی در درزهای ساختمانی در خدمات بنایی ساختمان

درزهای ساختمانی در بنایی ساختمان
خرداد ۴, ۱۳۹۸
اجرای درزهای حرکتی در بنایی ساختمان
خرداد ۱۳, ۱۳۹۸

مصالح مصرفی در درزهای ساختمانی در خدمات بنایی ساختمان

مصالح مصرفی در درزهای ساختمانی در خدمات بنایی ساختمان :

برای اجرای درزهای ساختمانی  در بنایی ساختمان معمولاً مصالح زیر مورد استفاده قرار می گیرد

مصالح پرکننده درز (فیلر) در خدمات بنایی ساختمان :

این مواد ممکن است در بردارنده الیاف گیاهی ، لاستیک ، ترکیبات آسفالتی ، چوب پنبه و مانند آنها باشد مواد بکار رفته به عنوان پرکننده ، باید دارای ویژگیهای زیر بوده و در هر صورت از مشخصات مندرج در فصل مصالح تبعیت نماید . اهم ویژگیهای مصالح پر کننده عبارتند از  از موارد زیر که بنای ساختمان باید به آن دقت کند :

الف – برخورداری از دوام زیاد

ب- جاگیری و شکل گیری در درزها

ج – قابلیت ارتجاع و عدم ایجاد اتصال محکم با درز

مصالح آب بندی

مصالح آب بندی به منظور نفوذ ناپذیری در مقابل باد و باران و رطوبت بکار می روند.

 

 

 

 

مصالح آب بندی در خدمات بنایی ساختمان  باید طبق نقشه ها و مشخصات خصوصی و با تایید دستگاه نظارت بکار گرفته شود . مصالح آب بندی باید از نوع باشد که به درز آسیب وارد نیاورده و سبب کم و زیاد شدن ابعاد آن نشود . برای آب بندی انواع مختلف مصالح فلزی ، لاستیکی و یا پلاستیکی بکار می رود.

مصالح پوشش در بنایی ساختمان :

مصالح مورد پوشش غالباً از نوع مسی ، برنزی ، آلومینیومی ، چوبی ، لاستیکی و مانند این هاست. مشخصات مصالح باید مطابق مندرجات فصل مصالح و مشخصات فنی خصوصی باشد . این پوششها باید طوری نصب شوند که بتواند جدا از اسکلت فلزی یا بتنی و مصالح دیگر منبسط و منقبض گردند.

اجرای درزهای ساختمانی در خدمات بنایی ساختمان :

درزها در تمام سطوح باید مطابق نقشه ها و مشخصات و یا عرض مناسب ایجاد شوند باید بنای ساختمان دقت کند که درزها در حین اجرا با مصالح بنایی ، ملات و مانند اینها پر نشده و اجزای ساختمانهای مجاور به هیچ عنوان در هیچ نقطه ای به یکدیگر مربوط نشوند و کاملاً از یکدیگر جدا باشند.

اجرای درزهای ساخت در بنایی ساختمان :

این درزها در ساختمانهای بتنی کاربرد دارند و آن هنگامی است که بتن ریزی دو قسمت مجاور و چسبیده بهم ، در دو زمان مختلف صورت گیرد به سطح بتن خمیری جدید و بتن سفت قدیمی ، سطح واریز با درز اجرایی گفته می شود . موفقیت و شکل درز ، باید از قبل پیش بینی شده باشد. تعیین محل درز نباید به تصادف و پیشرفت کار بتن ریزی  واگذار شود. بلکه باید قبل از شروع کار و در هنگام تهیه برنامه زمان بندی بتن ریزی ، تدابیر لازم در مورد درز اجرایی اتخاذ شده باشد.

دستیابی به پیوستگی کامل بین دو سطح بتنی در یک درز ساختمانی ضروری است . از این رو در درزهای ساختمانی معمولاً سعی می شود در حالی که بتن ریخته شده یک طرف درز نارس است . یک لایه سطحی از آن برداشت شود ، بصورتی که دانه ها نمایان شده و سطحی ناصاف و غیر منظم حاصل گردد. این وضع را می توان با پاشیدن آب یا مخلوط آب و هوا با فشار لازم و استفاده از برس سیمی ایجاد نمود. تا زمانی که قرار است بتن طرف دیگر درز اجرا شود ، باید سطح بتن اولیه مرطوب نگه داشته شود ، به جز سطح خود درز که باید چند ساعت قبل از عملیات مراقبت از آن قطع گردد، به صورتی که نوعی خشکی سطحی و کم عمق در سطح درز پدید آید.

در بتن ریزیهای حجیم باید از سطوح واریز خیلی بزرگ اجتناب شود ، این سطوح باید به صورت پلکانی یا شکسته یا احداث شوند . ایجاد سطوح ریز قائم ، باید به وسیله قالب موقت صورت پذیرد.بدین منظور می توان از توری یا چشمه ریز که بوسیله یک شبکه محکم نگهداری می شود ، استفاده نمود. توری درتوده بتن باقی مانده و یا به موقع کنده می شود. به این ترتیب سطح خشنی بدست می آید. برای بتن ریزی وجه دوم درز باید سطح واریز کاملاً آماده شود. سطح واریز باید عاری از آلودگی ، روغن ، گریس ، رنگ و نظایر آن باشد. تمیز کردن سطح ، بتن تا آنجا ضرورت دارد که دانه های ماسه مشخص گردد. بهترین روش برای تمیز کردن سطح ، ماسه پاشی مرطوب با استفاده از آبفشان است البته روشهای دیگر نظیر اسیدشویی، استفاده از آبفشان و یا استفاده از ابزار دستی هر کدام بسته به موقعیت درز کاربرد دارند . برای تامین پیوستگی بتن جدید و قدیم پس از زخمی کردن سطح واریز، باید آن را به مدت طولانی خیس نگاه داشته و قبل از شروع بتن ریزی مجدد به کمک هوای فشرده آب سطحی را از روی بتن زدود. برای تامین پیوستگی بیشتر می توان با نظر دستگاه نظارت بر مقدار کارایی بتن افزود این کار از طریق افزایش اسلامپ ، افزیش ماسه و یا کاهش مقداری از درشت دانه ها صورت می گیرد . در خدمات بنایی ساختمان برای حصول کامل پیوستگی بهتر است قسمتهای اولیه بتن جدید به خوبی و با دقت کامل مرتعش گردد و اصول آن رعایت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.