نماسازی با مصالح مصنوعی در سنگ کاری ساختمان

ساختن انواع ملات گچ در خدمات بنایی ساختمان
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸
زمان گیرایی و اصول گچ کاری در بنایی ساختمان
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸

نماسازی با مصالح مصنوعی در سنگ کاری ساختمان

نماسازی با مواد و مصالح مصنوعی در سنگ کاری ساختمان :

الف – سنگ مصنوعی در سنگ کاری ساختمان :

در خدمات سنگ کاری ساختمان سنگ مصنوعی مخلوطی از خرده سنگهای مقاوم طبیعی و پلی استر زین و مواد شیمیایی دیگر است که ابعاد و مشخصات این سنگها مانند پلاکت است، طرز اجرا و حدود و راداری آنها مانند سنگهای پلاک خواهد بود.

ب – اندود با مواد رزینی در خدمات سنگ کاری ساختمان :

اندودهای ترکیبی با مواد رزین سنتی تک و بلورهای سیلیس و چسب مخصوص نما به صورت ترکیبی با پودر سیلیس ، سیمان سفید ، چسب بتن و مواد آب بند و یا پودر سیلیس ، دانه های کوارتز و رزینهای مختلف و یا دانه های گرانوله و چسبهای مخصوص توسط سنگ کار حرفه ای ساخته می شوند . درصد مواد ترکیبی بر اساس شرایط مخصوص و نحوه اجرا توسط سنگ کار خبره و حدود رواداری آنها مانند آنچه در مورد اندودها ذکر گردیده خواهد بود.

 

 

روکشهای رزینی در سنگ کاری ساختمان :

ترکیبات رزینی به صورت مایع شفاف یابی رنگ برای جلوگیری از نفوذ آب و گرد و خاک در پوشش دیوارهای آجری ، سیمانی سنگی و مانند آنها بکار میرود. این مواد تشکیل فیلم محافظ و قابل شستشویی را می دهند و اجرای آنها مانند رنگ آمیزی در دو یا سه دست بر روی نمای تمام شده ساختمانها انجام می شود روکشهای رزینی باید دارای ویژگیهای شبیه ذیل باشند:

الف – در مقابل آب غیر قابل نفوذ بوده ولی در عین حال باید بخار آب و هوا بتوانند از جدار آنها عبور نموده تا دیوار پشت آن بتواند تنفس کند و رطوبت را خارج نماید. این امر امکان می دهد که دیوار خشک بماند.

ب – چسبندگی آن کافی و قابل اطمینان باشد

پ – قابلیت انعطاف داشته باشند

ت – قابل شستشو باشند

ث – ضد خزه باشند

ج- بادوام باشند

چ – محافظ نامریی باشند

ح – مانند رنگ آمیزی در چند دست اجرا گردند

خ – با مواد و مصالح تشکیل دهنده دیوار سازگار باشند

بلوکهای مشبک در سنگ کاری ساختمان :

در سنگ کاری ساختمان بلوکهای مشبک که به صورت ساده یا لعابدار برای نما سازی و ایجاد سایه در تراسها و آلاچیق ها بکار میروند ، از نظر ابعاد ، طرز اجرا ، رواداریها و نصب تور سیمی و ملات از آنچ درباره بلوکهای شیشه ای ذکر گردید، تبعیت می کنند ، ولی چنانچه ضخامت بلوک های تقلیل یابد، باید از تدابیر سازه ای ویژه برای نگهداری و نصب آن ها استفاده نمود که توسط سنگ کار خبره اجرا میشود .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.