کاشی کار و انواع کاشی ها بر اساس مقاومت

کاشی کار و تزیین لعاب کاشی
آذر ۱۴, ۱۴۰۱
سنگ کار و کاربرد اندازه های متفاوت سنگ ها
آذر ۲۱, ۱۴۰۱

کاشی کار و انواع کاشی ها بر اساس مقاومت

کاشی کار و انواع کاشی ها بر اساس مقاومت

استحکام کاشی جزو خصوصیاتی است که در کار کاشی کاری ساختمان نیز به کمک کاشی کار می اید تا بتواند راحتتر به نصب کاشی اقدام نماید اما ان چیزی که مسلم است این است که یک کاشی را زمانی مقاوم گویند که در برابر ساییدگی و خراشیدگی محکم و با دوام بماند.حتی این خصوصیت در مورد کاشی های کف بیشتر اهمیت دارد زیرا بیشتر در معرض سایش است.

میزان دوام و استحکام یک کاشی در ضمن کار کاشی کار نیز مشهود است و به مقدار فرسایش پذیری کاشی بستگی دارد.به علت اینکه روی کاشی های امروزه لعابی از شیشه کشیده می شود و حالت سرامیکی پیدا میکنند دوام انها بسیار بالاتر از میزان مورد انتظار است.

معمولا کاشی های سرامیکی که کاشی کار با انها کارمی کند دوام بالایی دارند و نمی توان مقاومت هرکدام را به اسانی تعیین کرد.اما معمولا به دلایلی این فرسایش کاشی های لعاب دار یا به عبارتی همان سرامیک ها صورت می گیرد که مختصری راجع به ان توضیح خواهیم داد.

  • معمولا بر اثر نظافت کردن ان هم نظافت با مواد نا مناسب فرسایش اتفاق می افتد.
  • اصطکاک بر اثر راه رفتن
  • ضربه خوردن
  • سایش و چرخیدن بر روی سطوح
  • سایر عوامل فیزیکی مثل نامناسب بودن تخت کفشها و ضربه خوردن های مداوم بر روی سرامیک
  • انباشتگی خاک و اب و گل ولای روی سرامیک
  • میزان سختی هریک از کاشی و سرامیک ها با چشم غیر مسلح توسط کاشی کار صورت نمی پذیرد بلکه در همان کارخانه های تولیدی با برش دادن کاشی با انواع کانی های سخت سنجیده می شود و در نهایت به یک استاندارد اروپایی منتهی خواهد شد.

برخی اوقات کاشی کار ی که در کار خود حرفه ای نباشد کاشی را به گونه ای نصب می کند که چه از کف و چه از سطوح عمودی جدا خواهد شد.این جدا شدن کاشی ها به عوامل متعددی بستگی دارد خصوصا جدا شدن کاشی های کف در کاشی کاری ساختمان.

یکی از مهمترین عوامل کمبود ملات سیمان زیر سرامیک های کف است و یا برخی اوقات توده های کلوخ مانند سیمان زیر سرامیک قرار می گیرد .از جمله عوامل دیگر می توان به تقاوت ضریب انبساط سرامیک و کف اشاره کرد.مورد دیگر قرار دادن نادرست کاشی ها توسط کاشی کار در کاشی کاری ساختمان است.

یکی از ایرادات کاشی ها خراش رداشتن ان هاست .که البته این خراش دادن بر روی کاشی ها در برخی مواقع به عنوان زینب بخشی و زیبایی و طرح دادن به سرامیک ها ایجاد می گردد که البته مخرب خواهد بود.

ترک های روی سرامیک ها وجود دارد که هنگام کار کاشی کار با انها شکسته می شود.این ترک ها غالبا در اخرین مرحله از تولید در کارخانه ها ایجاد می شود و به ترک های کششی  معروف است.

این نوع از crasing  بیشتر دربین کاشی و سرامیکهای کف دیده می شود و کار را از استاندارد خارج می کند.که روغن هایی  وجود دارد که کاشی کار پس از نصب می تواند روی ان بریزد تا هم ترک ها نمایان نشوند و هم از نظر مقاومت بهتر عمل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.