کاشی های شیشه ای و انواع آن در بازسازی ساختمان

شیشه و نصب آن در بازسازی ساختمان
خرداد ۲۹, ۱۳۹۸
دودکش ها در بنایی ساختمان
تیر ۵, ۱۳۹۸

کاشی های شیشه ای و انواع آن در بازسازی ساختمان

کاشیهای شیشه ای و انواع شیشه در بازسازی ساختمان

در جاهای مختلفی که نیاز به نور می باشند از آنها استفاده می شود که شبیح کاشی در کاشی کاری میباشند در زیر زمینهایی که امکان آن وجود ندارد تا پنجره ای داشته باشد بنابراین از فضای اضافی که در سطح افقی زیر زمین بوجود می آید از کاشیهای شیشه ای استفاده می شود . نوعی بلوک شیشه ای توپر است که به روش پرس کردن خمیر شیشه در قالب به شکل ساده و گلدار به ابعاد ۳۰×۲۰ یا ۵/۱۲ x 5/12 و ضخامت ۵/۷ سانتیمتر ساخته می شود.

از کاشیهای شیشه ای در پوشش دیوارهای جداکننده ، مستحکم از جنس شیشه که نور را منتقل می کند و به جهت دو جداره و وکیوم شده می باشد و خلاء فضای میان آن عایق بسیار خوبی برای جلوگیری از ورود سرما ، گرما ، رطوبت صدا بشمار می آید به همین جهت کارایی زیادی در پارتیشن بندی، ساخت دیوارهای داخل ، نمای خارجی و حتی وسایل دکوراتیو در بازسازی ساختمان و کاشی کاری ساختمان دارد.

پنجره ها UPVC در بازسازی ساختمان

جدیداً با استفاده از شیشه های دوجداره در و پنجره ها که در فاصله بین دو شیشه را خلا و با گاز پر می نمایند تا در مقابل گرما و سرما و سرو صدا جلوگیری نماید که از جنس UPVC میباشد استفاده می شود.

بلوکهای شیشه در بازسازی ساختمان

دیواره های جداکننده به ابعاد ۱۵X15 یا ۲۰X20 سانتیمتر مربع که ابعاد واقعی آنها ۸/۱۴ X8/14 و ۸/۱۹ X8/19 سانتیمتر مربع و در محل هایی استفاده می شود بخواهند از کف محوطه و یا خیابان ، نور زیرزمین را تامین نماید. طریقه نصب این کاشیها به ترتیب زی خواهد بود که کاشیهای شیشه ای در قاب هایی که به همین منظور از قبل ساخته شده و به صورت قالبهای چهارگوشی آهنی به ابعاد ۱۵X15 و یا ۳۰X30 سانتیمتر قرار می دهند به نحوی که در قسمت زیرین آن بین کاشی و بالا سپری یا نبشی حدود ۵ تا ۸ میلیمتر ملات سیمان سفید را با خاک سنگ و پودر سنگ کم آب گوشش داده که پس از جاگذاری کاشیها در زمین کاشیها و قاب آهنی را با دوغاب سیمان و پودر سنگ به عیار ۴۰۰ کیلوگرم  سیمان به دست کاشی کار پر می گردد.

سوراخ کردن و سنگ زدن

در بازسازی ساختمان سوراخ کردن شیشه ها در محل هایی انجام می گیرد که نیاز به بستن بست جهت نگهداری شیشه در روی چهارچوب می باشد. عمل سوراخ کردن بوسیله مته الماسه مخصوص شیشه با دریل و یا مته دستی انجام می گیرد. در هنگام سوراخکاری باید به موارد ایمنی و حفاظت شیشه توجه کافی داشت.

سنگ زنی شیشه جهت از بین بردن تیزی لبه شیشه ها انجام می گیرد تا در هنگام حمل ونقل و نصب باعث بریدگی دست کارگران نشود لول کردن لبه شیشه و سنگ زدن توسط سنگ سنباده الماسه که مخصوص شیشه می باشد در کارگاهها و کارخانجات پس از بریدن شیشه توسط دستگاه انجام می شود . شیشه ها را می توان با گرم کردن ، خم کردن و جوش داد. شیشه های مات رنگی از تنیدن شیشه بام و پختن یک لایه رنگ مات بر روی آن به رنگهای مختلف و متنوع تولید می شوند و برای ساختن دیوارهای جداکننده و در نماسازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند

 

 

تمیزکاری شیشه در بازسازی ساختمان

پس از پایان کار و نصب شیشه ها در محل و تایید پیمانکار و مهندس ناظر و رعایت موارد ایمنی در نصب و صحت کارهای انجام شده پیمانکار نصب باید سطوح شیشه را تمیز کرده و نسبت به شستشوی آنها اقدامات لازم را انجام دهد. در هنگام تمیز و شستشو کردن باید دقت بعمل آید تا از ترک خوردن شیشه به  وسیله ابزارهای تمیز کاری لطمه ای به بتونه و زهوار های دور شیشه وارد نشود . کلیه قسمتهای شیشه از جمله دور قابها و درو و پنجره و جهت پاک کردن شیشه ها از مواد پاک کننده دارای اسید باشد حتماً باید نسبت به موافقت دستگاه نظارت و استفاده از آنها رعایت کلیه موارد را بنماید./ در ساختمانهای بلند که نمای روکار از شیشه می باشد باید توسط دستگاههای بالابر و با استفاده از سبدهایی که مخصوص ایستادن کارگران می باشد استفاده شود.

ویژگیها و حداقل حدود قابل قبول در بازسازی ساختمان

شیشه های جام در بازسازی ساختمان

شیشه های مصرفی باید نو ، کاملاً صاف ، شفاف ، بی رنگ ، عاری از موج و فاقد حبابهای هوا و یا هر نوع عیب دیگری نظیر لب پریدگی ، لب برآمدگی ، ناخنک ، ترک ، خراش ، لکه ، دود زدگی و خم باشد. ضخامت شیشه باید در تمام سطح یکنواخت بوده و صافی و یکنواختی ضخامت آن به قسمی باشد که اگر از زاویه ۶۰ درجه از پشت شیشه به جسمی که در فاصله یک متری آن قرار داد نگریسته شود ، آن جسم کج و معوج به نظر نرسد . شیشه باید قابلیت رنگ آمیزی داشته باشد، و خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری خود را حفظ کند . شیشه باید در برابر عوامل جوی و هوازدگی پایدار بوده و پس از گذشت مدتی کدر نشود ضخامت شیشه و رواداریهای آن در جدول زیر (الف) آمده است.

رواداری در میزان خم شیشه تا (۱/۰% ) مجاز است . اندازه دراز و پهنای لب پریدگی ، نباید بیش از ضخامت شیشه باشد. شیشه های بریده باید کاملاً گونیا بوده و رواداری و فاصله آن تا اضلاع دو مستطیل محاطی و محیطی مطابق جدول زیر (ب) باشد.

شیشه های ایمنی در بازسازی ساختمان

شیشه های ایمنی مصرفی باید از شیشه های جام که کیفیت آنها مطابق استاندارد شماره ۸۹۷ ایران باشد، تهیه گردد. شیشه های ایمنی می تواند رنگی ، بی رنگ ، شفاف یا نیمه شفاف باشد. لب پریدگی های کوچک تا ۱۳ میلیمتری لبه شیشه های ایمنی که ممکن است بر اثر عملیات حرارتی یا سایر مراحل تولید ایجاد شده باشند ، قابل اغماض است. ولی وجود هرگونه خراش و ترک در شیشه ایمنی ممنوع است . ضخامت شیشه های ایمنی و رواداری در جدول زیر آمده است

مصالح نصب در بازسازی ساختمان

بتونه ،مواد پلاستیکی (ماستیکها و سیلنتها ) و لاستیکی ، نوار پلاستیکی و لاستیکی دور شیشه ، پیچ ، میخ و زوارهای مصرفی برای نصب شیشه ها ، باید از نوع مرغوب و مورد قبول دستگاه نظارت بوده و نمونه های آن قبلاً به تصویب برسد. مصالح نصب باید از دوام کافی برخوردار بوده و در عوامل جوی و به ویژه آفتاب پایدار باشند و ویژگیهای خود را با مدت درازی حفظ کنند.

استفاده از شیشه در پوشش های مدرن و مصرف انرژی در بازسازی ساختمان

در کاشی کاری ساختمان به منظور بهره گیری بهتر از مناظر و استفاده از نور خورشید می توان از شیشه در نماسازی استفاده نمود. در بازسازی ساختمان با استفاده از شیشه در نما ایراداتی نیز بوجود می آید که عمده ترین آن اتلاف انرژی در زمستان و تابستان ( سرمایش و گرمایش) در ساختمان را بدنبال دارد. امروزه در ساختمانهای جدید حدود ۲۰% انرژی در اثر اتلاف حرارت از شیشه ها صورت می گیرد و در طی تابستان نیز ۷۵% گرمای جذب شده مربوط به شیشه ها بوده که هزینه های تهویه مطبوع را به دنبال دارد. تحقیقات صنعتی و علمی در جهت از بین بردن مسایل فوق بر میگردد به سالهای ۱۹۶۰ با توسعه فن آوری و تولید پوششهای چند لایه توانسته این معضلات را از بین ببرد و در بهینه سازی مصرف انرژی نقش مهمی را ایفا نماید.

پوششهای مدرن بطور کلی از پنج لایه تشکیل شده اند که اکثر آنها مواد پلیمری می باشند . این فن آوری در حقیقت بر پایه عملکرد انتخابی در مورد کل گستره طیف الکترومغناطیسی و نور خورشید استوار بوده که اشعه های حرارتی را مهار کرده و نور مریی را به صورت کنترل شده از لایه ها عبور می دهد  این لایه ها با مکانیسم های مخصوص به خود خواص زیر را به شیشه انتقال می دهند.

  • دفع حرارت نور خورشید تا ۸۱% بواسطه لایه sputtered
  • جلوگیری از اشعه فرابنفش تا ۹۹% به واسطه لایه حاوی گونه های شیمیایی aosorbers UV
  • افزایش دفع ضربه در شیشه و جلوگیری از پخش قطعات شکسته بواسطه لایه پلیمری تقویت شده و مکانیسم ها ، ویژه چسبیدن و غیره …

نقش شیشه های چند جداره به عنوان عایق های حرارتی

یکی از مهمترین عوامل تلفات انرژی حرارتی در ساختمانها پنجره و شیشه های ساختمان بشمار می روند که در بازسازی ساختمان باید به آن دقت زیادی داشت.

انتقال انرژی بر سه روش زیر:

  • تابش
  • رسانش
  • همرفت (جابجایی)

از طریق پنجره ها صورت می گیرد . با استفاده از شیشه های دو و یا چند جداره اتلاف انرژی بروش رسانش کاهش پیدا کرده و به دلیل وجود فاصله در بین جداره ها میزان انتقال انرژی به روش همرفت نیز فوق العاده کاهش می یابد. درصورت استفاده از شیشه های رفلکس در جدار خارجی شیشه ه چند جداره بخش اعظم انرژِ تابش خورشید بازتابیده و نور و انرژی کنترل می شود . با توجه به استفاده از تکنولوژی پنجره های U.P.V.C عایق و دوجداره بودن پنجره ها می توان در ازای هر متر مربع شیشه دوجداره سالیانه به میزان ۴۰ متر مکعب گاز مصرفی در گرمایش ساختمان صرفه جویی نمود. با مصرف سوخت کمتر باین ترتیب گازهای زیان آور گلخانه ای برای حفظ محیط زیست که مهمترین آنها Co2 می باشد نیز به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

استفاده از شیشه های فلوت که بر روی شیشه کوتینگ شده که به نام شیشه های فلوت یا پوشش، کنترل نور و انرژی در نمای ساختمان ها از آنها استفاده می شود . مقدار نور و انرژی که بین ساختمان و فضای اطراف جریان دارد تاثیر بسزایی بر زیبایی ساختمان ، آرامش ساکنین و هزینه های گرمایی و سرمایی بوجود می آورد . با انتخاب شیشه مناسب می توان مقدار نوری را که به ساختمان وارد می شود کنترل نمود، و از ورود پرتوهای مضر به ساختمان جلوگیری کرد و فضایی آرام بخش را برای راحتی ساکنان فراهم نمود. در همین رابطه می توان از انواع شیشه های رنگی ، رفلکس ، low-E با توجه به تحقق ایده های خلاق معماری و صرفه جویی های قابل توجهی در مصرف انرژی چه در زمستان و یا تابستان نمود.

طیف نور خورشید

نور خورشید از سه طیف اصلی تشکیل شده است :

  • نور ماوراء بنفش
  • نور مرئی
  • نور مادون قرمز

ورود کنترل نشده هر یک به درون ساختمان می تواند ناراحت کنند ، مضر و یا دارای عوارض نامطلوبی باشد.

انتخاب انواع شیشه برای کنترل نور و انرژی در ساختمان

طراحان می توانند برای کنترل نور و انرژی ورودی ب ساختمان با انتخاب طرحهای مناسب و ترکیبی از شیشه های رنگی ، رفلکس ، LOW-E لمینت و دوجداره جریانهای ورودی و خروجی انرژی را از ساختمان کنترل کرده و باعث آرامش ساکنان شوند

شیشه رفلکس در بازسازی ساختمان

شیشه های چاپدار که در انواع مختلف سخت سازی شده و معمولی ارایه می گردند می تواند شامل طرح های مختلف از جمله به شکل سنگهای گرانیتی تولید شوند و برای استفاده در نمای ساختمان ها ، پارتیشنها ، نمای داخلی ، نورگیرها ، شیشه های لوازم خانگی مانند ( اجاق گاز ، بخاری و … ) و دربهای ورودی شیشه ای مورد استفاده قرار گیرند.

از شیشه های رفلکس که در رنگهای متنوعی ارائه می شود به منظور زیبا سازی ساختمانها بکار می روند . ضمناً این نوع شیشه ها اشعه های خورشید را به نحو قابل ملاحظه ای منعکس می نمایند و مانع از ورود آن به داخل ساختمان می شود . از این رو برای ساختمانهایی که بیشتر در معرض اشعه های زیان آور خورشید قرار دارند مناسب هستند.

نوع رنگ ، ضخامت و مساحت شیشه ، جنس چارچوب ، پنجره ، شرایط اقلیمی منطقه ، وضعیت آب و هوایی و وضعیت قرارگیری ساختمان نسبت به تابش اشعه خورشید ، نوع سایه ها و مسایل دیگر می تواند در سرمایش و گرمایش ساختمان و جلوگیری نموده که هه موارد گفته شده در فوق با توجه به محاسبات و میزان فضاهای ساختمان و نحوه طراحی و قرار گرفتن آن در مساحت بنا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.