گچ در صنعت بنایی ساختمان

تقسیم بندی سنگ ها در سنگ کاری از نظر کاربردی
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸
نازک کاری سطح نما با گچ در بنایی ساختمان
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸

گچ در صنعت بنایی ساختمان

گچ در صنعت بنایی ساختمان یکی از مصالحی است که کاربرد زیادی دارد از آن جمله در نماسازی داخلی ساختمان و مبادی ورودی ساختمان که به صورت گچ مرمری (گچ بری ) جلوه های ویژه ای به نمای ورودی می دهد.

در هر ساختمان به طور کلی پس از اتمام سفت کاری بنای ساختمان ، نازک کاری شروع می شود که رعایت اصول روشها و فنون و اجرای متناسب اندودکاری و پس از آن رنگ آمیزی جلوه ای خاص به ساختمان می دهد. بنابراین رعایت موارد خاصی که در استفاده از گچ کاری آورده شده و ریزه کاری هایی که در هنگام کار لازم است رعایت نمود باعث می شود که این بخش پایانی ساختمان نظر هر بیننده ای را به خود جلب نماید.

 

 

گچ از گروه مصالح ساختمانی کلسیم دار در بنایی ساختمان است که به طور وفور در طبیعت یافت می شود . سنگ گچ به فرمول ۲H2O و CaSo4 از سنگهای ته نشینی بوده و به علت میل ترکیبی شدیدی که دارد به طور خالص یافت نمی شود و بیشتر به صورت مخلوط با آهک و خاک رس است . سنگ گچ یا به صورت سولفات کلسیم آبدار یافت می شود که به آنها ژیپس (گچ خام) هم می گویند ، یا به صورت سولفات کلسیم آبدار بصورتها مختلف یافت می گردد.

  • سنگ گچ مرمری که مصرف گچبری در خدمات بنایی ساختمان نداشته و جزو سنگهای تزیینی است و به علت نرمی کارکردن با آن و تراشیدن آن بسیار آسان است و به همین علت از آن در گچ کاری نماهای بیرونی ساختمان و وسایل زینتی مجسمه سازی و … استفاده می شود.
  • سنگ گچ مطبق که لایه لایه می باشد و یا سنگ گچ خوشه ای است که مانند تارهای ابریشم به هم چسبیده اند این نوع گچ مصرف گچ بری ندارد.
  • سنگ گچ معمولی که غیر بلوری بوده و فراوانترین سنگ گچ است و مصرف گچ پزی دارد. سنگ گچ خالص بی رنگ است . سنگ گچ ترکیب شده با کربن به رنگ خاکستری سنگ و گچ ترکیب شده با اکسیدهای آهن بی رنگ ، زرد روشن ، کبود و یا سرخ رنگ می باشد که بر حسب نوع اکسید آهن این رنگها متفاوت است . این گچ بر اساس نوع الک مصرفی در بنایی ساختمان به صورت زیر طبقه بندی می شود.
ردیف نوع الک گچ الک شده کاربرد
۱ الک توگرمایی (پشت گرمایی) گچ های خیلی نرم گلسازی
۲ الک تخت گچهای نرم کشته کشی
۳ الک گرمایی گچهای متوسط استر سفید کاری و آستر سقف
۴ غربال و سرند چشم بلبلی گچهای زبر و خشن استر بدنه

 

اندود کاری گچ در بنایی ساختمان :

ضخامت و تعداد قشرهای اندودکاری

ضخامت اندود گچ کاری، حداقل ۵/۲ سانتیمتر است و نباید از ۳ قشر کمتر باشد . ضخامت قشر گچ و خاک ۵/۱ سانتیمتر و اندود گچ یک سانتیمتر و گچ پرداختی ۲ میلیمتر است . زمان شروع و ختم گیرش به ترتیب برای گچ زودگیر ۲ و ۱۵ دقیقه ، و برای گچ معمولی ۶ و ۳۰ و شروع گرفتن برای گچ کند گیر نباید از ۲۰ دقیقه بیشتر باشد، لذا در صورت استفاده از آهک شکفته برای کندگیر کردن تا ۱۰ درصد از وزن گچ ، زمان شروع گرفتن به ۱۲ دقیقه افزایش می یابد برای کار دوغاب آهک باید از الک یا چشمه گیر از یک میلیمتر گذشته باشد. ملات های مناسب برای اندود کاری شامل ملات کاهگل ، گچ و خاک ، ماسه آهک یا تارد و ماسه سیمان است که بنای ساختمان از آن استفاده میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.