کاشی کار و عوامل موثر بر درجه بندی کاشی ها

سنگ کار و کاربرد اندازه های متفاوت سنگ ها
آذر ۲۱, ۱۴۰۱
سنگ کار و آشنایی با ابزار کار سنگ کاری ساختمان
دی ۵, ۱۴۰۱

کاشی کار و عوامل موثر بر درجه بندی کاشی ها

کاشی کار و عوامل موثر بر درجه بندی کاشی ها

یکی از مهمترین چیزهایی که نشان می دهد کاشی از درجه کیفی بالایی برخوردار است در همین ابتدای امر این است که تغیر شکل ظاهری نکرده باشد.معمولا در کارخانه های تولید کاشی، کاشی ها را بر این اساس طبقه بندی می کنند که درجه کیفیتی ان ها از خوب به بد باشد تا از این طریق بتوانند براحتی محصولات خود را به فروش برسانند.

مهمترین علت این این امر از نظر تجاری ان است که به روش ها و تکنینک های گوناگون به تقاضای بازار نگاه ویژه ای شود و مشتریان به راحتی بتوانند به انچه نیاز دارند دست یابند.

نکته بعدی که مورد اهمیت است این است که کاشی هابر اساس معیارهایی از سلامت آن ها بر اساس عیب و ایرادات بزرگ و کوچک طبقه بندی می شوند.

از نظر برند و مالکیت کارخانه ان کاشی هایی که نام تجاری را می تواند بر هم زنند به طور کامل از چرخه فروش به کاشی کار خارج  می شوند و نمی توان در کارکاشی کاری ساختمان از ان استفاده کرد.

هر گونه نقصی در محصول که باعث شد قیمت ان کاهش پیدا کند را عیب می نامیم که یکی از بهترین تعریف از ایرادات کاشی در کاشی کاری ساختمان است.با این حال این را هم می توان در نظر گرفت که تغییر اساسی بر ظاهر کاشی هم می تواند عیب تلقی شود.

برای مثال می توان گفت در کاشی کاری ی سرویس بهداشتی توسط کاشی کار را در نظر بگیرد که با رنگ کاشی آبی اسمانی روشن کاشی شده و تمامی کاشی ها به صورت یکنواخت سالم با ظاهری مناسب هستند و تنها یکی از کاشی ها دارای یک خال سیاه است.در اینجا میتوانیم همین سرویس بهداشتی را مقایسه کنیم با سرویسی که با همین رنگ کاشی شده است و آن خال سیاه بر روی تمامی کاشی ها وجود دارد.

کاشی کاری ساختمان در نوع اول را می توان در جه کیفی خوب و دومین مورد را میتوان درجه کیفی پایین و ضعیف شمناسایی کرد.بنابراین می توان نتیجه گرفت جامعه آماری هم برای کاشی های معیوب در کارخانه بسیار مهم است.

ایرادات کاشی ها به طور کلی به ۳ دسته مهم و اساسی تقسیم می شوند که هر کاشی کار باید با ان ها و نوع هرکدام آشنایی داشته باشند:

مورد اول : ایرادات متداول  ایراداتی که به طور متناوب بر روی کاشی ها دیده می شودو در بیشتر این کاشی ها عمومیت دارد به عیب های عمومی و متداول مشهور است.مثل ترک خوردگی کای ها بر اساس انقباض انها در کوره.

مورد دوم : ایراداتی که بر اثر مقاومت خمشی بر روی کاشی ها ایجاد می شود به نام ایرادات انسجام بدنه شناخته می شوند.برای تست کردن این نوع کاشی ها در کارخانه انها را با امواج صوتی تست می کنند.مدت زمان زیادی از اختراع این روش ها نمی گذرد اما بسیار جالب توجه است.برخی از ترک های موجود در لبه های کاشی در این روش ممکن است کنترل نشوند که در این صورت آن ها با روش های دیگر می سنجند.

مورد سوم: ایرادات مربوط به زیبایی کاشی ها که بر سطح کیفی انها تاثیر می گذارد.این ایرادات در نوع اول به تخت و صاف بودن کاشی ها بستگی دارد.

از دست رفتن شکل واقعی و صاف و تخت کاشی ها که توسط کاشی کار انجام می شود را یک نوع از ایرادات ظاهری می نامند و گاها برامدگی یا فرو رفتگی هایی بر روی کاشی ها نمایان است.

-عیوب  محدود و در چندکاشی محدود

-عیوب وسیع و فراوان : یعنی تعداد زیادی از کاشی ها در گیر ایرادات هستند.

تاب خوردگی کاشی ها : یعنی کاشی ها از یک طرف مقعر یا محدب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.