معرفی سنگ کار

آشنایی با سنگ کاری ساختمان
فروردین ۱۰, ۱۳۹۹
سنگ کار کیست؟
فروردین ۱۱, ۱۳۹۹

معرفی سنگ کار

معرفی سنگ کار

سنگ کار در ساختمان مختص به بخش محدودی از ساختمان نمی‌شود بلکه در نما کاری , بازسازی ساختمان , راه پله , سنگ فرش , حیاط سازی و ….. کاربرد دارد و جزو مهم ترین ارکان زیبایی یک ساختمان به شمار می رود. سنگ کار محدود به نما کاری , سنگ کف و ….. نمی شود و کارایی زیادی دارد.

سنگ کار ۱

اهمیت سنگ کار

سنگ کار نقش بسیار مهمی در بازسازی ساختمان و نوسازی ساختمان های قدیمی و یا ساختمان های که نیاز به تعمیرات کلی و جزئی را در خود می بینند دارد و حتی برای مرمت اثار تاریخی نیز می توان از هنر نمایی استاد استفاده کرد.  حتی برای تعمیر مجسمه های سنگی و سنگ کاری ساختمان های متفاوت در پروژه های ساختمانی از استاد استفاده می شود که در پروژه های ساختمانی باز هم خدمات استاد به شرح زیر تفکیک می شود , نما کاری , سنگ کف , راه پله , حیاط سازی, ابزار های مختلف در نما و محوطه سازی.

سنگ کار دارای شغل بسیار حساسی می باشد و با اعداد و ارقام سر و کار دارد و با علم ریاضی بیگانه نیست, یکی از سختی‌های شغل سنگ کاری این است که مرحله آخر ساختمان به او سپرده می‌شود و جایی برای اشتباه ندارد زیرا کار او به چشم می آید و استاد کاری نیست که نواقص او را پوشش دهد. به طور مثال اگر کسی که راه پله را با نقص اجرا کند( البته نقص های کوچک) استاد با تقسیم بندی ارتفاع و کف پا می تواند تا حدودی نقص او را بپوشاند.

استاد ها می بایست در نقشه خوانی تبحر داشته باشند و با دیدن نقشه داخلی و نما کار خود را انجام دهند و همچنین از خلاقیت و ذوق هنری بالای برخوردار باشند.

سنگ کار باید طرح های که کارفرما در بازسازی ساختمان  به آن علاقه دارد را بررسی کرده و در عین حال به آن مشاوره دهد.

سنگ کار ۲

نکاتی که سنگ کار باید رعایت کند

سنگ نما از لحاظ ایمنی بسیار مهم می باشد پس باید سنگ کار در انجام آن تمام نکات ایمنی را رعایت کند و همچنین سنگ کار باید  نکات زیر را مد نظر داشته باشد.

در دوغاب پشت سنگ از ماسه شسته استفاده شود.

در پشت سنگ های نما به هیچ عنوان از نخاله برای پر کردن استفاده نشود و باید کاملا با دوغاب سیمان پر شود.

هنگام برش کاری با سنگ فرز تمام خاک های حاصله را جمع اوری کند و پشت سنگ ها را بشوید زیرا باعث عدم چسبیدن دوغاب به سنگ می شود.

در آب و هوای زیر صفر از سنگ کاری ساختمان و بازسازی ساختمان پرهیز شود.

در دوغاب سیمانی نسبت سیمان به ماسه را افزایش داده و ملات پر سیمان استفاده شود.

معمولا برای اینکه دوغاب سیمانی زودتر خشک شود و در نتیجه سرعت کار بالا رود از سیمان خشک استفاده می شود که مطلقا نباید این کار انجام شود زیرا باعث پوک شدن ملات می شود.

دوغاب سفت شده را به مدت ۲ الی ۳ روز مرتبا خیس کند تا به گیرش پایانی خود برسد.

در نمای ساختمان حتما باید سنگ ها اسکوپ کاری شود و در آیین نامه نیز به آن اشاره و تاکید شده است.

می توان اسکوب کاری را مهم ترین مرحله در سنگ کاری نما شناخت و مهندسان ناظر هم بیشترین تاکید را در اسکوب کاری دارند مخصوصا سنگ هایی که سطحی صاف و صیقلی دارند و چسبندگی بسیار کمی بین سنگ و دوغاب سیمانی می باشد. به طور کلی تمام سنگ های که به صورت عمودی و قائم اجرا می شوند نیاز به اسکوب کاری دارند.

اسکوب کاری یعنی اینکه استاد با استفاده با یک سیم مفتول و شیار هایی که در سنگ به وجود می آورد, پشت سنگ  را با محیط پشت فیکس و محکم کند.

سنگ کار ۳

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.