کارهای کشته بری در بنایی ساختمان

اصول گچبری بنای ساختمان در نازک کاری
اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۸
هنر بنای ساختمان در نقاشی و رنگ آمیزی در گچبری
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸

کارهای کشته بری در بنایی ساختمان

کارهای کشته بری در بنایی ساختمان :

در کارهای کشته بری زمینه کار با بوم رنگی به وسیله گچ انجام می شود . سپس بر روی گل و برگها با رنگ پلاستیک و گواش الوانی بصورت پرده گذاری از رنگ باز و به تیره در پنج پرده بر روی همرنگ آمیزی انجام و در پایان با رنگ مشکی قلم گیری می شود که بسیار زیباست.

گاهی اوقات کشته بری بصورت یک رنگ سازی انجام می شود . که همان کیفیت را دارد و به آن یک رنگ سازی می گویند در کار تخمه درآوری ، گچبر گچ های الان را بر روی هم انداخته و سپس بر سطح کار، کشته سفید می اندازد. یا گل سفید می کشد که به آن گل گیوه می گویند و بعد از خشک شدن به این ترتیب هر پره گلی را می توان به رنگهای انداخته شده برش داد و اضافه را پاک کرد تا به حلقه رنگ دلخواه رسید.

 

 

در گچبری میبایستی بنای ساختمان حجم اجسام و فاصله بین دو جسم را با بکار بردن تاریک و روشن شدید و متضاد مشخص نماید . به ترتیبی که سطح های روشن در برخورد با سطح های تاریک جلوتر به نظر برسند و بالعکس سطح های خاکستری هم فضاهای تاریک و روشن را به هم مربوط می سازد.

ترکیب بندی اجسام (کمپوز سیون) در خدمات بنایی ساختمان :

در طراحی گچبری در بنایی ساختمان چون همواره با نقاشی همراه می باشد ، جای دادن و ترکیب کردن اجسام در زمینه مساله مهمی است که باید به آن دقت کرد . این عمل را کمپوزیسیون ، یافتن ترکیب بندی می نامند . بعضی از طراحان ، به ارتباط بین اجسام و حرکت خطوط در طراحی توجه نمی کنند و اشیاء را به همان نحوی که می بیند طراحی می کند . در نتیجه فضاهای خالی و بی مصرفی در تابلوهای آنها دیده می شود که بود و نبودشان هیچ تغییری در کار بوجود نمی آورد . ارتباط فرم و فضا در طراحی می بایستی مورد توجه و دقت قرار گیرد. برای متعادل کردن در طراحی راههای زیادی وجود دارد که می توان با افزودن شکلهای مختلف هندسی ترکیب متعادلی در طراحی ایجاد نمود و با فراز و نشیب در شکلها به مقصود اصل در طراحی رسید.

در گچبری نقاشی و رنگ آمیزی در بنایی ساختمان یکی از اصولی می باشد که هنگام طراحی می بایستی در نظر گرفته شود . رنگ سایه و رنگ آمیزی یکی از مهمترین عوامل در زیبایی گچبری بعد از اتمام کار می باشد با توجه به این مسئله لازم دانسته به شرحی از نقاشی و رنگ آمیزی در این بخش اشاره می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.