هنر سنگ کار در نصب انواع پله

انواع پله های سنگی و نصب آن در سنگ کاری ساختمان
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸
ساختن انواع ملات با کیفیت بالا به دست بنای ساختمان
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸

هنر سنگ کار در نصب انواع پله

در ساختانهایی که پله به شکل و فرم خاصی در نقشه های اجرایی طراحی گردیده ، قبل از اینکه پله ها نصب گردد میبایستی سنگ کار  زیرسازی آن را  انجام دهد.

در سنگ کاری ساختمان اسکلت این نوع پله ها از بتن بوده و قبل از هر چیز می بایستی با اجرای قالب که به وسیله سنگ کار  ماهر انجام می شود آماده شود تا پله های تزیینی به فرمهای دایره نیم بیضی – گردون – پیچ یا حلزونی ساخته شود.

پس از اسکلت سازی و بتن ریزی روسازی آنها طبق نقشه اجرایی انجام می گردد چنانچه پله موزاییکی باشد روکش کردن موزاییک بعد از بتن ریزی انجام می شود.

 

 

پله های آجری در سنگ کاری :

در بعضی از ساختمانها برای زیبایی و برای اینکه پله ، همرنگ روکار باشد، از پله های آجری استفاده می شود . برای ساختن یک پله آجری ، در وسط پله که محل رفت و آمد بیشتری است باید سنگ کار  پله را به صورت هره بسازد . ولی در انتهای دو طرف که نبش پله است چون هره زود خراب می شود و تحمل رفت و آمد را ندارد آجرها را به صورت کله از جلو کار می برند.

پله گردان در سنگ کاری ساختمان :

این نوع پله جز پله پیچ محسوب می شود . تنها تفاوت آن این است که به فضای بیشتری نیاز دارد معمولاً پله پیچ ستون و تکیه گاه ندارد. اتصال این پله از شروع به فوندان سیون و در اختتام پله به سقف می باشد. پله گردان نمای زیبایی دارد و در بناهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً نوع مصالح بکار رفته بتن آرمه است.

پله های چوبی در سنگ کاری :

در مناطقی که چوب به مقدار زیاد وجود داشته باشد، از آن برای ساختن پله های جوبی استفاده می شود. معمولاً تیرهای زیر پله ، بسیار مقاوم و به شکل چهارتراش استو کف پله ها بر روی آنها قرار می گیرند . این پله ها در فرم های گوناگون خصوصاً ۴/۱ در گردش ساخته می شود هر رشته پله چوبی به صورت مجموعه کاملی از پله ها در کارگاه نجاری ساخته می شود

پله پیچ به وسیله سنگ کار :

این پله نمای زیبایی دارد و معمولاً از مصالح گوناگون آجری – بتنی – فلزی ساخته می شود . یک پیچ مساحت کمی را اشغال می کند و به صورت مارپیچ طبقات را به یکدیگر وصل می کند.

و از این پله بیشتر در داخل ساختمان استفاده می شود. معمولاً پله پیچ ، ستون و تکیه گاه ندارد.

پله معلق در سنگ کاری ساختمان :

پله های معلق معمولاً بدون آنکه زیر پله آهن کشی شده باشد به دست سنگ کار ساختمان ساخته می شوند . پله در پهنا، فقط ضخامت خود را نشان می دهد یک سرپله در دیوار نصب شده و سر دیگر دیگر آن را در هوا بدون اتصال به جایی معلق است . این نوع پله در انواع موزاییکی ، سیمانی (بتنی )، چوبی و سنگی ساخته می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.