پنجره در بازسازی ساختمان

انواع صفحات پیش ساخته بتنی در بنایی ساختمان
خرداد ۲۲, ۱۳۹۸
انواع در و طریقه نصب آن در بازسازی ساختمان
خرداد ۲۵, ۱۳۹۸

پنجره در بازسازی ساختمان

می دانیم در بازسازی ساختمان و یا بنایی ساختمان  ارتفاع دست انداز پنجره ها یک ساختمان برابر نمی باشد، به عنوان مثال ارتفاع دست انداز پنجره آشپزخانه ۹۰ سانتیمتر ، دست انداز پنجره اتاق خوابها ۷۰ الی ۹۰ سانتیمتر و برای سرویس های بهداشتی می توان ۱۶۰ سانتیمتر در نظر گرفت. در ساختمانهای بزرگتر به مراتب بیشتر است . حال اگر ما این اندازه ها را ننویسیم از کجا باید فهمید که ارتفاع دست انداز پنجره های مختلف چقدر است.

پنجره و جهت باز و بسته شدن آن در پلان در بازسازی ساختمان

در نقشه های اجرایی چنانچه نقشه با مقیاس ۱۰۰/۱ ترسیم شود پنجره را با یک خط نشان و با مقیاس ۵۰/۱ با دو خط نازک که حداکثر یک میلیمتر از همه فاصله داشته باشند نشان می دهند . خطوط داخلی و خارجی دیوار که مشخص کننده لبه دست انداز است نیز با خط نازک ترسیم می شود و در مقیاسهای ۱۰/۱ و ۱۰/۱ خود پنجره را نیز ترسیم می نمایند.

دست انداز پنجره ها (O.K.B) در پلان

در بازسازی ساختمان دست انداز پنجره عبارت است از کف تمام شده اتاق تا کف پنجره یعنی ارتفاع دیواری که از کف اتاق تا زیر پنجره ساخته می شود.

دیوارهای خارجی یک ساختمان به سطحی نیاز دارند تا نور و هوا از طریق ان به داخل ساختمان راه یابد. این سطح را پنجره گویند . باز یا بسته شدن پنجره می توان ورود هوا را به داخل ساختمان کنترل نموده پنجره را در پلان توسط دو خط نازک که حداکثر یک میلیمتر فاصله دارند مانند شکل زیر مشخص می کنند

 

اگر O.K.B (دست انداز پنجره ) در پلان ساختمان توسط مهندس طراح مشخص نگردیده باشد می توان توسط نقشه برش به ارتفاع آن پی برد البته این کار در شرایطی نشدنی است که خط برش از پنجره عبور کرده باشد. شایان ذکر است که برش ممکن است حداکثر ۲ یا ۳ پنجره مشاهده گردد در صورتی که در یک ساختمان ممکن است بیش از این تعداد پنجره با دست اندازهای مختلف داشته باشیم . بنابراین باید سعی شود ارتفاع دست انداز هر پنجره در زیر همان پنجره نوشته شود. ضمن آنکه می توان برای نشان دادن ارتفاع پنجره ، اندازه مورد نظر را در زیر خط اندازه پنجره مربوطه نوشت.

 

 

ابعاد و اندازه های استاندارد پنجره در بازسازی و بنایی ساختمان

چهارچوب پنجره ها از جنسهای مختلفی ساخته می شوند چهارچوب پنجره های چوبی از جنس چوب است و معمولاً به هنگام ساخت دیوار در داخل نصب می شود چهارچوب پنجره های فلزی معمولاً توسط یک شاخک در دیوار نصب می شو ، برای نصب پنجره های آلومینیومی و U.P.V.C معمولاً یک چهارچوب آهنی ساخته شده از قوطی در دیوار نصب شده و پنجره به چهارچوب توسط بنای ساختمان پیچ می شود از این روش جهت نصب پنجره چوبی نیز می توان استفاده نمود.

نصب چهارچوب پنجره چوبی در بازسازی ساختمان

نصب چهارچوب پنجره های چوبی با بالا بردن دیوار در داخل دیوارهای یکپارچه کار گذاشته می شود . در این حالت دیوار و پنجره با هم جفت می شوند . در روش دیگر پنجره ها بعد از اتمام دیوار چینی نصب می شوند . در این حالت در زمان ساخت باید دقت کرد که فضای کافی جهت نصب پنجره در مکان خود باقی گذاشته شود. بیشتر پنجره های نجاری شده نرم چوب به هنگام احداث دیوار در آن کار گذاشته می شوند . زیرا این اقتصادی ترین روش است و هرگونه آسیب با رنگ کاری بعدی پوشانده می شود . پنجره های سخت چوب اغلب بعد از احداث دیوار نصب می شوند تا از آسیب دیدن سطح چوب اجتناب گردد، چرا که رنگ توانایی پوشاندن این آسیبها را ندارد و بنای ساختمان باید به آن دقت کند.

چهارچوب پنجره های چوبی به کمک قلابها یا شاخکهای فولادی گالوانیزه در مکان خود در داخل دیوارهای یکپارچه نصب می شوند . این قلابها به کمک پیچ به پشت چهارچوب متصل می گردند و همراه با بالا رفتن دیوار در ردیف های افقی آجرچینی یا بلوک چینی کار گذاشته می شوند . در موردی که پشت چهارچوب با فضای مجوف درون دیوار مصادف است از قید مسدود کننده مرکب استفاده می شود به ازای هر ۳۰۰ تا ۴۵۰ از ارتفاع پنجره در هر طرف چهارچوب یک قلاب ، شاخ یا قید کار گذاشته می شود . در مواردی که چهارچوب ها پس از اتمام دیوار چینی نصب می شوند باید حفره هایی در هر یک از لغازهای درگاهی جهت کار گذاشتن شاخهای پنجره ایجاد کرد و سپس این محلها را ترمیم نمود و یا بار کار گذاشتن توپی های چوبی در لغازهای در گاهی ، چهارچوب را به آنها پیچ کرد.

چهار چوبها و قابهای درگاهی در بازسازی ساختمان

چهارچوب  به قاب محیطی اخل درگاهی گفته می شود که در آن لولا و بر روی آن بسته می شود و به خودی خود از مقاومت کافی جهت تحمل وزن در برخوردار است . قاب درگاهی نیز یک قاب محیطی به پهنای دیواره های درگاهی است که در آن لولا و بر روی آن بسته می شود . اما بدون حمایت دیوارها با تیغه های محیطی به خودی خود توانایی تحمل وزن در را ندارد. چهار چوبها و قابهای درگاهی را می توان از چوب ، فلز یا پلاستیک ساخت تفاوتهای میان چهارچوب یک مقطع مستطیل توپر داردو قابل درگاهی یک قطع نازک چوبی است به پهنای دیوار با تیغه و اندود پوشش آن، چهار چوبها برای درهای خارجی و درهای سنگینی و قابهای درگاهی برای درهای داخلی به کار میروند.

درهای و جهت باز و بسته شدن آن در پلان

در بازشویی در دیوار بوده و کنترل ورود و خروج به ساختمان ها و فضای داخلی را ممکن میسازد که برای دسترسی می توان آن را باز کرد  و جهت حفظ حریم و تامین امنیت آن را بست . جهت باز و بسته شدن دری و نشان دادن آن در پلان از چند بعد دارای اهمیت می باشد

اول : جهت باز و بسته شدن از این نظر مهم است که هنگام باز شدن «در» چه مقدار از فضای اتاق را می گیرد و همچنین جهت باز و بسته شدن در فضای دستشویی و آشپزخانه و حمام که بطور کلی دارای فضاهای محدود بوده از اهمیت خاصی برخوردار میباشد وقتی باز شدن در را در نقشه بکشیم دقیقاً قوسی را که هنگام باز شدن می زند مشخص می گردد و در این صورت است که محل دستشویی را طوری پیش بینی می کنیم که در هنگام باز شدن با آن برخورد نکند.

دوم : وقع قرار گرفتن و ترسیم کلیدهای روشنایی برق است که از نظر نقشه های تاسیسات و نحوه قرار گرفتن آنها باید مشخص باشد. زیرا کلید روشنایی برق نباید پشت در باشد پی باید معلوم شود که در به کدام سمت باز می شود تا محل درست کلید برق پیش بینی شود .

اختلاف سطح بین دو فضای میانی که در وسط آن قرار گرفته است اگر وجود داشته باشد یا در با آستانه باشد، در این صورت بین درگاهی در یک خط نازک ترسیم می شود در غیر اینصورت یعنی چنانچه دو فضای یاد شده همسطح باشند یا در بدون آستانه باشد بدون خط نشان داده می شود. در علائم و نقشه های اجرایی نشان دادن جهت باز و بسته شدن به دو روش انجام می شود با جهت باز شدن در را با قوس پرگار ( که روش خوبی است ) نشان می دهند یا با زاویه ۴۵ درجه خطی به خط در نشان می دهند بعضی باز شدن در را به حالت نیمه باز نشان می دهند که این روش در بازسازی ساختمان صحیح نمی باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.