نازک کاری سطح نما با گچ در بنایی ساختمان

گچ در صنعت بنایی ساختمان
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸
اصول سنگ کاری قرنیز
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸

نازک کاری سطح نما با گچ در بنایی ساختمان

نازک کاری سطح نما در بنایی ساختمان :

نازک کاری سطح نما باید فاقد موج ، ناهمواری ، ترک ، لک و جداشدگی باشد در مورد رویه های صیقلی که نور را منعکس کرده و ناهمواری را با شدت بیشتری آشکار می سازد اجرا باید با دقت بیشتری توام باشد و بنای ساختمان یا گچکار دقت کند. اندودهای ضخیم نباید در یک دست اجراء شوند، در غیر این صورت در اندود ترک ایجاد خواهد شد. همچنین برای جلوگیری از ایجاد ترک لازم است قبل از اجراء قشر رویه از سفت شدن قشر آستر اطمینان حاصل شود.

برای داشتن اندود خوب در بنایی ساختمان باید:

الف : اندود ضخیم در یک دست اجرا نشود

ب : قشر اندود به خصوص قشر رویه بر روی آستر که کاملاً سفت نشده اجرا نگردد، زمان لازم برای خشک شدن و افت لایه ها در بخش اندود کاری سطوح ذکر شده است.

انواع ملات گچ در بنایی ساختمان :

در نازک کاری و اندود کردن از دو نوع ملات گچ استفاده می کنند. سفید کاری اتاقها و آسترکش

  • گچ آماده برای سفیدکاری ، بکار می رود و به طریق زیر ساخته می شود.

بنای ساختمان مقداری آب در یک ظرف (استامبولی ) می ریزند و گرد گچ را به آن اضافه می کنند پس از اینکه تا سطح آب را گچ گرفت ، با پنجه دست بهم می زنند و برای چند دقیقه آن را به حال خود می گذارند تا دانه های گچ خیس بخورد در این موقع دوباره آن را به هم می زنند و مصرف می کنند.

گچ آماده که آن را گچ خیس خورده نیز می گویند دیرتر خود را می گیرد و به کار صاف و صیقل کردن می خورد . البته هر مقدار گچ که در آب می ریزند بیشتر باشد زودتر خود را می گیرد و هر چه مقدار آن کمتر باشد این کار دیرتر انجام می شود. این گچ را پرمایه یا کم مایه نیز می گویند.

گچ کشته در خدمات بنایی ساختمان :

گچ کشته ملاتی است دیرگیر که جهت سفیدکاری و آسترکشی بنای ساختمان از آن استفاده میکند. دلیل دیرگیر بودن این ملات این است که گچ فرصت استفاده از ملات را جهت سفیدکاری داشته و در این فاصله ملات خشک نشود جهت ساختن این ملات باید گچ الک شده دانه ریز را داخل آب ریخت و مدتی مالش داد تا کریستالهای گچ فرصت تشکیل پیدا نکنند.

اصل ساختن و موارد استفاده گچ کشته در خدمات بنایی ساختمان :

ابتدا گچ را الک کرده و پس از اطمینان از مناسب بودن گچ برای تهیه ملات گچ کشته ، به نسبت ۳ برابر گچ و یک برابر آب را با یکدیگر مخلوط کرده . برای تهیه آن می بایستی پس از ریختن گچ در آب عمل هم زدن گچ را بطور متناوب هر ۱۰ تا ۲۰ ثانیه یکبار تکرار نموده تا کاملاً آب توسط گچ گرفته شده و از بین برود. به این نوع ملات گچ امکان اضافه کردن اب وجود دارد ولی ورز دادن را باید ادامه داد تا زمانیکه ملات گچ از لای انگشتان دو دست به راحتی خارج شود.

در اصطلاح گچکاری باین عمل کشتن گچ گفته می شود . عمل ورز دادن را باید تا جایی ادامه دهیم تا گچ توان و گیرش خود را از دست داده و همانطور که در بالا ذکر گردید از لای انگشتان خارج شود.

 

 

 

اندازه اختلاط مصالح در بنایی ساختمان :

یکی از مهمترین مسایل در ساخت ملات گچ باید مطابق گچ و گچ کشته و یا گچ و خاک آشنایی با اندازه مخلوط کردن مصالح مورد نیاز می باشد. بنابراین برای اینکار باید مطابق جدول الف و ب و یا ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی مصالح آشنایی پیدا نمود.

نوع گچ دانه بندی زمان گیرش

(دقیقه)

مقاومت فشاری

(مگاپاسکال)

مقاومت خمشی

(مگا پاسکال)

چشمه الک مانده روی الک درصد وزنی
گچ زیرکاری

(ساختمان)

۵/۲

۴/۱

۵/۰

صفر

کمتر از ۵

۸ تا ۱۵

۴ تا ۸ ۱۰ تا ۱۵ حداقل ۵/۲
گچ پرداخت اندود ۵/۰

۲۵/۰

صفر

کمتر از۲

 

*

ردیف نوع مواد موجود در گچ حدود قابل قبول (درصد وزنی)
۱ اسید سولفوریک So3 حداقل ۳۶
۲ اکسید کلسیم Cao حداقل ۲۴
۳ اکسید سدیم Na2o حداکثر ۳۰/۰
۴ اکسید منیزیم Mgo حداکثر ۶۰/۰
۵ آب ترکیبی H2o حداکثر۶

*

هر قدر دانه های گچ ریزتر باشد گچ مرغوب تر بوده و برای کارهای ظریف تر مورد استفاده قرار می گیرد قطر بزرگترین دانه گچ مورد استفاده در کارهای ساختمانی نباید از ۶/۰ میلیمتر بزرگتر باشد و نود درصد آن باید ریزتر از ۱۵/۰ میلیمتر و ۵/۹ درصد آن باید ریزتر از ۲/۰ میلیمتر باشد.

ملات گچ و خاک (درصد مخلوط کردن گچ و خاک به نسبت پنجاه درصد از هر کدام می باشد البته این نکته را نباید فراموش نمود که میزان خاک رس بستگی به تندگیر بودن گچ مورد نیاز بستگی دارد.

برای اینکه بتوان با ملات گچ کارکرد باید زمان گیرش آن به تاخیر افتد افزودن خاک رس ، خمیر آهک و افزودنیهای دیگر مانند سرپشم نجاری آن را کندگیر می کند.

ساختن ملاتهای گچ ، با وسایل دستی مانند بیل ، کمچه و ماله و حتی دست در روی زمین یا داخل ظروف ملات سازی آهنی (استامبولی ) یا پلاستیکی و روی تخته ملات به مقادیر کم صورت می گیرد. همچنین ممکن است در ساختن ملات از وسایل مکانیکی استفاده کرد. زمان اختلاط ملات، حداقل سه دقیقه و حداکثر ده دقیقه خواهد بود.

بهترین روش اندازه گیری مواد در بنایی ساختمان ، استفاده از بیل و کمچه برای پیمانه کردن صحیح نیست و باید حتماً از پیمانه ای با حجم معین استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.