سنگ کار و نصب سنگ در ساختمان

بنایی ساختمان در کاشی کاری
اردیبهشت ۶, ۱۳۹۸
مطالب مهم در کاشی کاری و سرامیک کاری
اردیبهشت ۷, ۱۳۹۸

سنگ کار و نصب سنگ در ساختمان

تو و بیرونی

سنگها توسط سنگ کار در نما به حالت تو و بیرونی که در نقشه های معماری با رنگ آمیزی همراه می باشد انجام می پذیرد به همین منظور فاصله سنگها در سنگ کاری نما در بعضی از نقاط به طرف آجرهای سفت کاری شده یا فاصله کمی سنگها نصب می شود. و بالعکس در جاهایی که سنگها بیشتر به طرف بیرون قرار می گیرد با فاصله و ملات خور بیشتری به بیرون متمایل می گردد.

این طرحها و نقشها با رنگها منصب تضاد به نمازیبایی خاصی می بخشد. در نماهای تو و بیرونی از سنگهای قلم خورده استفاده می گردد.

لوزی

یکی از طرح هایی که در سنگ کاری از آن در نما و یا در کف ورودی و یا در وسط راهروها به صورت نقش دار و یا نما به صورت نقش برجسته ، به صورت لوزی است که اکثراً در وسط دایره یا مربع با دو یا چند رنگ مختلف از آن به دست سنگ کار استفاده می شود.

 

 

ابتدا طرح های لوزی را به صورت مثلث ها بریده و سپس با قرار دادن آنها در کنار یکدیگر طرح های لوزی را پیاده می نمایند. لوزی کاری نقش تزیینی است که به صورت برجسته و سطوح صاف با استفاده از سنگهایی که به صورت نقشهای تکراری ، خطوط ضربدری ، جناغی های وارونه و مانند آنها چیده می شود.

 

 

حصیری در سنگ کاری ساختمان

دیوارهای سنگی حصیری را معمولاً توسط سنگ کار در سنگ کاری ساختمان  با سنگهای چند ضلعی نامنظم ( ۵ یا ۶ ضلعی و با ملات ماسه سیمان می سازند. سنگهای این دیوار را از سنگهای لاشه شکسته شده انتخاب کرده و سپس با قلم و چکش و یا تیشه های سنگ کاری انها را به صورت چند ضلعی در می آورند برای آنکه بند سنگها نسبتاً صاف و نمای سنگ کاری زیباتر شود گاهی اضلاح سنگها را کاملاً تیشه ای و صاف می کنند. دیوارهای سنگی اسکله های و ساختمانهای ساحل و همچنین در نماسزی دیوارهای سنگی از این روش استفاده می شود. نوع و رنگ سنگهایی که در ساختن دیوارهای سنگی حصیری بکار می برند متنوع و در صورتیکه در ساختن این نوع دیوارها دقت و مهارت لازم مبذول گردد علاوه بر استحکام کافی نمای زیبایی نیز خواهد داشت.

قاب کاری در سنگ کاری

که در نما بر روی پنجره ساختمانها به اشکال مختلف قاب تو وبیرونی و برجسته یا زاویه دار بر روی نما کار می شود که ابتدا از چهار طرف که در واقع دو طرف طول و دو عرض می باشد، برش سنگها بصورت فارسی بر سنگها را بریده و در هنگام نصب در چهار گوشه لبه های فارسی بر با یکدیگر ترازو بصورت قاب در می آیند و یا در پایین لبه قرنیز پنجره با بکار بردن سنگهای برجسته و نیمدایره در وسط لبه قرنیز یا در سطح بالای لبه پنجره به صورت اشکال مختلف یا نیمدایره بصورت قاب در می آورند و یا با زدن ستونهای فلزی و ایجاد متفاوت برای نگهداری سنگها از آن استفاده می شود. و با استفاده از سنگهای سفید و سیاه و یک رنگهای تیره و روشن نمای زیبایی در پنجره ها بوجود می آورند که کلیه این طرحها قبلاً توسط مهندسین معمار در نقشه های اجرایی نمایش داده شده.

سنگ لبه : در کار بنایی سنگی که به عنوان عضو تزیینی روی سازه ساخته یا نماسازی شده با سایر مصالح بنایی ، مانند آجر سفال ، بلوک و یا کاشی ، توسط سنگ کار در سنگ کاری ساختمان بکار می رود ، شامل آستانه ، لغاز ، نعل درگاه ، سرپوش ، قرنیز و سنگ نبش است به سنگ لبه معروف است.

 

رنگها و هماهنگی آنها

رنگ سنگ : رنگ سنگهای طبیعی را در سنگ کاری ساختمان به سه دسته تقسیم نموده اند. سنگهای بی رنگ – سنگ مات – سنگهای براق. سنگهای بی رنگ انهایی هستند که یا به کلی فاقد رنگ می باشند انند سنگ بلور و یا کم رنگ هستند مانند سنگ یا خاکی که از آن چینی تهیه می شود و یا پنبه کوهی و غیره.

سنگهای مات : سنگهای مات سنگهایی هستند که در ترکیب تشکیل آنها طوری است که فاقد درخشندگی می باشد مانند گوگرد و یا اکسید آهن آبدار.

سنگهای براق در سنگ کاری

سنگهای براق آنهایی هستند که دارای جلای فلزی می باشند مانند طلا و گوگرد که دارای رنگ زرد هستند یا کربن – گرافیت – زغال سنگها که دارای رنگ سیاه می باشند. ولی در طبیعت ساختمان رنگ سنگ بسیار هم و مورد توجه می باشد و یکی از عوامل مهم تعیین کننده در انتخاب رنگ آن است و اغلب رنگ سنگها را با نام محلی که سنگ از آنجا استخراج می شود می شناسیم . مانند باغ ابریشم اصفهان که سنگی سیاه رنگ می باشد و یا سنگ سنندج که سنگی به رنگ سرخ تیره متمایل به جگری است و یا سنگهای کریستال که کبود است و یا سنگهای تراورتن که کرم رنگ ، قرمز ، گردویی و لیمویی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.