کاشی کار و پیشینه تاریخی آن در ایران

سنگ کار و تخریب بنای کلنگی(۲)
مرداد ۲۳, ۱۴۰۱
کاشی کار وهنرمندان کاشی کاری در ایران
مرداد ۳۰, ۱۴۰۱

کاشی کار و پیشینه تاریخی آن در ایران

کاشی و کاشی کار و پیشینه تاریخی در ایران

از تاریخ هنر کاشی کار و کاشی کاری ساختمان در ایران بیشتر بدانید:

کاشی کاری یکی از قدیمی ترین و زیباترین هنرهای جهان است که از این هنرکاشی کاری توسط کاشی کار برای پوشاندن و نمادادن زیبا به سقف ها و دیوارها و کف ها استفاده می شودرا که در طول تاریخ که باعث بوجود آمدن طرح ها و نماهایی می شود که روح و روان انسان را صیقل میدهد.

شابد برایتان جالب باشد که بدانید سابقه کاشی کاری و این هنر به چه تاریخ در ایران برمیگردد.شاید باعث تعجبتان شود اما سابقه کاشی کاری ساختمان و کاشی کار به سی هزار و سیصد سال قبل از میلاد مسیح باز میگرددو می توان براای مثال به آجرهای لعاب دار در زیگورات چغازنبیل در عصر ایلامیاناشاره کرد که با دیدن این آثار و هنر بیشتر به عمق هنر کاشی کاری ساختمان و کاشی کار ان پی خواهید برد و مو را به تن ایرانیان سیخ میکند.

در خاورمیانه نمونه های حیرت انگیز دیگری وجود دارد که برگرفته از هنر کاشی کاری ایرانیان است ویا در این آثار کاشی کاران ایرانی به طور مستقیم تاثیر داشته اند و هنر کاشی کار ایرانی را توانسته اند به رخ جهانیان بکشند.که نمونه هایی از این آثار عبارتند از :دروازه ایشتار بابل که در حال حاضر در یکی از بهترین موزه های جهان در برلین (موزه پرگامان) در حال نگهداری و محافظت است و چشم همگان را در این موزه به خود جلب میکند.

از نمونه های دیگر از این هنر کاشی کار و کاشی کاری ساختمان ایرانی می توان به کتیبه های زندگی سربازان هخامنشی که در کاخهای تخت جمشید چشم نوازی میکنند و چشم همگان را به خود می دوزند تاکید کرد.لابد بدانید که هنر کاشی کاری فقط مخصوص ایران نبوده و ابن هنر علاوه بر خاورمیانه در هندو چین و امریکای جنوبی دنبال میشده و آثار زیادی را از خود در جهان به جای گذاشته است. البته در کل جهان کاشی کاری و کاشی کار ان ایرانی زبانزد خاص و عام بوده اند.در طول تاریخ و همیشه از آنها ه طور خاص و استادی یاد میکنند.

شاید برایتان جالب باشد و بخواهید بدانید که هنر کاشی کاری ساختمان و کاشی کارچه زمانی در طول تاریخ به اوج خود رسیده است.دوستان باید بدانید اوج این هنر بعد از اسلام بوده است که این اوج گیری در ایران تقریبا به قرن های ده و یازده میلادی در جریان بوده است که در این زمان کاشی کارا ن  روش نوین و طرح های جدیدی را بر روی کاشی ها قرار دادند و اغلب عکس حیوانات و انسان هارا بر روی کاشی ها حک میکردند.

حتی کاشی کاران آن زمان بر روی کاشی ها از طرح های هندسی زیبا و ماندگار و نقوش اسلیمی میتوان اشاره نمود.بسیاری از کاشی کار ان و کارشناسان اج شگفت انگیز  و باور نکردنی این هنر را زمان تیموریان و آن دوره می دانند که در آن زمان از کاشی های لعاب دار کوچک با طرح های جالب و متنوع هندسی استفاده می شده است و با کنار هم چیده شدن این کاشی های کوچک توسط کاشی کاران ماهر آن دوره نقش ها و طرح های بسیار زیبایی را مخصوصا در مساجد و اماکن عمومی به وجود می آوردند.

از این رو برای مثال میتوان به کاشی کاری مسجد جامع یزد که چشم هارا به خود خیره میکند و کاشی کاری مسجد گوهرشاد که یکی دیگر از هنر های کاشی کاری آن دوره است که میتوان به آن تمجید و اشاره نمود.

خدمات ساختمانی سون.

گروه خبره از کاشی کار-سنگ کار-گچ کار و انجام پروژه های بزرگ و کوچک عمرانی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.